اظهارات مقام ایرانی قیمت نفت را افزایش داد

|
0 دیدگاه

در حالی که عراق گفته خواهان معاف شدن از توافق اوپک برای کاهش تولید است، قیمت نفت امروز تحت فشار قرار گرفت، اما موضع ایران مبنی بر اینکه دیگر اعضا را برای پیوستن به فریز تولید تشویق خواهد کرد موجب شد تا قیمت نفت افزایش یابد.

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۶ سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۸۴ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز با ۵ سنت کاهش به ۵۰ دلار و ۸۰ سنت رسید.
جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق گفت، بغداد می خواهد از هرگونه طرح کاهش تولید اوپک با هدف مستثنی شود.
فلاح الامیری، رئیس شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق نیز گفته که سهم عراق از بازار نفت به دلیل جنگ هایی که این کشور از دهه ۲۹۸۰ با آن مواجه بوده کاهش یافته است. «اگر این جنگ ها نبود، ما الان باید ۹ میلیون بشکه نفت تولید می کردیم.»
اوپک ماه گذشته طرح هایی را برای کاهش تولید خود و رساندن آن به ۳۲٫۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز اعلام کرد. تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر به ۳۳٫۳۹ میلیون بشکه در روز رسید. قرار است جزئیات این طرح در نشست دوره ای اوپک در ۳۰ نوامبر نهایی شود.
دیوید هافتون، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «تصمیم به کاهش تولید به ۳۳ میلیون بشکه در روز قیمت نفت را در محدوده ۵۰ تا ۶۰ دلار حفظ خواهد کرد، زیرا حداقل نشان می دهد که موضع عربستان تغییر کرده و اینکه اوپک جدی است و می تواند بر اختلاف نظرهای سیاسی فائق آید.»
عراق گفته، تولید نفتش این ماه اندکی بیش از ۴٫۷۷۴ میلیون بشکه در روز ماه سپتامبرخ واهد بود.
اما اظهارات امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران به افزایش قیمت نفت در جلسه امروز کمک کرد. زمانی نیا گفت، تهران دیگر اعضای اوپک را برای پیوستن به طرح فریز تولید تشویق خواهد کرد. وی افزود، محدوده ۵۵ تا ۶۰ دلار رقمی عادلانه برای برقراری ثبات در بازار است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.