تخفیف ۵۵۰ میلیاردی شرکت نفت از جیب اقشار کم‌درآمد

|
1 دیدگاه

گازوئیل شیرین پالایشگاه لاوان یکی از فرآورده هایی است که قرار است برای یک دوره یکساله و با تخفیف قیمت یک دلار و نود سنت در هر بشکه از طریق دلال سوئیسی به شرکت ویتول فروخته شود.

شرکت ملی نفت ایران – از طریق یک دلال سوئیسی- قراردادی را با شرکت ویتول سوئیس منعقد کرده است تا برای یک دوره طولانی و در ازای دریافت وامی با بهره ده درصد، انواع فراورده‌های نفتی و نفت‌ خام و میعانات گازی را با تخفیف های بی سابقه به آن شرکت بفروشد.

بررسی ها نشان می دهد که نفتگاز(گازوئیل) شیرین پالایشگاه لاوان یکی از فرآورده هایی است که قرار است برای یک دوره یکساله و با تخفیف قیمت یک دلار و نود سنت در هر بشکه (معادل ۲۵٫۱۴ دلار در هر تن) و از طریق دلال سوئیسی به شرکت ویتول فروخته شود.

این تخفیف در حالی به این دلال تعلق می‌گیرد که خرید و فروش نفتگاز ۵۰۰ppm (یا ۰٫۰۵%) در منطقه خلیج فارس و خاور میانه بر اساس گزارش پلاتس، با سی سنت حق مرغوبیت در هر بشکه (یا ۲۵٫۲ در هر تن) انجام می شود.

به این ترتیب در قرارداد یکجانبه با شرکت ویتول، نفتگاز شیرین تولیدی پالایشگاه لاوان،در مقایسه با بازار منطقه، با۲۰٫۲ دلار در هر بشکه یا ۵۰٫۱۶ دلار تخفیف در هر تن فروخته شده است.

شرکت پالایشگاه لاوان موظف است طی یکسال ۴۸۰ هزار تن نفتگاز (۱۶ کشتی هر یک به مقدار ۳۰ هزار تن) از طریق دلال سوئیسی به شرکت ویتول تحویل دهد. ضرر و زیان این قرارداد برای پالایشگاه لاوان صرفا از محل تخفیف قیمت فروش در حدود ۸ میلیون دلار است.

همچنین با توجه به واگذاری انتخاب دوره قیمت‌گذاری به ویتول، و با توجه به نوسانات بازار معاملات آتی، پیش بینی می شود ۱۵ دلار در هر تن نیز از این محل به پالایشگاه لاوان زیان وارد گردد که در طول مدت قرارداد و برای ۴۸۰ هزار تن برابر با ۲٫۷ میلیون دلار است که با احتساب زیان قبلی ، در مجموع ۱۵ میلیون دلار یا حدوداً ۵۵ میلیارد تومان خواهد بود که نهایتا از جیب سهامداران پالایشگاه لاوان پرداخت می‌شود.

از آنجا که سهام عمده پالایشگاه لاوان متعلق به تامین اجتماعی و سهام عدالت استانی است عملا هزینه وام شرکت ملی نفت ایران،به صورت پنهانی به این دو سهامدار عمده پالایشگاه لاوان باز می گردد.

بنابراین باید گفت بیمه شدگان، بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و خیل کثیر صاحبان سهام عدالت که عمدتاً از کم‌­درآمد­ترین اقشار جامعه هستند بدون آنکه از ماجرا خبری داشته باشند،متحمل این زیان خواهند شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: علی عباسی

روابط عمومی پالایشگاه لاوان برای خبر فوق اطلاعیه صادر کرد :
http://www.lorc.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=141&newsview=507
در پي انتشار خبر ” جزئيات جديد از فروش فرآورده به شركت سوئيسي ” در خبر گزاري فارس ، روابط عمومي شركت پالايش نفت لاوان اطلاعيه اي به شرح ذيل صادر كرد :

خبرگزاري محترم فارس

باسلام
احتراماً ، بازگشت به خبر منتشر مورخ ۲۴/۰۷/۱۳۹۵ تحت عنوان “‌جزئيات جديد از فروش فرآورده به شركت سوئيسي / تخفيف ۵۵ ميليارد توماني از جيب سهامداران پالايشگاه لاوان ” ، به استحضار مي رساند :
خبر مزبور حاوي اطلاعات خلاف واقع به شرح ذيل مي باشد .
مستند به مقررات قانون بودجه ، نفت گاز از زمره پنج فرآورده اصلي به شمار مي رود كه كليه امور عرضه و فروش آن از حدود وظايف و اختيارات اين شركت خارج است لكن بنا به همان قانون بهاي محصولات فوق الذكر با نرخ معين ( فوب خليج فارس ) در حساب شركت هاي پالايشي من جمله شركت متبوعه منظور مي گردد لذا قراردادهاي فروش تأثيري در حقوق شركت هاي پالايشي ايجاد ننموده و هيچگونه خسارتي متوجه پالايشگاه ها و به تبع سهامداران نمي گردد .
بنا به مراتب مزبور مقتضي است مطابق قانون نسبت به انتشار خبر اصلاحي اقدام لازم معمول گردد .

روابط عمومي شركت پالايش نفت لاوان

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.