بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب طرح خروج از رکود به واحدهای صنعتی پرداخت شد

|
0 دیدگاه

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران درباره طرح خروج از رکود که براساس آن قرار است هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی راکد و نیمه فعال به ظرفیت برسند، گفت: تاکنون ۳۰ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به سه هزار و ۷۱۷ واحد صنعتی پرداخت شده است.

علی یزدانی اضافه کرد: بعد از تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، هفت برنامه مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت تعریف شد که سازمان صنایع کوچک با چهار برنامه بطور مستقیم مشارکت دارد و در سه برنامه دیگر نیز با وزارتخانه همکاری می کند.
یزدانی گفت: یکی از این طرح ها، رونق تولید و تعیین تکلیف هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی مشکل دار با هدف فعال کردن آنها بود که در وزارتخانه این عدد به ۱۰ هزار واحد ارتقا یافته است؛ در این ارتباط پیش بینی کرده ایم که ۵۰ درصد را در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی پیگیری کنیم و ۵۰ درصد دیگر نیز توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها انجام شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این چارچوب، فایلی در قالب طرح رونق در سامانه «بهین یاب» تعریف شد که تاکنون ۵۶ هزار و ۶۶۹ بنگاه و طرح صنعتی ثبت نام کردند؛ از این تعداد، ۲۴ هزار و ۷۷۴ در کارگروه های استانی مصوب شده است و ۱۲ هزار و ۳۴۹ به شعب بانک معرفی شده که تاکنون به سه هزار و ۷۱۷ واحد صنعتی تسهیلات پرداخت شده است.
وی افزود: پیش بینی می شود همه تکلیفی که ستاد اقتصاد مقاومتی برای وزارت صنعت تعیین یا وزارتخانه بطور مجزا مشخص کرده است به بانک ها معرفی شوند و سپس، کمیته پیگیری این مصوبه ها متشکل از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نماینده استانداری و بانک ها تشکیل و روند کار را پیگیری می کند تا مورد به مورد به نتیجه برسد و تسهیلات در موضوع خود هزینه شود.
یزدانی، یکی از شروط پرداخت این تسهیلات را راه اندازی بنگاه تا پایان امسال و استمرار تولید عنوان کرد و افزود: براین اساس واحد بنگاه باید به حداکثر ظرفیت تولیدی برسد و اگر طرح بالای ۶۰ درصد است، باید بهره برداری شود. نکته دوم اینکه محصول این واحد صنعتی بازار (خریدار) داشته و در کنار آن، بنگاه علم و تجربه بنگاه داری نیز داشته باشد.
بر اساس آخرین آمارها، تا پایان تیرماه امسال ۸۸ هزار و ۳۵۲ واحد صنعتی پروانه بهره برداری دریافت کرده اند که از این تعداد، ۳۷ هزار و ۱۴۸ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر است؛ به عبارتی دیگر ۴۶ درصد واحدهای صنعتی کشور در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی مستقرند.
از تعداد کل واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره برداری، ۸۰ هزار و ۴۷۶ واحد از صنایع کوچک است؛ این نسبت در داخل شهرک ها به گونه ای است که از ۳۷ هزار و ۱۴۸ واحد صنعتی، ۳۴ هزار و ۹۵۲ واحد جزو صنایع کوچک است.
صنایعی که با اشتغال کمتر از ۵۰ نفر در پروانه بهره برداری فعالیت می کند، صنایع کوچک گفته می شود.
چهار هزار و ۳۶۲ واحد از کل واحدهای صنعتی کشور نیز متوسط هستند که یک هزار و ۷۲۹ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقرند و از سه هزار و ۵۱۴ واحد بالای ۱۰۰ نفر اشتغال نیز ۹۰۲ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر هستند.

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.