ایزی­ شارژ(ezCharge)، خدمت جدیدی از ایزی­ پی (ezPay)

|
0 دیدگاه

ایزی شارژ  یک دستگاه سلف سرویس است که در کلیه ایستگاه­های مترو و کلیه ایستگاه­های بی­آرتی نصب شده است و کارت­های ezPay را شارژ می­کند. کارت­های ezPay همان کارت­هایی هستند که هم اکنون در مترو، اتوبوس و پارکومتر از آن­ها استفاده می­شود و غالباً مردم آن­ها را به عنوان کارت مترو می­شناسند. هدف از ایجاد این دستگاه، سرعت بخشیدن به فرآیند شارژ کارت­هاست. در عرض چند ثانیه و بدون ایستادن در صف شارژ کارت، شما بدون نیاز به پرداخت پول نقد به سرعت کارت ایزی­پی خود را شارژ می­کنید.

اندازه این دستگاه­ها نسبت به دستگاه­هایی که در گذشته برای این کار استفاده می­شده است بسیار کوچکتر است. البته دو دستگاه مختلف ایزی شارژ برای استفاده در مترو و  بی­آرتی در نظر گرفته شده است. دستگاهی که برای مترو طراحی شده­ است، دستگاهی است با ابعادی کوچکتر از یک کاغذ A4 که روی دیوار ایستگاه های مترو نصب شده اند. دستگاهی که برای بی­آرتی طراحی شده است، دستگاهی است با ابعادی در حد یک کاغذ A5 که به صورت ایستاده یا استند بر روی پایه، در داخل ایستگاه­های بی­آرتی نصب شده­اند.

اگر بخواهیم در یک جمله هدف ایزی­شارژ را بیان کنیم باید بگوییم «بهبود سرعت و کیفیت خدمات به شهروندان». در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون کارت صادر شده ezPay در اختیار مردم قرار دارد که مردم غالباً آن را تحت عنوان کارت مترو می شناسند و در مترو، اتوبوس و پارکومتر از آن استفاده می­کنند.

مشکلی که در ایستگاه­های مترو بعضاً وجود داشته است، معطلی مردم در صف شارژ کارت در گیشه بوده است. با نصب چند دستگاه ایزی­شارژ در هر ایستگاه مترو عملاً می­توانیم بعد از این شاهد صف مردم برای شارژ در گیشه نباشیم. هر کسی می­تواند شخصاً با استفاده از یکی از دستگاه­های ایزی­شارژ نصب شده در ایستگاه مترو، کارت خود را شارژ نماید.

مشکلی که در ایستگاه­های بی­آرتی داشتیم، فاصله بین ایستگاه­های بی­آرتی و کیوسک­های ایزی­پی بود. یعنی ما در داخل بعضی ایستگاه­های بی­آرتی امکان شارژ کارت را نداشتیم و گاهی اوقات شهروندان مجبور بودند فاصله بین ایستگاه بی­آرتی تا کیوسک ایزی­پی را برای شارژ کارت خود طی نمایند. الان شهروندان می­توانند در داخل ایستگاه بی­آرتی نسبت به شارژ کارت خود اقدام کنند.

در حال حاضر عملیات نصب دستگاه­ها در ۱۰۰ ایستگاه مترو و حدود ۳۲۰ ایستگاه بی­آرتی انجام شده است. البته به علت محدودیت­های برق و شبکه هنوز حدود یک­سوم از دستگاه­ها فعالسازی نشده اند. مردم در این مدت اقبال خوبی به این دستگاه­ها داشته­اند. با وجود اینکه تبلیغات خاصی روی دستگاه­ها نشده و حتی راه­اندازی آن­ها نیز تکمیل نشده­است، در حال حاضر حدود چهل هزار تراکنش روزانه از دستگاه­های ایزی­شارژ داریم که نشان دهنده استقبال خوب شهروندان است.

کار کردن با دستگاه ایزی شارژ بسیار ساده است و نیاز به آموزش خاصی ندارد. از منوی دستگاه گزینه «شارژ کارت» یا «مشاهده موجودی» را انتخاب می­کنیم. دستگاه راهنمایی می­کند که باید کارت ایزی­پی را نزدیک کنیم و کارت بانکی را بکشیم و رمز را وارد کنیم. کار کردن با این دستگاه آسان­تر از کار کردن با خودپرداز بانکی یا کارتخوان فروشگاهی است و الحمدلله الان اکثر شهروندان توانایی کار کردن با این دستگاه­ها را دارند.

گفتنی است  به زودی قابلیت صدور بلیت­های تک­سفره و دوسفره نیز به دستگاه­های ایزی شارژ نصب شده در ایستگاه­ها اضافه می­گردد. امکان اضافه شدن خدمات دیگر هم وجود دارد که انشاء­الله به مرور فراهم می­گردد.

اکثر شهروندان تهران هم اکنون کارت­های ایزی­پی (ezPay) را در اختیار دارند. گرچه اکثراً آن را تحت عنوان کارت مترو می­شناسند ولی این کارت­ها علاوه بر مترو در BRT تهران، اتوبوسرانی تهران، پارکومترهای تهران، اتوبوسرانی اسلامشهر، اتوبوسرانی پاکدشت، صندوق­های صدقات الکترونیکی کمیته امداد و… قابل استفاده است. ما توسعه پذیرش کارت­های ezPay را وظیفه خودمان می دانیم. امیدواریم به زودی شرایطی فراهم شود که این کارت­ها در تاکسی­های تهران نیز قابل استفاده باشد. ما این موضوع را به لحاظ فنی و عملیاتی کاملاً فراهم کرده­ایم و انشاءالله با تدابیر عالیه مسئولین شهری محقق خواهد شد.

2 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.