بازگشت ۶۷ واحد صنعتی راکد در ایلام به چرخه تولید

|
0 دیدگاه

۶۷ واحد تولیدی و صنعتی راکد و نیمه فعال این استان ظرف سه سال گذشته با حمایت دولت در پرداخت تسهیلات به چرخه کار و تولید باز گشته اند.

استان ایلام با ۱۴ شهرک و ناحیه صنعتی و با وجود برخورداری از موقعیت ویژه همسایگی با کشور عراق که بشدت به انواع کالا و خدمات ایران نیازمند است از نظر صنعتی یکی از استان های غیربرخوردار و فقیر محسوب می شود.
موقعیت خاص استان بخصوص در بحث مبادلات مرزی، فرصت ویژه ای را در اختیار واحدهای تولیدی استان قرار داده که بتوانند بخشی از بازار پر ظرفیت عراق را بدست بگیرند.
با توجه به این وضعیت و چشم انداز روشنی که برای استان متصور است با حمایت و عزم دولت از طرح احیای واحدهای تولیدی راکد و غیر فعال تلاش برای فعالیت مجدد این واحدها آغاز شده است.
مدیریت ارشد استان نیز تمام تلاش و عزم خود را بکار گرفته که روند تولید را با حمایت هایی که لازم است به جریان اندازد که تاکنون موفقیت های زیادی بدست آورده و اشتغالزایی خوبی را نیز به همراه داشته است.

** بازگشت ۶۷ واحد صنعتی راکد در ایلام به چرخه تولید
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام می گوید: ۶۷ واحد تولیدی و صنعتی راکد و نیمه فعال این استان ظرف سه سال گذشته با حمایت های انجام شده به چرخه کار و تولید بازگشتند.
یارالله نصیری تاکید کرد: ۴۲ واحد صنعتی از این تعداد پیش از این تعطیل بودند اما با استفاده از تسهیلات پرداختی رونق تولید و بسته حمایتی دولت و در چارچوب تحقق اقتصاد مقاومتی دوباره به چرخه کار و تولید بازگشته اند.
وی یادآور شد: ۳۲۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل طرح رونق تولید برای از سرگیری فعالیت این تعداد واحد صنعتی در استان ایلام هزینه شده است.
نصیری با بیان اینکه عمده مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در استان ایلام عدم وجود نقدینگی است، افزود: بخشی از مشکلاتی که هم اکنون واحدهای تولیدی استان با آن مواجه اند مشکل مالی است که متاثر از وضعیت اقتصادی چند سال گذشته کشور بوده و این وضعیت باعث بدهکار شدن واحدهای تولیدی به بانک ها گردید به گونه ای که ۷۰ درصد این واحدها مشکل تامین نقدینگی داشتند.
وی با بیان اینکه سایر واحدهای تولیدی نیز دارای مشکلاتی مانند درخواست سرمایه در گردش و امور مالیاتی هستند، اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم مشکلات این واحدها را برطرف کنیم تا هر چه زودتر به چرخه تولید بازگردند چرا که از محل فعال سازی این واحدها اشتغال ایجاد می شود.
نصیری گفت: این مشکلات در نشست های متعدد ستاد تسهیل استان ایلام رصد و با حضور نمایندگان واحدهای تولیدی و بانک های عامل راهکارهای موجود بررسی و منجر به اتخاذ تصمیماتی می شود که اکثر آنها، احیای واحدهای تولیدی راکد را بدنبال داشته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام در بخش دیگری از عدم همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی انتقاد کرد و گفت: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته از مجموع واحدهایی که شرایط احیای مجدد دارند تاکنون زمینه برای فعالیت دوباره بیش از ۳۰ واحد فراهم شده است.
وی از مسئولان بانک های عامل استان خواست در اجرای طرح احیای واحدهای راکد مشارکت بیشتری داشته باشند تا زمینه برای فعالیت دوباره و اشتغال آفرینی این واحدها در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی فراهم شود.

** اختصاص بیش از ۵۰۶ میلیون دلار منابع ارزی به طرح های بزرگ صنعتی استان ایلام
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام در خصوص تامین اعتبار ارزی مورد نیاز طرح های بزرگ در دست اجرا در این استان افزود: تاکنون از محل صندوق توسعه ملی ۵۰۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار منبع ارزی به طرح های بزرگ استان اختصاص یافته است.
نصیری یادآور شد: از این میزان رقم، مبلغ ۳۷۹٫۵ میلیون دلار به صورت قطعی جهت مجتمع پتروشیمی ایلام و شرکت های ماداکتو، استیل کرد، فولاد زاگرس ایوان، فولاد زاگرس مهران، فولاد گستر آتنا و شرکت و کوشاب غرب گشایش اعتبار شده است.
وی گفت: همچنین مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار نیز برای طرح های فولاد زاگرس مهران، شرکت های کانی گل ایلام و سیمان مهران در حال گشایش اعتبار است

** ۳۳ درصد واحدهای صنعتی استان ایلام نیمه فعال یا تعطیل است
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام تعداد واحدهای صنعتی و تولیدی تعطیل و نیمه فعال استان را به ترتیب ۱۴۱ و ۴۲ واحد اعلام کرد و گفت: در گذشته برای اجرا و بهره برداری از واحدهای نیمه فعال و تعطیل با ظرفیت اشتغال چهار هزار و ۵۱۶ نفر در مجموع بیش از ۲۳ هزار میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.
رضا محمد رحمیمی اظهار کرد: در مجموع ۵۵۳ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری ۲۶۵ هزار میلیون ریال و ظرفیت اشتغال ۹ هزار و ۱۷۱ نفر در استان ایلام وجود دارد که ۱۸۳ واحد آن معادل ۳۳ درصد نیمه فعال و یا تعطیل است.
وی تاکید کرد: برای احیا و فعال سازی دوباره این واحدها در دولت یازدهم برنامه ریزی های مناسب و کوشش های بسیاری انجام شده به گونه ای که در نخستین گام به منظور دستیابی به این مهم مسائل و موانع آنها بصورت کارشناسی و علمی شناسایی شده است.
محمد رحیمی یادآور شد: بر پایه این بررسی ها، ۳۰ واحد نیمه فعال و ۸۶ واحد تعطیل به مجموع ۱۱۶ واحد صنعتی خرد، کوچک و متوسط در استان ایلام با سرمایه گذاری یک هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال قابلیت فعال سازی دوباره و بازگشت به چرخه کار و تولید دارند.
وی از ارائه تسهیلات رونق تولید به صاحبان صنایع تولید خبر داد و افزود: تاکنون در سامانه رونق تولید و کمیته های بررسی کارگروه های استانی ۴۴ طرح و واحد صنعتی و کشاورزی، مبلغ ۳۸۸ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید دریافت کرده و مابقی طرح های ثبت نامی نیز در حال پیگیری هستند.
وی با اشاره به اینکه طرح های مصوب کارگروه استانی ۲۵۵ طرح با مبلغ تسهیلات ۱۶۲۲ میلیارد ریال در سال جاری در قالب طرح رونق تولید به بانک های عامل معرفی شدند، افزود: علاوه بر بحث تسهیلات سایر موارد از قبیل تعیین تکلیف بدهی های بانکی، رفع مشکل مالیاتی واحدها، رفع مشکلات بیمه ای و تامین اجتماعی واحدها، تامین زیرساخت ها اعم از آب و برق و زمین و حل و فصل مسایل مدیریتی واحدهای صنعتی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به صورت مستمر پیگیری می شود.
معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام با تاکید بر اینکه از مجریان طرح ها نیز دعوت می شود که طرح موضوع داشته و جلسه ای با دستگاه های ذیربط داشته باشند، گفت: طرح های صنعتی در دست اقدام نیز به شکل ویژه در حال پیگیری هستند و نباید فراموش کرد که یکی از وظایفی که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت تعریف کرده تکمیل و بهره برداری از طرح های نیمه تمام است.
محمدرحیمی از در دست اجرا بودن هفت طرح بزرگ صنعتی در استان خبر داد و افزود: تعداد ۲۷ واحد صنعتی در دولت تدبیر و امید در سطح استان احیا شدند که با همکاری سیستم بانکی در طرح رونق تولید تعداد دیگر از واحدهای صنعتی راکد هستیم تا به چرخه تولید باز گردند.

** رصد مسائل و مشکلات ۲۵۰ واحد تولیدی استان ایلام
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام هم معتقد است: مسائل و موانع حدود ٢٥٠ واحد تولیدی استان در بخش های صنعت، کشاورزی و دیگر حوزه ها رصد شده که بتدریج در حال معرفی به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات بازگشایی کسب و کار هستند.
مرتضی دارایی تاکید کرد: ٩٠ درصد این واحدها در شهرک ها و نواحی صنعتی استان ایلام قرار دارند که با بسته حمایتی دولت برای خروج از رکود دوباره وارد چرخه کار و تولید می شوند.
بر پایه بررسی های کارشناسان حوزه صنعت و تولید ایلام، در صورت تزریق حدود ٣٠٠ میلیارد ریال تسهیلات بانکی تمام چالش ها و موانع سد راه فعالیت واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل استان رفع می شود.
استان ایلام دارای ١٤ شهرک و ناحیه صنعتی است که ٥۵۳ واحد تولیدی دارای پروانه بهر برداری در آنها مستقر است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.