برنامه تبادل اطلاعات الکترونیکی میان گمرکات ایران و ترکیه

|
0 دیدگاه

فاتح چیفتچی معاون کل وزارت گمرک و تجارت ترکیه با مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در دیدار معاون وزارت گمرک و تجارت ترکیه با رئیس کل گمرک کشورکه  رضا هاکان تکین سفیر ترکیه در تهران و رمزی آکچین معاون گمرکات ترکیه نیز حضور داشتند، دو طرف درخصوص آخرین تحولات در مرزهای گمرکی دو کشور به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

بنابراین گزارش مهم‌ترین موضوع گفت‌وگوی دو طرف به نحوه تبادل الکترونیکی اطلاعات اختصاص داشت و عنوان شد که این برنامه نهایی گردیده و آماده اجرایی شدن است. پیش‌بینی می‌شود با اجرایی شدن برنامه تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرکات دو کشور، مشکلات مربوط به ترخیص کالا در مرزهای دو کشور و همچنین تردد کامیون‌ها در مناطق مرزی برای همیشه برطرف شود.

مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران در این دیدار با اشاره به روابط تجاری دو کشور و تصویب طرح دروازه مشترک الکترونیکی در دولت و مجلس دو کشور، تبادل الکترونیکی اسناد گمرکی را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: اجرایی شدن این طرح مانع از ورود کالاهای دیگر کشورها با نام و برند ترکیه به ایران می‌شود.

وی با اشاره به معطلی کامیون‌ها در مرز دو کشور افزود: رؤسای جمهوری ایران و ترکیه برای افزایش مبادلات تجاری دو کشور به ۳۰ میلیارد دلار در سال توافق کرده‌اند، اما با وجود مشکلات مرزی و معطلی کامیون‌ها در گمرک ترکیه، این سئوال مطرح است که چگونه می‌خواهیم به این رقم برسیم؟

کرباسیان در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت مدیریت هماهنگ در مرزها اشاره کرد و گفت: اینکه در رابطه با تست آزمایشگاهی برخی کالاهای ایرانی، نمونه کالا از مرز به شهرهای وان یا آنکارا فرستاده شود درست نیست و در مقابل نمونه‌گیری کالاها در مرز و انجام تست آزمایشگاهی کالاهای ترکیه‌ای در تهران یا کرج موجب معطلی شده و روند تسریع در انجام تشریفات گمرکی را با مشکل مواجه می‌کند.

کرباسیان همچنین با اشاره به اینکه فاز اول تیر الکترونیکی (E-TIR) با موفقیت میان دو کشور اجرایی شده، از پیاده‌سازی فاز دوم این پروژه  در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

بنابراین گزارش، فاتح چیفتچی معاون کل وزارت گمرک و تجارت ترکیه نیز در سخنانی با اشاره به اینکه در سفر به ایران احساس می‌کنم در کشور خودم هستم، گزارشی از روند فعالیت‌های گمرکات ترکیه در مرز دو کشور ارائه و تأکید کرد:. سوابق روابط گمرکی دو کشور بسیار طولانی است و در حال حاضر موضوع تبادل الکترونیکی اطلاعات که زمینه‌های اجرایی شدن آن فراهم شده، مهم‌ترین اولویت در همکاری‌های دوجانبه است.

وی افزود: اجرایی شدن برنامه تبادل الکترونیکی اطلاعات مشکل معطلی کامیون‌ها در مرز را برطرف می‌کند.

معاون کل وزارت گمرک و تجارت ترکیه همچنین از تبادل الکترونیکی تصاویر ایکس‌ری میان گمرکات دو کشور استقبال و در رابطه با مشکلات مرز بازرگان- گوربلاغ، کاپی‌کوی – رازی و سرو- اسن‌دره به تفصیل توضیحاتی ارائه کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.