بازارهای غیررسمی عامل اصلی افزایش نرخ دلار در روزهای اخیر است

|
0 دیدگاه

رئیس شورای کانون صرافان ایران با اشاره به افزایش پیاپی نرخ دلار در هفته گذشته، بازارهای غیررسمی همراه با بازار معاملات آتی و کاغذی را عامل اصلی این افزایش عنوان کرد.

«سعید مجتهدی» امروز (یکشنبه) افزود: هر قدر افراد به سمت خرید از بازارهای رسمی و صرافی ها تمایل پیدا کنند، کنترل بازارهای غیررسمی و کاغذی آسانتر شده و نوسانات ارز کمتر می شود.
به گفته این فعال بازار ارز، خاستگاه اصلی تعیین قیمت ارز در بازار، بانک مرکزی است که با تزریق ارز مداخله ای از طریق صرافی های بانک ها و توزیع آنها، بازار را کنترل می کند.
مجتهدی یادآور شد: با توجه به ورود به ماه های محرم و صفر، تقاضای مسافرت های خارجی در ایرانی ها فروکش کرده است و بر این اساس، نباید شاهد رشد قیمت ها در بازار باشیم اما در عمل این روزها شاهد افزایش نرخ ارز هستیم.
وی ادامه داد: بانک مرکزی از چند سال گذشته تاکنون ارز مبادله ای را به بازار ارز تزریق می کند که معمولا با نرخی بین ۵۰ تا ۶۰ ریال پایین تر از قیمت بازار عرضه و ارایه می شود.
رئیس شورای کانون صرافان ایران بیان کرد: بازار غیر رسمی ارز شامل بازارهای فیزیکی بدون مجوز و بازار معاملات آتی و کاغذی است.
وی با اشاره به برنامه ریزی دولت برای تک نرخی کردن ارز تا پایان سال، گفت: روزی که این مهم اتفاق بیفتد، بطور قطع بسیاری از هیجانات بازار کنترل خواهد شد.
مجتهدی خاطرنشان کرد: تک نرخی شدن ارز، شفافیت بازار را به دنبال خواهد داشت که در نهایت منجر به کنترل آن خواهد شد؛ امروز شاهد تفاوت حدود چهار هزار ریالی در نرخ ارز اتاق مبادله ای و نرخ ارز بازاری هستیم و همین مساله رانت زا و فساد آفرین است.
وی اضافه کرد: مخالفان تک نرخی شدن ارز همواره در تلاشند تا با اجرای برنامه های خود، مانع اجرایی شدن آن شوند.
به گفته این مسئول، معاملات کاغذی سهم بسزایی در بالا رفتن این روزهای نرخ ارز داشته و دارد اما بانک مرکزی در تلاش است تا با وارد کردن ارز مداخله ای در بازار، به کنترل هر چه بیشتر آن بپردازد.
نرخ دلار هفته گذشته با ثبت روند افزایشی از ۳۵ هزار و ۷۳۳ ریال در روز شنبه (۱۰ مهر) به ۳۵ هزار و ۸۶۰ ریال در روز پایانی هفته (پنجشنبه ۱۵ مهرماه) رسید، اما روز گذشته حدود ۳۵ هزار ۸۵۰ ریال را تجربه کرد.
در بازارهای جهانی نیز قیمت طلا در هفته ای که گذشت، روند کاهشی را سپری کرد و در مقابل، ارزش دلار رو به افزایش بود؛ تحلیلگران انتشار آمارهای اشتغال از سوی وزارت کار آمریکا را از دلایل افزایش نرخ دلار در بازارهای جهانی عنوان می کنند. به همین خاطر شاخص ارزش دلار آمریکا در هفته ای که گذشت بیش از ۱٫۳ درصد افزایش داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.