ايجاد ۲۰ هزار شغل جديد با راه‌اندازی بيش از ۱۴ هزار واحد پرورش مرغ‌بومی

|
0 دیدگاه

تا پايان سال ۹۵، حجم تسهيلات پرداخت شده براي راه اندازي واحدهاي مرغ بومي در كشور، به بيش از ۱۰۲ ميليارد تومان بالغ خواهد شد.

افزايش بي‌اعتمادي مشتريان به بازار مواد غذايي، يك فرصت طلايي براي توليدكنندگان محصولات ارگانيك است. استفاده از آنتي‌بيوتيك و مواد شيميايي و دارويي در واحدهاي صنعتي و بزرگ مرغداري باعث شده است كه مشتريان اعتماد خود را به اين دسته از محصولات از دست بدهند و غذاهاي ارگانيك يا در اصطلاح عامه بازار ايران «محصولات محلي» مشتريان زيادي را به خود جذب كند.

اين موضوع مي‌تواند براي واحدهاي توليدي كوچك كسب‌وكارهاي پردرآمدي را دست‌وپا كند. «پرورش مرغ بومي» يكي از مطلوب‌ترين اين گزينه‌هاست. مطلوب از آن جهت كه پرورش مرغ‌بومي در سطح صنعتي و مرغداري‌هاي بزرگ توجيه اقتصادي ندارد و در نتيجه توليدكنندگان باتجربه و بزرگ قادر به رقابت با واحدهاي توليدي كوچك نيستند.

علاوه‌بر اين مرغ بومي يا همان مرغ‌هاي‌محلي ايران، نوعي نژاد بسيار مقاوم به‌شمار مي رود. آنها در مقابل بيماري‌ها، گرما و سرما تحمل بالايي دارند و اين مزيت باعث مي‌شود كه ايجاد يك واحد توليدي مرغ‌بومي نه‌تنها هزينه‌ها را كاهش ‌دهد بلكه ضرر و زيان كمتري ناشي از تلفات به همراه داشته باشد.

به جز اين، مقاومت نژاد بومي در مقابل تغييرات دما سبب مي‌شود كه بتوان در هر نقطه از كشور يك مرغداري كوچك و كم‌هزينه داير كرد. اين درحالي است كه واحدهاي صنعتي و بزرگ پرورش مرغ در برخي اقليم‌ها مانند مناطق گرم و كويري زيان‌دهي بالايي دارند.

براساس بررسي‌هاي كارشناسي با راه‌اندازي يك واحد كوچك پرورش مرغ‌بومي كه صرف‌نظر از هزينه تهيه مكان نگهداري، بين ٤.٥ تا ٦‌ ميليون تومان هزينه دارد و واحد توليدي از دوره دوم پرورش به بعد تقريبا به سوددهي خالص و صد درصد مي‌رسد.

به دليل همين مزاياي مهم، بسيج سازندگي پرورش مرغ بومي را به عنوان يكي از مشاغل اشتغالزا در برنامه اقتصاد مقاومتي خود مورد توجه ويژه قرار داده است. چند سالي مي شود كه واحدهاي بسيج سازندگي در استان هاي گوناگون، مرغ و خروس بومي ايران را توزيع مي كنند و موجب افزايش جمعيت مرغ بومي كشور به ميزان زيادي شده اند.

طي سالهاي ۹۲ تا ۹۴، ۱۱ هزار و ۶۹۷ واحد پرورش مرغ بومي با حمايت بسيج سازندگي در كشور راه اندازي شده كه اين ميزان تا پايان سال ۹۵ به حدود ۱۵ هزار واحد افزايش خواهد يافت. در حال حاضر جمعيت مرغ بومي در كشور قريب به ۵۰ ميليون قطعه برآورد شده است.

 ايجاد 20 هزار شغل جديد با راه‌اندازی بيش از 14 هزار واحد پرورش مرغ‌بومی
تا پايان سال ۹۵، حجم تسهيلات پرداخت شده براي راه اندازي واحدهاي مرغ بومي در كشور، به بيش از ۱۰۲ ميليارد تومان بالغ خواهد شد. راه اندازي اين تعداد واحد توليد مرغ بومي، ظرف ۴ سال ۲۰ هزار شغل جديد در كشور ايجاد كرده است.

گفتني است مزيت هاي پرورش مرغ بومي و نقش آن در اشتغالزايي و ثروت آفريني، توجه بيل گيتس را كه از او به عنوان ثروتمندترين مرد جهان نام برده مي شود به خود جلب كرده است. بنيان گذار شركت مايكروسافت گفته است كه براي كمك به مبارزه با فقر در جهان، در نظر دارد يكصد هزار قطعه جوجه را به رايگان در ميان مردم توزيع كند.

سازمان بسيج سازندگي براي كمك به اشتغالزايي و حمايت از توليد در عرصه هاي اقتصاد مقاومتي، متعهد به ارائه آموزش هاي تخصصي در عرصه هاي توليدي و پرداخت وام اقتصاد مقاومتي به داوطلبان واجد شرايط است.

علاقمندان به فعاليت در عرصه هاي توليدي اقتصاد مقاومتي كه نيازمند حمايت هستند، مي توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به رده هاي استاني بسيج سازندگي در سراسر كشور مراجعه كنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.