افزایش ۴ درصدی ارزش معاملات بورس در هفته نخست آبان

|
0 دیدگاه

ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته ۱۰,۶۷۷ میلیارد ریال، معادل ۴ درصد افزایش داشته است.

بر اساس گزارش هفتگی بازارها که توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران منتشر شده و به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، ۱۷ بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، از ابتدای امسال تا پایان نخستین هفته آبان، شاخص کل هم وزن بورس اوراق بهادار تهران ۱۸ درصد رشد کرده و شاخص کل ارزش وزنی این بورس نیز با افت یک درصدی مواجه بوده است.

همچنین شاخص قیمت(ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته ۱٫۱ درصد و شاخص قیمت (هم‌وزن) این بورس ۲٫۸ درصد افزایش داشت. شاخص فرابورس ایران هم در این مدت ۰٫۵ درصد، قیمت سکه بهار آزادی ۰۷درصد و قیمت دلار مبادله‌ای ۰٫۳ درصد رشد و قیمت یورو مبادله‌ای ۰٫۶ درصد افت کرد.

حجم معاملات بورس اوراق بهادار تهران نیز در هفته ای که گذشت ۴,۶۰۸ میلیون سهم و ارزش آن ۱۰,۶۷۷ میلیارد ریال بوده است که حجم و ارزش معاملات به ترتیب ۱۱ درصد کاهش و ۴ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش؛ صنعت «خودرو و ساخت قطعات» به مانند هفته‌های پیشین بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و ۱۸ درصد از حجم معاملات هفتگی را از آن خود کرد. صنعت «شرکت های چندرشته ای صنعتی» و «استخراج کانه‌های فلزی» نیز به ترتیب با ۹ و ۸ درصد حجم معاملات هفتگی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

همچنین صنعت «لاستیک و پلاستیک» با بازدهی مثبت ۱۸٫۷ درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت و صنعت «ماشین آلات و دستگاه‌های برقی» با افت ۷٫۷ درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکتها نیز «آسان پرداخت پرشین»‌‌ با مثبت ۲۷٫۶ درصد و «کابل‌ البرز» با منفی ۱۷٫۶ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشتند.

این گزارش می افزاید: در میان شاخص‌های بورس‌های معتبر بین‌المللی نیز در هفته گذشته، شاخص بورس عربستان صعودی (TASI) با رشد ۶٫۶ درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس لندن (FTSE100) با افت ۰٫۹ درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص دادند.

قیمت انواع نفت نیز در این مدت با کاهش همراه بود و قیمت نفت وست‌تگزاس، برنت و اپک به ترتیب ۴٫۷، ۵٫۱ و ۴٫۳ درصد افت کرد. در میان قیمت فلزات اساسی هم آلومینیوم با ۳٫۱ درصد، بیشترین و نیکل با منفی ۰٫۷ درصد، کمترین بازدهی را داشتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.