اقتصاد برق اصلی ترین چالش پیش روی این صنعت

|
0 دیدگاه

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: تضعیف اقتصاد صنعت برق به دلیل زیان انباشته مهمترین چالش پیش‌رو است که امکان اجرای پروژه‌های جدید را می‌گیرد.

هوشنگ فلاحتیان درسی و یکمین کنفرانس بین المللی برق در خصوص چالش‌های این صنعت گفت: فروش انرژی برق بر اساس تعرفه‌های تکمیلی و عدم پرداخت مابه التفاوت هزینه‌های تمام شده که منجر به افزایش بدهی‌های صنعت برق شده است به عنوان اصلی‌ترین چالش شناخته می‌شود.

وی با اشاره به انباشت ۱۰ هزار میلیارد تومانی بدهی مشترکین و مطالبات ناشی از صادرات برق افزود: کمبود منابع مالی، عدم سرمایه گذاری کافی در طرح‌های توسعه‌ای را به دنبال داشته که این امر تأمین برق را درسال‌های آینده با مشکل روبه رو می‌سازد.

فلاحتیان تصریح کرد: پایین بودن متوسط راندمان نیروگاه‌ها، افزایش بارهای سرمایشی، عدم وجود منابع کافی برای توسعه انرژی تجدید پذیر و عدم استفاده بهینه از ظرفیت‌های تولیدی به دلیل نبود منابع مورد نیاز از دیگر مشکلات پیش‌روی صنعت توانمند برق است.

معاون وزیر نیرو درامور برق و انرژی در ادامه به سهم هر یک از مصرف کنندگان انرژی در بخش خانگی اشاره و بیان کرد: ۳۰ درصد از مصرف خانگی به بخش روشنایی، ۲۸ درصد مربوط به یخچال و فریزر و ۲۶ درصد مربوط به بخش سرمایشی و تهویه مطبوع است که بنابر پتانسیل‌های موجود این ارقام را در حوزه روشنایی می‌توان به ۱۸ درصد و در بخش یخچال و فریزر به ۲۵ درصد کاهش برسانیم.

وی اظهار کرد: پیک بار مصرف در سال جاری ۵۲ هزار و ۷۰۰ مگاوات به ثبت رسید که این میزان در مهرماه در بازه ۳۲ تا ۳۴ هزار مگاواتی بوده که ساخت نیروگاه‌های جدید تنها برای مدت زمانی کوتاه توجیه اقتصادی ندارد.

فلاحتیان در ادامه در خصوص راهکارهای بهبود وضعیت صنعت برق اشاره کرد و گفت: در صورت ساماندهی اقتصاد برق، ایجاد نهاد تنظیم مقررات برق، اجرای بحث بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، انتقال تکنولوژی توربین‌های کلاس F و H به داخل کشور، افزایش سرمایه گذاری دولت در شبکه‌های فوق توزیع و انتقال با توجه به ماهیت دولتی بودن آن، رفع موانع سرمایه گذاری خارجی در صعنت برق، تامین منابع مالی لازم برای توسعه کاربرد انرژی‌های تجدید پذیر می‌توانیم شاهد بهبود عملکرد صنعت برق باشیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در انتها بیان کرد: راهکارهای دیگری همچون تعویض کنتورهای موجود با کنتورهای هوشمند، توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک و پراکنده و تولید همزمان برق، حرارت و آب شیرین کن، اجرای برنامه‌های جدید و تجربه شده مدیریت بار و مصرف و حمایت سازندگان تجهیزات برقی در برابر واردات کالاهای مشابه ساخت داخل از دیگر راهکارهای پیشنهادی است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.