افزایش قابل توجه حجم و ارزش معاملات بورس

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس امروز (شنبه) دوباره با کمک نمادهای پالایشگاهی و فلزی رشد کرد و با ۲۳۱ واحد افزایش به ۷۷ هزار و ۸۸۶ واحد رسید.

حجم و ارزش معاملات در نخستین روز پس از تعطیلات بازار سرمایه، با افزایش قابل توجهی مواجه شد که می تواند نویدبخش معاملاتی پر رونق در روزهای آتی باشد، هر چند تداوم بلندمدت معاملات بازار سرمایه، بعید است.
در معاملات امروز، یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۶ هزار و ۹۹ میلیارد ریال در ۷۸ هزار و ۵۵۷ نوبت خرید و فروش شد.
نمادهای پالایشگاهی و فلزی بیشترین سهم را رشد شاخص ایفا کردند؛ بر این اساس شپنا (پالاش نفت اصفهان)، شبندر (پالاش نفت بندرعباس)، شبریز (پالایش نفت تبریز)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فخوز (فولاد خوزستان)، خساپا (سایپا) و فولاد (فولاد مبارکه) با تاثیر مثبت شاخص را بالا بردند.
با وجود افزایش شاخص کل و بالارفتن حجم و ارزش معاملات، شاخص های اصلی بازار سرمایه با افت و خیزهایی مواجه شدند به طوری که شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۸۲ واحد، شاخص آزاد شناور ۲۵۸ واحد و شاخص بازار اول ۲۷۱ واحد بالا رفت، اما شاخص کل (هم وزن) هشت واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۶ واحد و شاخص بازار دوم ۱۴۳ واحد کاهش یافت.
در معاملات امروز، موتورسازان تراکتورسازی ایرانف پالایش نفت تبریز، فراورده های غذایی و قند پیرانشهر، محور سازان ایران خودرو و پالایش نفت اصفهان با بیشترین رشد قیمت مواجه شد.
بیشترین کاهش قیمت نیز به حق تقدم کابل البرز، حق تقدم سرمایه گذاری رنا، حق تقدم سیمان شرق، حق سرمایه گذاری اعتبار ایران و حق تقدم بانک خاورمیانه تعلق داشت.

** ارزش یک هزار و ۵۳۴ میلیاردی معاملات فرابورس
در معاملات امروز فرابورس، تعداد ۲۷۵ میلیون اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۵۳۴ میلیارد در بیش از ۲۷ هزار نوبت دادوستد شد.
شاخص فرابورس نیز با صعود ۲٫۵ واحدی (معادل ۰٫۲۸ درصد) به رقم ۸۲۵ واحد رسید که بیشترین تاثیر مثبت را بر آن، نماد پالایش نفت تهران داشت.
در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز امروز بیش از ۵۷۷ هزار ورقه به ارزش ۵۴۲٫۸ میلیارد ریال خرید و فروش شد که در صدر نمادهای مورد مبادله اسناد خزانه اسلامی مرحله هشتم قرار داشت؛ در این نماد ۱۵۲ هزار و ۷۹۸ ورقه به ارزش ۱۳۰ میلیارد و ۶۲۰ میلیون ریال معامله شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.