تلاش دولت برای اصلاح تامین مالی کشور

|
0 دیدگاه

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اولویت اصلی دولت اصلاح شیوه تامین مالی کشور با تاکید بر اصلاح نظام بانکی است

علی طیب نیا که شامگاه دوشنبه در مجمع عمومی سالیانه بانک سپه برای تصویب صورت های مالی سال ۹۴ این بانک سخن می گفت، با اشاره به مشکلات، تحریم ها و محدودیت هایی که در سال های اخیر متوجه نظام بانکی به ویژه بانک سپه بوده است، حل مشکلات نظام بانکی را از اولویت های کشور برشمرد.
وی حل مشکلات معیشتی، رفاهی، سرمایه گذاری، اشتغال، رفاه، عدالت اجتماعی، تحقق اقتصاد مقاومتی و… را در گروی اصلاح نظام تأمین مالی کشور دانست که بخش عمده آن برعهده نظام بانکی است.
طیب نیا با قدردانی از تلاش نظام بانکی کشور گفت: از تک تک مدیران، پرسنل و کارکنان نظام بانکی کشور تشکر می کنم زیرا در جنگ اقتصادی و تحریمی که بر کشور وارد شد، نظام بانکی باوجود همه مشکلات، موفق بود و نمره قبولی گرفت.
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه به یاد بیاوریم چه تحریمی بر اقتصاد و نظام بانکی کشور وارد شد، گفت: به پشتوانه این تجربه و گشایش هایی که در دوران پساتحریم صورت گرفته است باید بتوان وضعیت نظام بانکی را متحول کرد.
وی افزود: بسیاری از شاخص ها در نظام بانکی کشور روند مطلوبی داشته است به عنوان نمونه، نسبت کفایت سرمایه بانک سپه در مقایسه به نسبت سال ۱۳۹۱ با وجود تحریم ها و کاهش قیمت نفت رشد ۴۰۰ درصدی داشته است که چنانچه در دوران پساتحریم رشد ۴۰۰ درصدی دیگری حاصل شود، این بانک به شرط، تخصیص منابع با اولویت و شناخت قابلیت های اقتصادی قادر خواهد بود به وضعیت مطلوب تری دست یابد.
وی یادآور شد، بانک سپه تا خروج از تحریم، سال های سختی را پشت سرگذاشت اما می تواند با توجه به پتانسیل های خود پیشرو و پیشتاز در اصلاح نظام اقتصادی کشور باشد.

** استراتژی بانک سپه بر این است که انتخاب اول مشتریان باشد
محمدکاظم چقازردی مدیر عامل بانک سپه نیز در این مراسم با تشریح فعالیت های این بانک در سال ۹۴ و مقایسه شاخص های آن با سال گذشته، اظهار داشت: با توجه به رشد چشمگیر شاخص های بانک، تلاش های صورت گرفته توسط همکاران بانک، استراتژی بانک سپه این است که انتخاب اول مشتریان باشد.
وی با تشریح اهم فعالیت های این بانک در سال های ۹۳ و ۹۴ همچنین ۶ماهه نخست سال ۹۵ گفت: با تلاش و کوشش همکاران سود بانک در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ با رشد مواجه بوده است.
چقازردی افزود: همسویی با سیاست های کلان دولت، نقش آفرینی در اقتصاد ملی و بین المللی، ایفای مسئولیت های اجتماعی و همچنین پایبندی به اخلاق حرفه ای و مشتری مداری و نوآوری در رقابت پذیری به عنوان ارزش های بنیادین بانک سپه مطرح است.
وی درباره اقدامات بانک بعد از رفع تحریم ها به استقرار سامانه بانکداری متمرکز ارزی اشاره کرد و گفت: بسترسازی برای افزایش فعالیت های ارزی از طریق توسعه سخت افزاری و سامانه های نرم افزاری در بخش های صف و ستاد بانک و آموزش پرسنل ارزی و همچنین ملاقات و رایزنی با مقامات و مسئولان اقتصادی کشورهای مختلف برخی از این فعالیت ها بوده است.
چقازردی ادامه داد: تهیه و ارائه طرح کسب و کار شعب خارج از کشور به مقامات بانک مرکزی کشورهای میزبان و اخذ مجوز فعالیت مجدد شعب و همچنین خرید ساختمان جدید شعب پاریس و تجهیز شعب رم، فرانکفورت، پی ال سی (PLC) لندن نیز از دیگر اقدامات در شرایط پسا تحریم توسط بانک سپه است.
وی با اشاره به افزایش سرمایه شعب خارج از کشور به مبلغ ۵۰ میلیون یورو اظهار داشت: اتصال دوباره بانک سپه به سیستم جهانی سوئیفت و استقرار واحد تطبیق در قالب اداره کل تطبیق و پولشویی از دیگر اقدامات این بانک بعد از رفع تحریم ها بوده است.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه، درباره تجهیز و تخصیص منابع بانک خاطرنشان کرد: در تجهیز و تخصیص منابع، بانک سپه در سال ۹۴ افزایش ۲۵ درصدی را در کل سپرده ها تجربه کرده است.
کل سپرده های بانک در پایان اسفند ۹۳ از مبلغ ۴۰۱ هزار و ۶۴۹ میلیارد ریال به ۵۰۱ هزار و ۸۳۷ میلیارد ریال در پایان اسفند ماه ۹۴ رسیده است.

** رشد ۲۴ درصدی تسهیلات اعطایی توسط بانک سپه در سال ۹۴
وی با اشاره به رشد ۲۴ درصدی تسهیلات اعطایی بانک سپه گفت: حجم تسهیلات اعطایی در پایان اسفند ماه ۹۳ از ۲۸۲ هزار و ۷۶۵ میلیارد ریال به ۳۵۰ هزار و ۷۷۴ میلیارد ریال در اسفند ماه ۹۴ رسیده است.
مدیر عامل بانک با بیان اینکه تسهیلات اعطایی بانک از محل صندوق توسعه ملی رشد ۷۸ درصدی در بخش آب و کشاورزی داشته است، گفت: این تسهیلات در بخش صنعت، معدن و گردشگری رشد ۸۵ درصدی را تجربه کرده است.
وی به رشد ۲۲ درصدی صدور ضمانت نامه های ریالی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: حجم فعالیت های ارزی در پایان اسفند ماه ۹۴ بالغ بر ۳٫۸ میلیارد دلار بوده است.
رئیس هیات مدیره بانک سپه ادامه داد: اتصال شعب رم و فرانکفورت به سیستم تارگت ۲ به منظور صدور حواله و گشایش اعتبار در حوزه کشورهای اروپایی از دیگر اقدامات در شرایط پسا تحریم در حوزه ارزی به شمار می رود.
وی با اشاره به منابع صندوق توسعه ملی گفت: بیشترین حجم قرارداد عاملیت منابع ارزی صندوق توسعه ملی به بانک سپه با رقم بیش از ۱۰ میلیارد دلار بین سیستم بانکی اختصاص دارد.

** کمک به صنعت خودرو با خرید دین اسناد تجاری بالغ بر هفت هزار میلیارد ریال
چقازردی در ادامه به پرداخت تسهیلات خرید خودرو اشاره کرد و گفت: براساس تفاهم نامه منعقده بین بانک سپه و بانک مرکزی مبنی بر خرید دین اسناد تجاری ناشی از فروش مدت دار خرید خودرو داخلی در سال ۹۴، مبلغ هفت هزار و ۴۹۵ میلیارد ریال بابت تنزیل اسناد حاصل از فروش ۳۴ هزار و ۹۵۰ دستگاه خودرو تولیدی شرکت های داخلی ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو پرداخت شده است.
چقازردی با اشاره به تسهیلات خرید تضمینی محصولات کشاورزی خاطر نشان کرد: در راستای سیاست های دولت مبنی بر خرید تضمینی گندم از کشاورزان سهم بانک سپه از تسهیلات اعطایی در سال ۹۴ بالغ بر چهار هزار میلیارد ریال تعیین شده است.
رئیس هیأت مدیره بانک در خصوص خرید تضمینی برگ سبز چای نیز گفت: در راستای اجرای قانون بودجه کل کشور در سال ۹۴ و به منظور تامین نقدینگی لازم برای خرید برگ سبز چای مبلغ ۵۶۵ میلیارد ریال تسهیلات مصوب در اختیار سازمان چای کشور قرار گرفت.
مدیر عامل بانک سپه همچنین به پرداخت تسهیلات خرد از محل اعتبارات تخصیصی اشاره کرد و افزود: رشد ۳۲ درصدی در تسهیلات اعطایی بابت قرض الحسنه ازدواج، افزایش ۲۲ برابری در تسهیلات اعطایی بابت آسیب دیدگان ناشی از حوادث قهری و رشد ۲۸ درصدی در تسهیلات اعطایی به خانواده معزز جانبازان و ایثارگران بخشی از خدمات بانک در سال ۹۴ است.

** عاملیت بانک در اجرای طرح ملی مهار آب های مرزی
چقازردی با بیان اینکه در اجرای منویات رهبر معظم انقلاب، طرح ملی مهار و تنظیم آب های مرزی، عاملیت این پروژه بر عهده بانک سپه است، افزود: میزان اعتبار مصوب طرح هشت میلیارد دلار بوده که تاکنون مبلغ ۷۹ هزار میلیارد ریال به طرح های مربوط تخصیص یافته است.
چقازردی درباره طرح سامانه یکپارچه نهادهای دامی کشور گفت: دست آورد نهایی این طرح مدیریت بهینه تخصیص و توزیع ۶ نهاده اصلی دامی کشور است.
وی در ارتباط با طرح مدیریت فروش آرد یارانه ای کشور افزود: نتیجه این طرح نیز مدیریت بهینه تخصیص و توزیع آرد یارانه ای به نانوایان است.

** رشد ۳۳۶ درصدی فروش املاک مازاد بانک سپه در سال ۹۴
مدیرعامل بانک سپه به رشد ۳۳۶ درصدی فروش املاک مازاد و تملیکی بانک سپه اشاره کرد و افزود: در اجرای تکالیف ابلاغی از سوی نهادهای ناظر و بانک مرکزی مبنی بر آزادسازی منابع بلوکه شده در بخش اموال و املاک مازاد، فروش ۴۰ درصدی از اموال مازاد تملیکی قابل واگذاری در سال ۹۴ در دستور کار بانک سپه قرار گرفت.
رئیس هیات مدیره با اشاره به طراحی و عرضه محصولات و خدمات جدید بانک به اجرای طرح اعتبار در حساب جاری اشاره کرد و گفت: بانک سپه در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و پشتیبانی از برنامه های دولت، با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به شناسایی و گردآوری اطلاعات ۱۱۲۰ واحد کوچک و متوسط تولیدی و برنامه ریزی برای کمک به خروج آنها از رکود از طریق اعطای تسهیلات اقدام کرده است.
وی درخصوص طراحی و اجرایی کردن طرح کارت خرید سپه گفت: در این طرح، بانک پس از انعقاد تفاهم نامه همکاری با شرکت های تولید کننده کالا (با اولویت تولید لوازم خانگی ایرانی) نسبت به صدور کارت خرید سپه تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال اقدام کرد.

** مشارکت بانک سپه در پروژه های راهبردی کشور
مدیرعامل بانک سپه به مشارکت آن در تامین مالی پروژه های کلان اقتصادی اشاره کرد و گفت: این بانک در پروژه های نفت و گاز اروند، پروژه نفت و گاز کنگان، پالایش گاز بید بلند خلیج فارس، پروژه مهندسی و توسعه سروک آذر، پروژه شرکت های پتروشیمی فیروزآباد، فسا، جهرم، داراب، پروژه حفاری دانا کیش، پروژه پتروشیمی لردگان، پروژه شرکت توسعه گستر هلال خاورمیانه (سیمان مارگون) و بسیاری از پروژه های استراتژیک دیگر کشور مشارکت کرده است.
وی افزود: برخی از این پروژه ها با عاملیت بانک سپه و مشارکت بانک های دیگر به اجرا درآمده است.

** رشد ۲۰ درصدی تسهیلات پرداختی به بخش مسکن
چقازردی میزان تسهیلات پرداختی بانک سپه به بخش مسکن و ساختمان در سال ۹۳ را ۶۵ هزار و ۷۹۱ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: بانک سپه در سال ۹۴ با ۲۰ درصد رشد بیش از ۷۸ هزار و ۹۴۶ میلیارد ریال به بخش مسکن و ساختمان تسهیلات پرداخت کرده است.
وی میزان تسهیلات پرداختی بانک سپه به بخش بازرگانی و خدمات در سال ۹۳ را ۱۳۱ هزار و ۶۳ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: تسهیلات پرداختی بانک سپه به این بخش با ۲۱٫۲ درصد رشد در سال ۹۴ به بیش از ۱۵۸ هزار و ۵۰۶ میلیارد ریال رسیده است.

** رشد ۱۱ درصدی خودپردازهای بانک سپه در سال ۹۴
چقازردی در بخش دیگری از گزارش خود به فعالیت های بانک سپه در حوزه بانکداری الکترونیک اشاره کرد و گفت: تعداد دستگاه های خودپرداز بانک در سال ۹۳ از ۲۵۸۱ دستگاه به ۲۸۸۱ دستگاه در سال ۹۴ رسیده که نشان دهنده رشد ۱۱٫۶ درصدی است.
وی تعداد پایانه های فروشگاهی (POS) بانک را در سال ۹۳ بیش از ۱۰۴هزار و ۸۴۶ دستگاه عنوان کرد و افزود: تعداد این دستگاه ها پارسال با ۱۰۹٫۴ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به ۲۱۹ هزار و ۵۷۲ دستگاه رسیده است.

** تامین مالی ۷۰۰ بنگاه در بانک سپه
حسین قضاوی معاون امور بانک و بیمه و شرکت های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این مجمع با قدردانی از عملکرد این بانک در حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط گفت: حدود ۷۰۰ بنگاه از ۷۵۰۰ بنگاه مشکل دار، توسط بانک سپه برای خروج از بحران تامین مالی شد.
وی با یادآوری اینکه بانک سپه تا دی ماه پارسال تحت تحریم های ظالمانه قرار داشت، افزود: بانک سپه در حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط و به ویژه بنگاه هایی که در شرایط بد اقتصادی قرار دارند، نقش بسزایی دارد.
حمید پورمحمدی معاون توسعه امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این نشست از عملکرد این بانک در حوزه آب قدردانی کرد و گفت: بانک سپه به دولت به ویژه در حوزه آب و خرید تضمینی گندم کمک ویژه ای کرده است.
وی بر لزوم افزایش سرمایه بانک سپه و نیز ضرورت هماهنگی بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی برای بازپرداخت بدهی های دولت به بانک ها به ویژه به بانک سپه تاکید کرد.
پور محمدی با قدردانی از اقدام های وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی در تحمل فشارهای ناشی از تحریم ها برای سالم نگه داشتن سیستم بانکی از یکسو و نیز تامین منابع مالی مورد نیاز اقتصاد از طریق بانک ها از سوی دیگر، به تلاش های صورت گرفته وزیر اقتصاد، دولت و تیم مذاکره کننده برای خروج بانک سپه از تحریم اشاره کرد و گفت: اگر این تلاش های شبانه روزی نبود، خروج بانک سپه از تحریم در حد یک رویا باقی می ماند.
وی افزود: سال ۹۴، نقطه عطفی در تاریخ بانک سپه به دلیل خروج از تحریم سازمان ملل است؛ خروج این بانک از تحریم ها و اعتمادی که به این بانک وجود دارد، باعث شد تا بتواند بار دیگر به ایفای نقش خود در سطوح داخلی و بین المللی بپردازد.
در مجمع عمومی بانک سپه که با وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاون وی، حسابرسان، نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه و وزارتخانه های تعاون کار و رفاه اجتماعی، جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و نیز مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد آن برگزار شد، عملکرد سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۴ بررسی و به تصویب رسید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.