بهداشت و درمان ۱۷٫۵ درصد گران شد

|
0 دیدگاه

در حالی که بانک مرکزی از ادامه روند کاهش نرخ تورم خبر می دهد، اما آمارهای این بانک در مجموع نشان از افزایش نرخ تورم کالا و خدمات دارد.

با توجه به آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی با در نظر گرفتن سال ۱۳۹۰ به عنوان سال پایه آماری، شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران نسبت در مهرماه سالجاری نسبت به ماه گذشته با رشد ۰٫۴ درصدی مواجه شده و این در حالی است که تورم این شاخص نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با رشد ۹٫۳ درصدی روبرو شده است.

خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها
در زیر گروه‌های اعلامی بهای کالا و خدمات مصرفی از سوی بانک مرکزی در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها تورم ماهانه با کاهش ۰٫۴ درصدی روبرو شده و این در حالی است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تورم روند صعودی به خود گرفته است.

دخانیات
در گروه دخانیات روند شاخص تورم عینا گروه قبلی تکرار شده و در حالی که تورم دخانیات نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۰٫۲ درصد را به ثبت رسانده است، تورم مهرماه نسبت به ماه گذشته کاهش ۰٫۱ درصدی را در دستور کار خود قرار داده است.

پوشاک و کفش
بررسی نرخ تورم گروه پوشاک و کفش نشان از آن دارد که تورم این گروه در مهرماه و نسبت به مدت مشابه سال گذشته با روند صعودی مواجه شده که به ترتیب ۱ درصد و ۶٫۳ درصد تغییرات رخ داده است.

مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها
در کروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها تورم ماهیانه و سالیانه با روند صعودی مواجه شده اند که به ترتیب ۰٫۵ و ۹ درصد تغییر را به ثبت رسانده‌اند.

اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه
در گروه اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه شاخص تورم به صورت ماهانه و سالیانه در مهرماه روند صعودی به خود گرفته و تورم نسبت به یک ماه گذشته ۰٫۶ درصد تغییر و تورم نسبت به مدت مشابه سال گذشته با تغییر ۴٫۹ درصدی روبرو شده است.

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان که یکی از اولویت تمام دولت ها باید باشد، در مهرماه نسبت به ماه ماقبل خود با رشد ۰٫۶ درصدی مواجه شده و این در حالی است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۱۷٫۵ درصدی مواجه شده است و این در حالی است که بیشترین تغییرات نرخ تورم به صورت سالیانه برای این گروه به ثبت رسیده است.

حمل و نقل
در گروه حمل و نقل نرخ تورم نسبت به ماه گذشته با رشد ۰٫۵ درصدی و نسبت به ماه مشابه در سال گذشته با رشد ۷٫۴ درصدی مواجه شده است.

ارتباطات
در گروه ارتباطات که در چند وقت اخیر میزان استفاده از محصولات ارتباطی در کشور افزایش یافته است، تورم مهرماه نسبت به ماه ماقبل بدون تغییر بوده و این درحالی است که تورم گروه ارتباطات در مهرماه نسبت به مدت ماشابه در سال گذشته روند نزولی به خود گرفته و درصد تغییرات ۰٫۳ درصدی را به ثبت رسانده است.

تفریح و امور فرهنگی
شاید کاهش نرخ تورم در مسائل فرهنگی و تفریح تا حدودی رضایت بخش باشد زیرا افراد جامعه می‌توانند با هزینه کمتری به تفریح بپردازند، نرخ تورم تفریح در مهرماه نسبت به ماه ماقبل با کاهش ۰٫۶ درصد مواجه شده و نرخ تورم در همین ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۱۰٫۴ درصدی روبرو بوده است.

تحصیل
تحصیل در کنار تفریح و سلامت جزء نیازهای اولیه انسان است و قیمت ارزان آن در کلیات جامعه و شرایط عمومی جامعه تاثیرگذار است با توجه به این تفاسیر اما نرخ تورم تحصیل نسبت به ماه گذشته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته با روند صعودی مواجه شده است که به ترتیب درصد تغییرات ۷٫۸ و ۱۱٫۳ است.

رستوران و هتل
گروه رستوران و هتل را شاید بتوان در کنار گروه تفریح و مواد غذایی در نظر گرفت، اما این گروه به دلیل تاثیر مستقیم در سبد درآمدی خانوار از جایگاه مهمی برخوردار است که در مهرماه نسبت به ماه ماقبل خود رشد ۰٫۸ درصد و نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با رشد ۹ درصدی مواجه شده است.

کالاها و خدمات متفرقه
اما آخرین گروهی که از سوی بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفته است، گروه کالا و خدمات است که این گروه در مهرماه نسبت به ماه ماقبل خود با رشد ۰٫۳ درصدی و نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۹٫۹ درصدی مواجه شده است.

در نهایت گروه کالا رشد ۰٫۱ درصدی را در مهرماه نسبت به شهریورماه سالجاری را به ثبت رسانده که نرخ تورم مهرماه سالجاری نسبت به مهرماه سال گذشته با افزایش ۷٫۸ درصدی روبرو بوده است.

در سوی دیگر خدمات در بازده یک ماهه با رشد ۰٫۸ درصدی و در بازه یکساله ۱۱٫۳ درصدی به ثبت رسیده است.

بهداشت و درمان 17.5 درصد گران شد/ هزینه ارتباطلات ارزان شد
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.