بازیافت ٩٥ درصد بخارات بنزین امکانپذیر شد

|
0 دیدگاه

متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت با اجرای طرح بازیافت بخارات هیدروکربنی در جایگاه‌های پمپ بنزین، موفق به بازیافت ٩٥ درصد از بخارات بنزین شدند.

طرح نهایی پایلوت بازیافت بخارات هیدروکربنی با استفاده از جاذب نانوساختار برای جایگاه‌های پمپ بنزین که در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد، از سوی کارفرما (شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران) تایید شده است و پروژه در مرحله ساخت پایلوت قرار دارد.

بر اساس اعلام پژوهشگاه صنعت نفت، در تهران حدود ٣٠٠ جایگاه پمپ بنزین وجود دارد که به طور متوسط روزانه یک یا دو بار، بسته به میزان مصرف بنزین در جایگاه، مخازن ذخیره توسط تانکرهای سوخت بارگیری می شوند.

بر همین اساس با هر بار بارگیری مخازن، بخشی از بخارات بنزین وارد اتمسفر شده و باعث آلودگی محیط زیست می شود. این در حالی است که نصب واحد بازیافت ترکیبات هیدروکربنی بر روی مخازن سوخت، بازیافت ٩٥ درصد از بخارات بنزین را امکانپذیر می سازد.

در این پروژه تولید جاذب کربن فعال نانوساختار، طراحی و ساخت پایلوت بازیافت بخارات بنزین و پایش این بخارات در جایگاه پمپ بنزین انجام و عملکرد پایلوت بررسی می شود.

بر پایه این گزارش، پژوهشگاه صنعت نفت با ارائه ١٤ دانش فنی جدید از جمله دانش فنی ساخت پایلوت بازیافت بخارات هیدروکربنی با استفاده از جاذب نانوساختار برای جایگاه‌های پمپ بنزین در نهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو‌ حضوری فعال دارد. این جشنواره از امروز (چهارشنبه،١٤ مهر ماه) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز بکار کرده است و ١٧ مهر ماه به کار خود پایان می دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.