افت عملکرد مزارع شلتوک بر اثر گردوخاک

|
0 دیدگاه

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان این‌که ریزگردهای اخیر باعث افت ۱۰ درصدی عملکرد کمی و کیفی مزارع شلتوک شده است، گفت: متأسفانه علیرغم چندین مرتبه درخواست و پیشنهاد، صندوق بیمه محصولات کشاورزی خسارت ناشی از ریزگردها به مزارع شلتوک را پوشش نمی‌دهد.

محمد قاسمی‌نژاد در گفت‌وگویی با اشاره به وقوع پدیده ریزگردها در روزهای گذشته اظهار کرد: در زمان وقوع این پدیده، گردوخاک روی خوشه‌ها شلتوک می‌نشیند و به نوعی حالت عایق را برای خوشه‌ها ایجاد می‌کند و این امر آثا سوئی بر پارانشیم و سیستم فتوسنتزکننده گیاه می‌گذارد.

وی افزود: با توجه به این‌که وقوع ریزگردها در روزهای اخیر با زمان دانه‌بندی در مزارع شلتوک مصادف بود، در تلقیح و دانه‌بندی خوشه‌ها اختلال ایجاد کرد و سیستم فتوسنتزکننده خوشه‌ها را تحت تأثیر قرار داد. در مجموع پدیده ریزگردها بسته به تاریخ و مدت زمان وقوع آثار مستقیم بر عمل تلقیح خوشه‌ها در مزارع شلتوک می‌گذارند.

قاسمی نژاد ادامه داد: با وقوع پدیده ریزگردها، دانه در خوشه‌ها تشکیل نمی‌شود که این امر افت و کاهش کمی محصول را به دنبال دارد و یا منجر به کوچکتر شدن دانه‌ها می‌شود و این موضوع نیز کیفیت محصول را تحت تأثیر قرار داده و آن را به محصول درجه ۲ و درجه ۳ تبدیل می‌کند.

وی با بیان این‌که خسارات دقیق گردوخاک اخیر در مزارع شلتوک هنوز محاسبه و برآورد نشده است، عنوان کرد: فعلا نمی‌توان عدد و رقم خاصی را اعلام کرد اما این پدیده باعث افت ۱۰ درصدی عملکرد کمی و کیفی مزارع شلتوک شد که متأسفانه پدیده ریزگردها جزو موارد تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی نیست و علیرغم این‌که چندین مرتبه در قالب بسته‌های پیشنهادی خواستار پوشش بیمه‌ای خسارت ناشی از وقوع این پدیده شدیم اما همچنان این صندوق پدیده ریزگردها را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.