بانک مرکزی طلایه دار تولید آمار اقتصادی است

|
0 دیدگاه

رئیس کل بانک مرکزی در پیامی به مناسبت روز آمار با اشاره به طلایه دار بودن بانک مرکزی در تولید آمار وظیفه تولید، محاسبه و انتشار آمارهای اقتصادی کشور را از وظایف اصلی و کلیدی بانک مرکزی خوانده است.

در حالی که از سال‌های نه چندان دور آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار با یکدیگر در تناقض است و هر دو سازمان بر صحت آمار منتشر شده خود تاکید دارند. ولی اله سیف به مناسبت روز ملی آمار پیام تبریکی منتشر کرده است، در این پیام از اتمام مراحل تجدید نظر و تغییر سال پایه شاخص‌های اقتصادی از سال ۱۳۹۰ به ۱۳۹۵ خبر داده و ابراز امیدواری کرده است به زودی شاهد نتایج ارزشمند آن در عرصه تولید آمار خواهیم بود.

پیام سیف به شرح زیر است؛

تحقق اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ و توسعه و پیشرفت کشور در مسیر اقتصاد مقاومتی با برنامه‌ریزی دقیق، اقدام به موقع و عمل اثربخش می‌سر است و دسترسی به آمار و اطلاعات صحیح، به هنگام و دقیق از ارکان و الزامات قطعی آن تلقی می‌شود.

مفتخریم که نظام بانکی کشور و بانک مرکزی، از زمان تأسیس و آغاز به کار خود به عنوان اولین سازمان رسمی، طلایه دار تولید آمار اقتصادی در کشور بوده و طی هشت دهه گذشته در کنار ایفای سایر نقش‌ها و مأموریت‌های خطیر، تولید، محاسبه و انتشار آمارهای اقتصادی کشور را به عنوان یکی از وظایف اصلی و کلیدی خود بدون هیچ وقفه و تساهلی انجام داده و به شهادت و اذعان خبرگان، متخصصین، اندیشمندان، برنامه‌ریزان کشور و همچنین سازمان‌های معتبر بین‌المللی نظیر صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، این کار به نحو احسن انجام شده است که این افتخار جز به مدد الهی و تلاش پیگیر و خستگی‌ناپذیر همکاران عزیز دست یافتنی نبود.

اکنون در این برهه از زمان به لطف لایزال خداوند متعال، رهنمودهای مقام معظم رهبری و تلاش و مجاهدت‌های مردم و مسئولین گرانقدر کشور، بستر و زمینه رشد و توسعه اقتصادی کشور بیش‌ از پیش فراهم شده است و افق روشنی در پیش روست. قطعاً دست یازیدن به اهداف و ارتقاء مستمر جایگاه اقتصادی وعلمی کشور جز با تلاش و همت مضاعف ممکن نخواهد بود.

بانک مرکزی به پشتوانه سابقه درخشان و بی‌مانند خود در زمینه تولید و انتشارآمارهای اقتصادی و اعتبار آن نزد جامعه، به توسعه، بهبود و روزآمد سازی دانش خود اهتمام جدی ورزیده و با نگاه به آینده، دوشادوش مؤسسات معتبر بین‌المللی به دنبال توسعه کارآمد، اثر بخش و فراگیر آمار و اطلاعات است.

امروز در آستانه روز ملی آمار و برنامه‌ریزی، ضمن تبریک این مناسبت به تلاشگران این عرصه به ویژه همکاران خود در بانک مرکزی و همچنین مرکز آمار ایران، بایسته و شایسته است از تمام عزیزانی که در پاسخگویی به سؤالات نمایندگان بانک مرکزی برای تکمیل پرسشنامه‌های طرح‌های آماری همکاری کرده‌اند، مراتب قدردانی و سپاس خود را اعلام دارم.

خرسندم که اعلام کنم بانک مرکزی تمام مراحل تجدید نظر و تغییر سال پایه شاخص‌های اقتصادی از ۱۳۹۰ به ۱۳۹۵ را به بهترین وجه انجام داده و به زودی شاهد نتایج ارزشمند آن به ویژه در عرصه تولید آمارهای پایش و ارزیابی برنامه ششم توسعه، اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سایر برنامه‌های کشور خواهیم بود.

در پایان امیدوارم با همدلی و همکاری آحاد ملت، دستگاه‌ها و سازمان‌های فعال کشور در زمینه تولید، محاسبه و انتشار آمار، شاهد توسعه و پیشرفت روز افزون کشور باشیم.

ولی اله سیف
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.