تناقض آمارهای رسمی با اظهارات دولتمردان

|
0 دیدگاه

وزیر کار در نخستین روزهای پاییز اظهار کرده بود که رشد صنعت بالای ۱۰ نفر منفی بوده است و حتی در این بخش ریزش کار داشته‌ایم اما سهم بنگاههای کوچک و غیر رسمی که عمدتا در اصناف هستند افزایش پیدا کرده است و مسئله بیکاری به طور نسبی حل شده است.

علی ربیعی گفته بود اقتصاد ایران در سالهای گذشته آب رفته و قدرت اقتصاد ملی ما کم شده است اما از سال ۹۳ و ۹۴ سالانه ۷۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده است.

وی مدعی شده در اقتصادی که ۵۶ درصد کسری رشد داشته باشد باید به طور سالیانه بتوانیم ۷۰۰ هزار شغل جدید ایجاد کنیم.

این اظهرات در حال مطرح شده که مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود از افزایش ٤/١ ‏د‌رصد‌ی نرخ بیکاری د‌ر بهار ۹۵ نسبت به مد‌ت مشابه سال گذشته خبر می دهد.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری د‌ر فصل بهار امسال ‏‏٢/١٢د‌رصد‌ اعلام شده در حالی که این نرخ د‌ر زمستان سال گذشته ٨/١١ د‌رصد‌ گزارش شد‌ه و د‌ر ‏مد‌ت مشابه سال گذشته هم نرخ بیکاری ٨/١٠د‌رصد‌ بود‌ه است.

این نتایج د‌ر حالی به د‌ست آمد‌ه که د‌ر ‏فصل نخست سال جاری جمعیت فعال اقتصاد‌ی کشور ٥/٣٩ د‌رصد‌ اعلام شد‌ که این رقم از سال ١٣٨٨ ‏به این سو، بی‌سابقه بود‌ه است. د‌ر جد‌ول نرخ بیکاری سال‌های گذشته آمد‌ه است.‏

به  گزارش مرکز آمار؛ بیشترین آمار بیکاری ایران، ‏متعلق به زنان است و د‌ر حالی که نرخ بیکاری مرد‌ان ٣/١٠ د‌رصد‌ است، نرخ بیکاری زنان ٣/٢٠ د‌رصد‌ ‏است. علاوه بر این نرخ مشارکت اقتصاد‌ی مرد‌ان ٦٤ د‌رصد‌ است، این رقم برای زنان ٢/١٥ د‌رصد‌ اعلام ‏شد‌ که نشان‌د‌هند‌ه مرد‌انه بود‌ن بازار کار و حوزه اشتغال د‌ر ایران است. ‏

همچنین بر اساس جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی پول، جایگاه ایران به لحاظ بیکاری در جهان در سال‌های ۹۲ تا ۹۵ نزول ۷ پله‌ای داشته و رتبه این کشور از ۲۹ به ۲۲ رسیده است که نشانه بدتر شدن اوضاع است.

بررسی جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی پول از میزان بیکاری در کشورهای جهان نشان می‌دهد رتبه ایران به لحاظ بیکاری هنوز نتوانسته به جایگاه پیش از دولت یازدهم بازگردد و طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵) ۷ پله نزول کرده است.

این صندوق پیش بینی کرده نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۶ به ۱۱٫۲۸ درصد افزایش خواهد یافت.

در عین حال، رتبه کشور به لحاظ بیکاری در جهان نسبت به سال گذشته ۲ پله نزول کرده است و هنوز نتوانسته به جایگاه ۳ سال گذشته یعنی در سال ۲۰۱۳ برابر با سال ۱۳۹۲ پیش از آغاز به کار دولت یازدهم بازگردد.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، نرخ بیکاری ایران در سال۲۰۱۳ برابر با ۱۰٫۴ درصد، در سال ۲۰۱۴ برابر با ۱۰٫۶ در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۰٫۸ درصد و در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۱٫۲۸ درصد برآورد شده است.

بر این اساس، ایران در سال ۲۰۱۶ بیست و دومین کشوری است که نرخ بالای بیکاری در آن وجود دارد. به این ترتیب، رتبه ایران از ۲۵ در سال ۲۰۱۵ به ۲۲ در سال جاری میلادی رسیده و ۳ پله نزول کرده است.

رتبه ایران در رده‌بندی کشورهای جهان به لحاظ تورم در سال ۲۰۱۳ برابر با ۲۹ و در سال ۲۰۱۴ برابر با ۲۶ بوده است که در سال ۲۰۱۵ به ۲۵ و در سال ۲۰۱۶ به ۲۲ رسیده که به معنای بدتر شدن جایگاه ایران در رده‌بندی جهانی است. هرچه رتبه از این لحاظ بیشتر باشد، آن کشور بیکاری کمتری دارد.

همان که ذکر شد با وجود بررسی های علمی صورت گرفته از سوی دو مرجع داخلی و خارجی، دولتمردان یازدهم همچنان بر ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری در کشور پافشاری می کنند و مردم نمی دانند باید به آمارهای رسمی اعتماد کنند و یا اظهارات مسوولان؟

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.