برابری با قطر در برداشت از پارس جنوبی تا پایان امسال

|
0 دیدگاه

وزیر نفت از برنامه افزایش تولید نفت ایران به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز خبر داد و گفت: تا پایان سال جاری برداشت گاز ایران با قطر از پارس جنوبی برابر می شود.

بیژن زنگنه در دومین کنگره راهبردی نفت و نیروی ایران اظهار داشت: ظرفیت تولید نفت کشور در نیمه نخست سال ۹۵ به طور میانگین ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بوده که تا پایان امسال از مرز روزانه ۴ میلیون بشکه عبور می کند و در سال ۹۹ به بیش از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز می رسد.

وی افزود: متاسفانه چه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و چه پس از آن، به موضوع افزایش ضریب بازیافت آن طور که باید توجه نشده است و این مهم مغفول مانده، ما به دنبال تحقق افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی کشور هستیم و الگوی جدید قراردادهای نفتی به طور عمده پاسخگوی نیاز کشور به افزایش ضریب بازیافت است.

وزیر نفت در خصوص توسعه میدان گازی مشترک پارس جنوبی گفت: تاکنون فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶ بخشی از فازهای ۱۷ و ۱۸ به بهره برداری رسیده و تا پایان امسال نیز بخش باقیمانده فازهای ۱۷ و ۱۸ و فازهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ به بهره برداری می رسند و تا پایان سال جاری برداشت گاز ایران با قطر از  پارس جنوبی برابر می شود.

وی ادامه داد: همچنین تا پایان امسال قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا می شود و مجموعه کارهای صنعت نفت در بخش بالادستی میدان پارس جنوبی تا پایان سال آینده به پایان می رسد.

این عضو کابینه دولت در خصوص تأخیر در اتمام پرونده توسعه پارس جنوبی و باقی ماندن برخی کارها در سال ۹۷ گفت: بخشی از کارهای باقیمانده در پارس جنوبی به مشکلات سکوهای دریایی و شرکت صدرا مربوط می شود که امیدواریم با برطرف شدن این مشکلات، کار در بخش دریایی نیز با سرعت انجام شود.

وی افزود: پس از سالها، امسال نخستین برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی را خواهیم داشت و امیدواریم در ادامه توسعه فاز دوم و افزایش ضریب بازیافت در این میدان را در قالب قراردادهای جدید نفتی به سامان برسانیم.

زنگنه با بیان اینکه “اولویت دوم بخش بالادستی صنعت نفت کشور مربوط به توسعه میدان‎های غرب کارون است”، گفت: در حال حاضر روزانه بیش از ۲۰۰ هزار بشکه از این میدان‎ها برداشت می شود و برای ما بسیار حائز اهمیت است که بتوانیم افزایش ضریب بازیافت را در این منطقهاجرایی کنیم.

وی ادامه داد: همان گونه که تأخیر در برداشت از میدان‎های مشترک می تواند به افزایش برداشت طرف مقابل از این میدان‎ها منجر شود، تاخیر در اجرای پروژه های ازدیاد برداشت نیز به از دست رفتن سرمایه‎های ملی منتهی خواهد شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.