افزایش ۸۱ درصدی صادرات نفت ایران به آسیا

|
0 دیدگاه

خرید نفت ایران در ماه اوت از سوی چهار خریدار بزرگ آسیایی ۸۱ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

چهار خریدار بزرگ آسیایی نفت ایران در ماه اوت ۸۱ درصد بیشتر از ایران نفت خریدند. این خریداران عمده روزانه ۱٫۸۴ میلیون بشکه نفت که بیشترین سطح در دست‌کم ۵ سال گذشته به شمار می‌رود، از ایران نفت خریدند.

این حجم خرید نفت ایران بیشترین افزایش از آوریل ۲۰۱۴ به شمار می رود. یک منبع آگاه در حوزه برنامه بارگیری تانکرها اعلام کرد ایران به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ اوپک، صادرات نفت خود را در ماه گذشته به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز افزایش داده که به سطح محموله‌های پیش از تحریم‌ها در ۵ سال گذشته نزدیک شده است.

آمارهای دولتی و رهیابی کشتی‌ها نشان داده است چهار خریدار بزرگ نفت ایران شامل کره جنوبی، ژاپن، چین و هند در ماه اوت روزانه ۱٫۸۴ میلیون بشکه نفت از ایران خریده‌اند که این رقم، بیشترین سطح در دست‌کم ۵ سال گذشته به شمار می رود.

وزارت بازرگانی ژاپن در آمار رسمی که روز جمعه منتشر شد، اعلام کرد واردات نفت این کشور از ایران در ماه اوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱٫۴ درصد افزایش یافته و به ۲۳۵ هزار و ۶۱۲ بشکه در روز رسیده است.

در مورد هند نیز، واردات نفت این کشور از ایران نزدیک به ۳ برابر مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت و به ۵۷۵ هزار و ۹۰۰ بشکه در روز رسید که بالاترین سطح در دست‌کم ۱۵ سال گذشته به شمار می‌رود.

واردات نفت کره جنوبی نیز بیش از ۲ برابر شده است و از افزایش ۱۱۲٫۳ درصدی خبر می‌دهد. سئول در این ماه ۲۷۷ هزار و ۶۱۳ بشکه نفت در روز از ایران خریده است.

چین به عنوان بزرگ ترین مشتری نفت ایران در اوت ۲۰۱۶ روزانه ۷۴۶ هزار و ۲۹  بشکه نفت از ایران وارد کرده است که نشان دهنده افزایش ۴۸٫۴ درصدی است.

در بازه ۸ ماهه ژانویه تا اوت، بیشترین افزایش به کره جنوبی با ۱۳۶٫۵ درصد اختصاص دارد و پس از آن هند با ۸۴٫۳ درصد، ژاپن با ۲۵٫۸ درصد و چین با ۶٫۶ درصد افزایش، نفت بیشتری از ایران خریده‌اند.

در سال جاری میلادی میانگین صادرات نفت ایران به آسیا در مجموع ۳۹ درصد رشد کرد و به حدود ۱٫۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.