انرژی در هفته ای که گذشت

|
0 دیدگاه

بیژن زنگنه آخرین اولتیماتوم گازی خود را به هندی ها برای تعیین تکلیف قراردادمیدان فرزاد اعلام کرد.

از مهمترین اخبار این حوزه در هفته ای که گذشت می توان به استقبال وزیر نفت از علاقه مندی کشور های مالزیایی در سرمایه گذاری صنعت نفت کشور اشاره کرد؛ همچنین در این هفته بیژن زنگنه  آخرین اولتیماتوم گازی خود را به هندی ها برای تعیین تکلیف قراردادمیدان فرزاد اعلام کرد.
وی همچنین در پاسخ به انتقادات پتروشیمی ها به تعیین فرمول جدید قیمتی، از این شیوه محاسبه دفاع کرده و اظهار داشت: اگر پتروشیمی ها فرمول را قبول ندارند،برای اتان مزایده می‌گذاریم.
احمد مهدوی دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران در این هفته طی نشستی خبری ضمن اعلام عرضه نفتا و سایر فرآورده ها با ارز آزاد، مجددا از نحوه تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها انتقاد کرد.
 وی در این نشست فرمول جدید را کاملا بی اساس و بدون منطق کارشناسی خواند و عنوان کرد اگر صنعت پتروشیمی با همین روند ادامه پیدا کند، نه تنها پیشرفت نخواهد کرد، بلکه هیچگونه سرمایه گذاری نیز در آن صورت نخواهد گرفت.
در هفته ای که گذشت، بار دیگر کارت های سوخت خبرساز شدند بطوریکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی برای حفظ کارت سوخت را مطرح کردند؛ این در حالی صورت می گیرد که پیش تر با تصویب نمایندگان، الزام دولت به حفظ کارت سوخت درلایحه اصلاحیه قانون بودجه ۹۵ حذف شده بود.
شایان ذکر است منصور ریاحی مدیر عامل شرکت پخش نیز در نشست خبری خود از راهبرد های آتی این شرکت تا پایان دولت یازدهم و میزان تولید، واردات و صادرات بنزین سخن گفت؛ برهمین اساس با به مدار آمدن کامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس و تکمیل ظرفیت پالایشگاه لاوان و بندرعباس، نه تنها  واردات بنزین متوقف خواهد شد بلکه صادرات آن نیز قوت خواهد گرفت.
از چالش های وزارت نفت و شرکت های زیر مجموعه آن که بگذریم، طی این هفته در حوزه وزارت نیرو نیز شاهد امضا تفاهم نامه های مختلف و مذاکرات با شرکت های خارجی برای توسعه سرمایه گذاری بودیم؛ برهمین اساس  در  این هفته حمید چیت چیان وزیر نیرو به منظور گسترش همکاری های بین المللی و جذب سرمایه گذاری بیشتر با هیئت هایی از کشور های هلند و فنلاند مذاکراتی را  در حوزه مدیریت منابع آب و توسعه استفاده از انرژی تجدید و به تبع آن کاهش استفاده از سوخت های فسیلی انجام داد.
در این هفته سی و یکمین کنفرانس بین المللی صنعت برق نیز شروع به فعالیت کرد که  در طی آن مدیر عامل توانیر از لزوم گسترش استفاده از انرژی های تجدید پذیر  سخن گفت و معاون وزیر در امور برق و انرژی نیز به نیاز صنعت برق به سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد دلاری اشاره کرد.
گفتنی است مجری طرح برق رسانی روستایی نیز در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران از مشکلات طرح برق رسانی به عشایر سخن گفت.
شرکت‎های مالزیایی ،خواهان سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران
وزیر نفت گفت: ایران از علاقه‎مندی شرکت‌های مالزیایی به سرمایه گذاری در صنعت نفت کشورمان استقبال می کند.
بسته انرژی در حال تکمیل/
بهره برداری از طولانی ترین خط انتقال برق ایران
مجری طرح‌های انتقال نیرو شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی از آغاز بهره‌برداری خط ۴۰۰ کیلوولت گتوند- مهر شازند به عنوان طولانی‌ترین خط سراسری انتقال نیرو کشور خبر داد.
بسته انرژی در حال تکمیل/
همکاری ایران و هلند در زمینه مدیریت آب
حمید چیت چیان گفت: تفاهم‌نامه ای میان ایران و هلند برای ارتقای مدیریت منابع آب و توسعه انرژی‌های خورشیدی کشور امضا شد.
بسته انرژی در حال تکمیل/
آخرین اولتیماتوم گازی ایران به هند برای قرارداد فرزاد
وزیرنفت با ارائه آخرین اولتیماتوم گازی به هندی ها برای تعیین تکلیف قراردادمیدان فرزاد، از تعیین فرمول جدید فروش اتان دفاع کردو گفت:پتروشیمی ها فرمول را قبول ندارند،برای اتان مزایده می‌گذاریم.
بسته انرژی در حال تکمیل/
نیاز صنعت برق به سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد دلاری
معاون وزیر نیرو گفت:برای افزایش راندمان و بهینه سازی صنعت برق، تا سال ۲۰۲۱ به سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد دلاری نیاز داریم.
بسته انرژی در حال تکمیل/
لزوم توسعه انرژی های تجدید پذیر در کشور/۲۳درصد انرژی کشور از منابع تجدید پذیر تامین می شود
مدیرعامل توانیر گفت: در دهه گذشته استفاده از انرزی تجدید پذیر و نقش موثر آن در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، توجه به محیط زیست توجه فعالان این صنعت را در سراسر جهان به خود جلب کرده است.
بسته انرژی در حال تکمیل/
لزوم دستیابی ایران به بورس مرجع جهانی پتروشیمی
حصول دست یابی به بورس مرجع منطقه ای و جهانی پتروشیمی و کاهش خام فروشی از سیاست های پیش روی عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا خواهد بود.
از امروز نفتا با ارز آزاد مبادله می شود / سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی با فرمول جدید محقق نمی‌شود
دبیر کل انجمن صنفی پتروشیمی گفت: از امروز محصول نفتا با نرخ آزاد مبادله می شود که بر اساس این امر باید شاهد زیان فعالان این عرصه باشیم.
بسته انرژی در حال تکمیل/
سرنوشت کارت سوخت در انتظار تصمیم مجلسی ها/ آغاز فعالیت طرح برندینگ جایگاه ها سوخت از آذر ماه
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: برای تعیین تکلیف سامانه هوشمند سوخت منتظر ابلاغیه هستیم اما کماکان همه چیز طبق روال سابق ادامه داشته و برنامه های مختلف در انتظار دستور مجلس شورای اسلامی است.
بسته انرژی در حال تکمیل/
بیش از ۴۰۰ روستا در صف برق رسانی
مجری طرح برق روستایی کشور گفت: ۵۸۰ روستای کمتر از ۲۰ و بیشتر از ۱۰ خانوار در طرح برق رسانی به روستا ها شناسایی شده اند و تا امروز ۱۳۲ مورد برق رسانی شده اند.
بسته انرژی در حال تکمیل/
کارت سوخت، نرفته بر می گردد
طرح دوفوریتی جمعی از نمایندگان مجلس برای حفظ کارت سوخت در حالی به صحن علنی می رود که با تصویب نمایندگان، الزام دولت به حفظ کارت سوخت درلایحه اصلاحیه قانون بودجه ۹۵ حذف شده است.
بسته انرژی در حال تکمیل/
رایزنی فنلاندی ها در حوزه انرژی ایران
وزیر نیرو گفت:ایران و فنلاند با امضای تفاهم‌نامه همکاری از این پس به توسعه همکاری های دوجانبه بویژه در حوزه انرژی می پردازند.
بسته انرژی در حال تکمیل/
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.