بازده سرمایه گذاری در پروژه‎های صنعت نفت ایران مطلوب است

|
0 دیدگاه

معاون وزیر نفت با اشاره به زمانبر شدن مدت زمان حصول اجماع درباره قراردادهای جدید نفتی گفت: وجهه ایران در سطح بین المللی در حال تغییر و بازده سرمایه گذاری در پروژه های صنعت نفت ایران مطلوب است.

امیرحسین زمانی‌نیا عنوان کرد: قراردادهای جدید نفتی را باید به نحوی آماده می کردیم که این قراردادها بلافاصله پس از برجام امضا و از فرصت‎ها به نحو مطلوب استفاده شود، اما آنقدر همایش‎ها و سمینارها یا جلسه‎ها در دانشگاه‎ها برگزار کردیم و آنطور که باید و اقتضا می کرد به مسائل اصلی نپرداختیم که حصول اجماع درباره قراردادها تا این حد زمانبر شد.

وی با بیان این که «ایرانی‎ها بسیار انسانهای سیاسی هستند»، ادامه داد: از صنعت نفت انتظار می رود پیشران توسعه اقتصادی کشور باشد، حال آن‎که سیاست زدگی‎ها دست و پای این صنعت را بسته است.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی اظهار کرد: در طول بیش از صد سال قدمت صنعت نفت ایران به مزیت برخورداری از رتبه نخست ذخایر نفت و گاز دنیا افتخار می کنیم سپس نتیجه می گیریم با وجود این ذخایر، دنیا نمی تواند منابع انرژی ایران را نادیده گیرد؛ در حالی که تحریم‎ها ثابت کرد دنیا می تواند منابع انرژی ما را نادیده گیرد.

زمانی نیاز در این باره گفت: کشورها برای تامین منافع خود، در روابط بین الملل بسیار بی رحمانه برخورد می کنند؛ همانطور که در تحریم‎ها به‎طور ظالمانه عمل کردند و ذخایر هیدروکربوری ایران را نادیده گرفتند.

وی ادامه داد: روابط بین الملل در دنیا بر مبنای عدالت کارگزاری نمی شود؛ عدالت معیار نخست سازمان ملل در حل اختلافات نیست و یا نباید شورای امنیت را دادگاهی برای اجرای عدالت قلمداد کرد.

معاون وزیر نفت با بیان این‎که در دنیای امروز باید واقعیت‎ها را مدنظر قرار داد و در مدیریت منابع انرژی خوب عمل کرد، افزود: هم اکنون صنعت نفت ایران با قدمت بیش از صد سال، از نظر نسبت تولید به ذخایر، وضع مطلوبی ندارد و کشورهایی مانند عربستان و روسیه بسیار بیش از ایران تولید می کنند و ظرفیت پالایشگاهی دارند؛ حتی عراق از ایران بیشتر تولید می کند و صنعت نفت ما با نسبت کنونی تولید به ذخایر به جایگاهی بیش از این نمی رسد.

زمانی نیا گفت: متاسفانه ما در نشان دادن و معرفی ظرفیت‎های خود ماهر نیستیم.

وی با اشاره به حدود تعداد پرشمار دیدارهای خود با وزیران و معاونان وزیران کشورهای خارجی در زمان پسابرجام گفت: با وجود زمان بسیاری که برای نهایی شدن قراردادهای جدید نفتی صرف شد، اما خوشبختانه الگوی این قراردادها نهایی شده و شرکت‎های بین المللی مایل به سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران هستند.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی ادامه داد: تمایل شرکت‎های خارجی به همکاری با ایران، نه به این دلیل که نتوانند ذخایر نفت و گاز ما را نادیده گیرند، بلکه به دلیل این است که وجهه ایران در سطح بین المللی در حال تغییر و بازده سرمایه گذاری در پروژه های صنعت نفت ایران مطلوب است.

زمانی نیا گفت: هم اکنون پیش ارزیابی شرکت‎های بین المللی برای حضور در مناقصه‎‎های قراردادهای نفتی ایران آغاز شده است و مذاکرات جدی با شرکت‎های روسی، چینی،  اروپایی و…  در دست اقدام است.

وی با بیان این‎که کشور برای زمانبر شدن حصول اجماع درباره قراردادهای جدید نفتی به میزان کافی هزینه پرداخت کرده است، یادآور شد: البته مایه افتخار است که در کشور ما تصمیم گیری در لایه های مختلف صورت می گیرد، اما باید به عواقب زمانبر شدن برخی تصمیم‎ها اندیشید.

معاون وزیر نفت گفت: صنعت نفت ایران از پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحریم بوده است و همگان پس از جنگ تحمیلی گمان می کردند صنعت نفت کشور نمی تواند به تولید ادامه دهد و زمین می خورد؛ اما کارکنان نفت با حمیت و غیرت خود این صنعت را سرپا نگهداشتند.

زمانی نیا با یادآوری این که سرپا نگه داشتن این صنعت، موفقیت بزرگی به شمار می رفت ادامه داد: باید برای بهبود جایگاه این صنعت تلاش کنیم.

به گفته وی، فرصت زیادی برای بهره مندی از ذخایر هیدروکربوری نیست و بعید است سبد انرژی دنیا در ۵۰ سال آینده شرایطی شبیه اوضاع کنونی داشته باشد و با توجه به اهمیت روزافزون انرژی های تجدید پذیر، نفت و گاز به اندازه امروز در تامین انرژی جهان نقش ایفا کند.

معاون وزیر نفت همچنین به توانمندی‎های سرزمینی ایران اشاره کرد و گفت: امنیت سیاسی و فیزیکی، موقعیت ژئوپلتیک ایران در قلب بیضی انرژی جهان، رتبه نخست ایران در برخورداری از ذخایر گاز طبیعی و رتبه چهارم در برخورداری از ذخایر نفت خام، سرمایه انسانی ماهر و نخبه و وجود حدود ۲۰۰ مخزن توسعه نیافته از مزیت‎های صنعت نفت ایران به شمار می آیند.

زمانی نیا درباره اهداف دیپلماسی انرژی ایران گفت: باید برای تبدیل ایران به مرکز مبادلات و مدیریت بازار انواع حامل‎های انرژی تلاش کنیم.

وی با بیان این‎که همسایگان ایران به منابع ما نیاز دارند، یادآور شد: فرصت‎های زیادی در دریای خزر و در بخش سواپ و ترانزیت نفت خام در شمال کشور وجود دارد و در این زمینه مذاکراتی در دستور کار است.

به گفته این مقام مسئول، فرصت‎های زیادی برای کار در صنایع نفت و گاز ایران وجود دارد و هم اکنون فرایند گازرسانی به بغداد و بصره در حال نهایی شدن است و پروژه صادرات گاز به عمان در حال اجراست؛ همچنین امارات و کویت خواهان گاز ایران هستند.

زمانی نیا یادآور شد: باید از فرصت‎های موجود در مسیر تنش زدایی و بهبود مناسبات بین المللی به منظور رشد و توسعه صنعت نفت بهره مند شویم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.