تاکید گروه۲۴ بر افزایش سهم اقتصادهای نوظهور در صندوق بین المللی پول

|
0 دیدگاه

اعضای گروه ۲۴، اجرای کامل اصلاحات سهمیه و حاکمیتی مصوب سال ۲۰۱۰ صندوق بین المللی پول تا مهلت مقرر سال ۲۰۱۷ برای افزایش سهم اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه را خواستار شدند.

قائم مقام این بانک و هیات همراه در سفر به آمریکا در نشست معاونان و وزیران گروه ۲۴ شرکت و بر عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد جهان از جمله رشد ضعیف اقتصادهای پیشرفته، تنش های سیاسی و نااطمینانی ناشی از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تاکید کردند.
«علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی و هیات همراه از بانک مرکزی، شانزدهم مهرماه در نشست سالیانه بانک جهانی در واشنگتن، شرکت کرد.
گروه ۲۴ متشکل از ۲۴ کشور درحال توسعه است و به عنوان زیرمجموعه گروه ۷۷ همه ساله مواضع خود را در امور پولی و مالی بین المللی هماهنگ می کنند.
در این نشست این گروه، از اقتصادهای پیشرفته درخواست شد با استفاده از ابزار مالی مناسب و اصلاحات ساختاری، سیاست های پولی مناسب خود را با هدف افزایش رشد و تقاضای جهانی به کار گیرند.
براساس این گزارش، اعضای گروه ۲۴ با استقبال از گنجاندن «یوآن» چین در سبد حق برداشت ویژه (SDR) از صندوق بین المللی پول (IMF)، گروه بانک جهانی (WBG) و سایر نهادهای ذیربط خواستند اقدامات خود را برای رفع مشکل کاهش روابط بین بانکی و جلوگیری از محدودیت های مالی ارایه کنند.
ایجاد تعادل و رعایت منطقه ای و جنسیتی درباره استخدام نیروهای کارشناسی از کشورهای عضو و ایجاد دوره های شغلی نیز از دیگر خواسته های اعضای گروه ۲۴ از صندوق بود.
هیات بانک مرکزی در این سفر، با برگزاری نشست هایی با اداره های مختلف صندوق بین المللی پول، درباره مسایل مختلف اقتصادی کشور و استفاده از دوره های آموزشی و کمک های فنی برای استفاده از تجارب این صندوق مذاکره کردند.
«اکبر کمیجانی» قائم مقام بانک مرکزی در گفت وگو با دبیرکل هیات خدمات مالی اسلامی (IFSB)، درباره مقدمات انتقال ریاست آن موسسه به ایران از ابتدای سال ۲۰۱۷، برگزاری نشست سیاست گذاری اعضا و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی در زمینه ابزارهای تامین مالی اسلامی در تهران مذاکره کرد.

** کاهش نرخ بهره تسهیلات صندوق بین المللی پول به کشورهای کم درآمد به سطح صفر درصد
هیات بانک مرکزی در ادامه سفر خود به آمریکا در نشست سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی شرکت کرد و در این نشست، مدیرعامل صندوق بین المللی پول و رییس بانک جهانی به بیان اقدامات خود در زمینه بهبود وضع اقتصادی و کاهش فقر در کشورها را پرداختند.
مدیرعامل صندوق بین المللی پول در این نشست، تکمیل اصلاحات ساختاری صندوق، گنجاندن یوان چین در سبد حق برداشت مخصوص (SDR)، کاهش نرخ بهره تسهیلات صندوق به کشورهای کم درآمد به سطح صفر درصد و افزایش منابع صندوق برای اعطای تسهیلات به سطح ۳۴۰ میلیارد دلار را از جمله اقدامات صندوق در یک سال گذشته برشمرد.
رییس بانک جهانی نیز کاهش هزینه های بانک جهانی و افزایش منابع مورد نیاز برای اعطای تسهیلات را از جمله اقدامات مهم این بانک دانست و میزان تسهیلات اعطایی توسط بانک جهانی و موسسه های تابعه آن در چهار سال گذشته را حدود ۲۴۰ میلیارد دلار اعلام کرد.
«جیم یونگ کیم» به اشتراک گذاشتن تجربه کشورهای عضو از طریق پروژه های جدید در کشورها را نیز مورد تاکید قرار داد.
براساس این گزارش، در رای گیری که بتازگی انجام شد، ریاست خانم «لاگارد» بر صندوق بین المللی پول و آقای «کیم» در بانک جهانی برای یک دوره پنج ساله تمدید شد.
در این نشست، مدیرعامل صندوق به ضعف شرایط اقتصاد جهانی اشاره کرد و «انجام اصلاحات ساختاری اولویت بندی شده و مشارکت بین المللی» را لازمه غلبه بر ضعف های اقتصاد جهانی دانست.
قائم مقام بانک مرکزی همچنین در کمیته مالی و پولی بین المللی صندوق بین المللی پول نیز شرکت کرد.
در بیانیه کمیته، بر بکارگیری سیاست های بودجه ای، پولی و مالی مناسب از سوی کشورها و مشارکت بین المللی تاکید و وظیفه صندوق بین المللی پول، ارایه کمک های فنی به اعضا در زمینه های مختلف اعلام شده است.
در حاشیه اجلاس نیز جلسه های دوجانبه ای با مقام های کشورهای مختلف برگزار و درباره چگونگی تقویت روابط بانکی و رفع موانع موجود تبادل نظر شد.
همچنین نشست های با رسانه های خبری Institutional Investors و Euromoney برگزار و دستاوردهای دولت یازدهم در زمینه شرایط اقتصاد کلان و سیاست های پولی، اعتباری و ارزی و برنامه جامع اصلاحات نظام بانکی تشریح شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.