تفکر مدیران دولتی در بخش اقتصاد، آمریکایی است

|
0 دیدگاه

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که تفکر مدیران دولتی، آمریکایی است، گفت: تفکر اقتصاد آمریکایی این‌گونه است که در هر صورت برای این‌که تولید تحریک شود باید تورم ایجاد شود.

افشین پروین‌پور در خصوص وضع بازار مسکن کشور اظهار کرد: یکی از معضلات ما در اقتصاد این است که مدیران دولتی در این بخش ذی‌نفع هستند، متاسفانه تفکر آنها آمریکایی است و فکر می‌کنند مانند اقتصاد آمریکایی باید در هر صورت برای تحریک تولید تورم ایجاد شود.

وی ادامه داد: مدیران اعتقاد دارند که اگر این گونه نشود، تولیدکننده دیگر انگیزه‌ای برای تولید ندارد و تورم است که چرخ اقتصاد را می‌چرخاند.

وی با بیان این‌که نقطه مقابل این تفکر آمریکایی اقتصاد عدالت خواه است، تصریح کرد: این نوع تفکر می‌گوید برای تحریک تولید نیازی به تورم نیست، بطلان تفکر آمریکایی نیز در طرح مسکن مهر نمود پیدا کرد و بدون این‌که تورمی ایجاد شود مسکن در حجم انبوه تولید شد.

کارشناس اقتصاد مسکن با یادآوری این‌که در حوزه مسکن دولت از همان ابتدا به دنبال افزایش قیمت بوده است، گفت: البته دولت نمی‌تواند این کار را انجام دهد چون اقتصاد و بانک‌های کشور در شرایط عادی نیست.

پروین‌پور با بیان این‌که چنانچه در وضعیت عادی بودیم مثلا دوران شبیه سال ۸۵ یا ۹۱ دولت قصد خود را در بازار مسکن عملیاتی می‌کرد، افزود: سیستم بانکی ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی را در مسکن منجمد کرده که مسئله باعث شده قیمت‌ها بیش از حالت عادی بالا برود.

وی ادامه داد: این موضوع شرایطی را به وجود آورده تا تقاضای قشر مصرفی همین الان توان ورود به بازار را نداشته باشند. مثلا آپارتمانی در حال حاضر متری ۶ میلیون تومان است که هر کسی توان خرید آن را ندارد، حال فرض کنیم که قیمت هر متر ۷٫۵ میلیون تومان باشد طبیعی است که توان خرید متری ۶ میلیون تومان نداشته نمی‌تواند با قیمت‌های جدید نیز خانه‌دار شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.