اوج گیری بی سابقه تولید نفت اوپک

|
0 دیدگاه

تولید ماه سپتامبر اوپک به بالاترین سطح در دست‎کم هشت سال گذشته رسید.

به نقل از  رویترز از لندن، منابع ثانویه ادعا کرده‎اند که تولید روزانه نفت کشورهای عضو این سازمان در سپتامبر، با ٢٢٠ هزار بشکه افزایش ماهانه به ٣٣ میلیون و ٣٩٠ هزار بشکه در روز رسید که در دست‎کم هشت سال اخیر بی سابقه است.

بر اساس بررسی رویترز، در آمار و گزارش های گذشته اوپک، آمار تولید سپتامبر این سازمان، در بالاترین سطح از سال ٢٠٠٨ به این سو قرار دارد.

به گفته منابع ثانویه، کل تولید ماه اوت اوپک، ٣٣ میلیون و ١٧٩ هزار بشکه در روز بود.

اوپک پیش بینی کرده است که با بالارفتن عرضه کشورهای غیرعضو این سازمان در سال ٢٠١٧، مازاد عرضه نیز افزایش یابد.

گزارش اوپک می افزاید: ذخیره‎سازی های نفت خام در سراسر جهان نزدیک به بی سابقه‎ترین سطح رسیده، گرچه در هفته های اخیر اندکی کاهش یافته است.

اوپک در نشست ٢٨ سپتامبر (هفتم مهر ماه) الجزایر در باره تولید ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه تا ٣٣ میلیون بشکه در روز به منظور تسریع در برقراری توازن دوباره در بازار، توافق کرد.

بر اساس این گزارش، بیشتر افزایش عرضه نفت ماه سپتامبر، نخست مربوط به لیبی و نیجریه بوده که پس از بروز اختلال‎هایی در تولید، دوباره عرضه خود را افزایش داده‎اند و در مرحله دوم مربوط به عراق بوده است.

اوپک از دو مجموعه آمار برای نظارت بر تولید اعضا استفاده می کند؛ نخست ارقام ارایه شده هر کشور و دوم منابع ثانویه شامل رسانه های مرتبط با صنعت نفت.

در حالی که بغداد به اوپک اطلاع داده است که در ماه سپتامبر چهار میلیون و ٧٧٥ هزار بشکه نفت تولید کرده است، منابع ثانویه، آمار تولید عراق را چهار میلیون و ٤٥٥ هزار بشکه در روز برآورد کرده‎اند.

بغداد ترجیح می دهد که بر اساس آمار بالاتر به توافق اوپک بپیوندند.

اوپک همچنین پیش بینی خود را در باره عرضه سال آینده کشورهای غیرعضو به علت بالارفتن تولید روسیه، با ٤٠ هزار بشکه در روز افزایش نسبت به گزارش قبل، تا ٢٤٠ هزار بشکه در روز بالا برد.

این گزارش نشان می دهد که در صورت ثابت باقی ماندن تولید نفت اوپک در سال ٢٠١٧ و رسیدن میانگین تقاضا برای نفت خام تولیدی این سازمان به ٣٢ میلیون و ٥٩٠ هزار بشکه در روز، میانگین مازاد عرضه به ٨٠٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

این در حالیست که گزارش ماه گذشته (سپتامبر) اوپک، مازاد جهانی عرضه را ٧٦٠ هزار بشکه در روز ارزیابی کرده بود.

اوپک در گزارش خود در چشم انداز تقاضای جهانی نفت تغییری نداده و پیش بینی کرده است که تقاضا در سال ٢٠١٧ به میزان یک میلیون و ١٥٠ هزار بشکه در روز رشد کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.