بهره‌برداری از واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس

|
0 دیدگاه

در حالی که وزارت نفت برنامه خود را برای بهره برداری کامل از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس در پایان سال ۹۵ در نظر گرفته، فردا بهره برداری از واحد تقطیر این پالایشگاه انجام می شود.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌عنوان تنها پالایشگاه میعانات گازی کشور بیش از ۱۰ سال در مرحله ساخت قرار دارد و در حالی که این پالایشگاه به بهره برداری نرسیده، اثرات آن در واردات گسترده بنزین و خام‌فروشی میعانات گازی دیده می‌شود.

دهم مهرماه از آماده تولید شدن این پالایشگاه خبر داده بود چرا که «احمد ادیب» مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس پایان شهریورماه با ارسال نامه‌ای به وزیر نفت از آغاز تزریق خوراک به واحد ۰۱ این پالایشگاه خبر داده بود.

فردا «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری و «بیژن زنگنه» وزیر نفت به بندرعباس می روند تا واحد آماده بهره برداری شده فاز اول این پالایشگاه را مورد بهره برداری رسمی قرار دهند.

واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس که آماده بهره برداری شده، ظرفیت پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، تولید روزانه نفتا با ظرفیت ۱۲ میلیون لیتر، تولید اولیه روزانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر گازوئیل، تولید اولیه ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر نفت سفید و تولید اولیه روزانه ۳۰۰ هزار تن گاز مایع (LPG) را دارد.

«عباس کاظمی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص زمان بهره برداری کامل از فاز نخست این پروژه ملی گفت: فاز نخست این پالایشگاه و تحقق تولید بنزین در فاز نخست در پایان سال جاری یا در صورت کمی تأخیر در ماههای ابتدایی سال ۹۶ به بهره برداری می‌رسد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.