تعرفه گمرکی راه حل مدیریت بازار

|
0 دیدگاه

یک عضو پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه نظارت بانک مرکزی بر بازار ارز بین بانکی مناسب است، گفت: برای تحریک تقاضا باید برونگرا بود و در راستای جلوگیری از افزایش میزان رکود باید از افزایش نرخ ارز جلوگیری شود.

کامران ندری در رابطه با ارزش گذاری ارز در بازار بین بانکی اظهار کرد: نرخ ارز در بازار بین بانکی نشان دهنده میزان پرداخت بانک‌ها  به تعهدات ارزی آن‌ها است.

وی تصریح کرد: هر زمانی که قیمت ارز در بازار بین بانکی روند صعودی به خود بگیرد نشان از ایفای تعهدات بانک‌ها با نرخ‌های بالاتر دارد و زمانی که نرخ ارز در بازار بین بانکی کاهش یابد نشان از نیازمند نبودن بانک‌ها به ارز است.

ندری افزود: درحال حاضر به دلیل مشکلات بانک‌ها در سطح بین المللی نقل وانتقالات ارزی در بانک‌ها انجام نمی‌شود و کاهش نرخ ارز در بازار بین بانکی نوید بخش شرایط مثبتی است و نظام بانکی با رفع مشکلات بین المللی می‌تواند به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کند.

این عضو پژوهشکده پولی و بانکی خاطر نشان کرد: درحال حاضر برای آنکه بتوانیم اعتبار قابل توجهی برای بازار ارز در نظام بانکی متصور بود زود است و مردم باید به سمتی حرکت کنند که مراودات ارزی خود را در بانک‌ها انجام دهند.

وی تاکید کرد: در مجموع روند بازار بین بانکی ارز نشان از آن دارد که بانک مرکزی کنترل مناسبی بر این بازار دارد و برای دستیابی به ارز تک نرخی هزینه کمتری پرداخت خواهد شد.

ندری گفت: مهم آن است که اقتصاد ایران به سمت تک نرخی سوق پیدا کند و در محرحله بعد تعیین نرخ تک نرخی شدن ارز بسیار مهم است.

وی یادآور شد: اقتصاد و تولیدایران در سال‌های گذشته به سمت آن پیش رفته که برای دست یابی به تولید نهایی از کالای واسطه‌ای و مواد اولیه وارداتی استفاده کند که این موضوع عاملی شده تا اقتصاد ایران به نرخ ارز وارداتی وابستگی شدیدی پیدا کند.

این عضو پژوهشکده پولی و بانکی یادآور شد: افزایش نرخ ارز به تولید کمک نمی‌کند و در شرایط فعلی باید از افزایش نرخ ارز جلوگیری شود و اگر نمی‌توان نرخ ارز را کاهش داد باید نرخ ارز را در محدوده فعلی ثابت نگه داشت زیرا در سال‌های اخیر قدرت خرید مصرف کننده کاهش یافته و با افزایش نرخ ارز رکود اقتصاد افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه برای تحریک تقاضا باید درونگرا بود گفت: افزایش تقاضای داخلی بسیار مهم است و صادرات سهم آنچنانی در تقاضای کل ندارد.

ندری در پاسخ به این سوال که صحبت شما در رابطه با کاهش قیمت ارز برای حمایت از تولید داخلی با انتقاداتی در چند ماه گذشته همراه بوده است، گفت: با تعرفه کمرگی می‌توان بازار را کنترل کرد و در حال حاضر بخش عمده کالاهای وارداتی کالای واسطه و مواد اولیه است و برای آنکه کالای نهایی با ارز ارزان به کشور وارد نشود باید تعرفه کمرگی آن متناسب با شرایط بازار تعیین شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.