بهانه های بانک ملی، راه را برای سوداگران مسکن باز می کند

|
0 دیدگاه

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با انتقاد شدید از بانک ملی بخاطر تحویل ندادن ساختمان قدیمی کارخانه ریسباف به این اداره کل گفت: این بهانه ها راه را برای سوداگران زمین و مسکن باز می کند.

روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی استان اصفهان روز شنبه به نقل از حجت اله غلامی اضافه کرد: با وجود برطرف شدن تمام موانع نقل و انتقال این ملک به اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان، بانک ملی تحویل کارخانه ریسباف به این اداره کل را به تاخیر انداخته است.
وی با اشاره به اینکه براساس تفاهمنامه انجام شده بین وزارت راه و شهرسازی و بانک ملی ایران مبنی بر تحویل کارخانه ریسباف به این وزارتخانه برای ایجاد موزه بزرگ استان اصفهان ، افزود: مقرر شد که براساس نظریه کارشناسان رسمی دادگستری معادل ۱۵ درصد ارزش ریالی بصورت نقدی و مابقی از زمین ها و املاک مرغوب این اداره کل به بانک ملی پرداخت شود و بانک یاد شده نسبت به تحویل آن به وزارت راه و شهرسازی اقدام کند.
غلامی خاطرنشان کرد: در راستای تامین زمین، یکی از با ارزش ترین زمین های این اداره کل واقع در خیابان فرایبورگ به بانک ملی پیشنهاد شد و مورد قبول طرفین قرار گرفت و تمامی موانع نقل و انتقال نیز با حضور استاندار اصفهان برطرف شد.
وی با اشاره به طفره رفتن بانک ملی ایران از تحویل این مکان تاریخی به وزارت راه و شهرسازی گفت: متاسفانه بانک ملی با برگزاری جلسات تکراری و بی ثمر و با درخواست های جدید به بهانه های مختلف از تحویل کارخانه ریسباف به اداره کل راه و شهرسازی استان برای ایجاد فضای شهری مناسب و تاسیس موزه بزرگ اصفهان طفره رفته است و ناخواسته راه را برای سوداگران بخش زمین و مسکن باز می کند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان تصریح کرد: بانک ملی چه بسا با این اقدام تخریب این بنای تاریخی باقی مانده از عصر معماری صنعتی را رقم خواهد زد.
این مقام مسئول با اشاره به مورد مشابه در این زمینه گفت: زمانی مقرر بود ساختمان بانک ملی واقع در خیابان سپه اصفهان نیز به موزه تبدیل شود که پس از فراهم شدن مقدمات لازم و خرید مکان مناسب برای جابه جایی این بانک از خیابان سپه متاسفانه سالهاست در این زمینه اقدامی انجام نشده است.
غلامی اظهارکرد: ثبت کارخانه ریسباف اصفهان در لیست آثار ملی، مانع بزرگی بر سر راه سوداگران زمین است که خیال های خامی را در سر می پرورانند.
وی افزود: امید است که بانک ملی نیز به این اقدام دامن نزند و با دست برداشتن از بهانه جویی، فرصت را برای خدمتی شایسته و در شان شهر اصفهان غنیمت بشمارد و در این مسیر گام بردارد.
کارخانه ریسباف اصفهان یکی از بناهای شاخص تاریخی این شهر و دارای شماره ثبت ملی است و علاوه بر این در بعد تاریخ صنعت بویژه صنعت نساجی نیز این بنا سابقه زیاد دارد.
بنای کارخانه ریسباف مربوط به دوره پهلوی است و به لحاظ موقعیت مکانی در محل یکی از باغهای صفوی در چهار باغ اصفهان شکل گرفته است.
محوطه و عرصه این بنا حدود هفت هکتار است و انبارها، برج ها و ساختمان های قدیمی آن در مجموع به عنوان آثار شاخص دوره پهلوی ثبت ملی شده و ارزشمند است.
با توجه به ثبت این بنا در فهرست آثار ملی کشور، بهره بردار و یا متصرف قانونی موظف به حفاظت و مرمت این بنای تاریخی است.
در طرح تفصیلی مصوب ماده پنج شهر اصفهان کاربری این محل به موزه تغییر کرده است.
بانک ملی ایران در سال ۹۳ در صدد فروش ساختمان قدیمی کارخانه ریسباف اصفهان برآمد و آگهی مزایده این بنای تاریخی را نیز منتشر کرد اما با مخالفت استاندار اصفهان روبرو شد.
نخستین جلسه چندجانبه با مدیرعامل بانک ملّی درباره وضعیت تملک کارخانه ریسباف اصفهان و تبدیل آن به موزه ، اسفند سال ۱۳۹۳تشکیل و منجر به امضای توافقنامه ای با حضور استاندار اصفهان، پیروز حناچی و ایزدی معاونان وزیر راه و شهرسازی و همچنین طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی شد.
بر اساس این توافقنامه، ساختمان کارخانه هفت هکتاری ریسباف اصفهان برای تاسیس موزه فرهنگی اصفهان در نظر گرفته شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.