افزایش ۱۳ سنتی قیمت نفت خام ایران

|
0 دیدگاه

قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران در هفته منتهی به ٢٣ سپتامبر با افزایش ١٣ سنتی بیشترین رشد قیمت را در میان نفت خامهای شاخص به خود اختصاص دادند.

قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ٢٣ سپتامبر (جمعه، ٢ مهرماه) با ١٣ سنت افزایش به ٤٢ دلار و ٢٨ سنت برای هر بشکه رسید.

قیمت نفت خام سنگین ایران با ١٣ سنت افزایش به ٤٠ دلار و ٥١ سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون ٣٦ دلار و ٥٣ برای هر بشکه بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به ٤٢ دلار و ٤٧ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، ٢١ سنت کاهش نشان می دهد.

به گزارش مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، هر بشکه نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در هفته منتهی به ٢٣ سپتامبر با ١٢ سنت افزایش، ٤٤ دلار و ٤٦ سنت برای هر بشکه معامله شد، همچنین قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال بدون تغییر نسبت به هفته گذشته ٤٦ دلار و ٥٥ سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمتهای نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب با ٤٣ و ٣٢ سنت کاهش به ٤٣ دلار و ١٥ و ٤٣ دلار و ٦٠ سنت برای هر بشکه رسید.

عوامل متعددی در هفته مورد بررسی در تضعیف قیمت‌ها نقش داشتند که می توان به پیش‌بینی افزایش عرضه نفت خام به بازار اروپا اشاره کرد. عوامل اصلی در این افزایش عرضه، بالارفتن حجم تولید نفت خام در لیبی و نیجریه و صادرات به حوزه آتلانتیک است.

همچنین در هفته گذشته، عواملی نیز سبب تقویت قیمت‌ها شدند. در این میان می‌توان به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا مبنی بر کاهش سطح ذخیره‌سازی نفت خام این کشور در هفته منتهی به ٢٣ سپتامبر اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، با وجود افزایش واردات و بالا رفتن حجم تولید نفت خام در آمریکا، سطح ذخیره‌سازی های این کشور با ٦ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه کاهش به ٥٠٤ میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه رسید که پایینترین سطح در ٦ ماه گذشته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.