تولیدکنندگان غیر عضو اوپک، اعضای اوپک را همراهی کنند

|
0 دیدگاه

وزیر نفت گفت: با توجه به این که اوپک به چارچوب توافق رسیده است باید تلاش شود غیراوپکی ها نیز باهم به توافق برسند.

بیژن زنگنه، درباره انتظارش از دیدار و گفتگوهای وزیران انرژی روسیه و عربستان درباره بازار نفت، اظهار کرد: امیدواریم دو طرف بتوانند به تفاهم برسند و کشورهای غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و روسیه با اعضای این سازمان همراهی کنند.

وی با اشاره به چارچوب توافق اوپک در الجزایر ادامه داد: امیدواریم روسیه و کشورهای غیرعضو اوپک با تصمیم اعضای اوپک برای کاهش تولید نفت به تفاهم برسند.

وزیر نفت درباره این که آیا در نشست عادی ٣٠ نوامبر (١٠ آذرماه) اعضای اوپک در وین، روسیه شرکت می‌کند، گفت: نوامبر نشست عادی اوپک با حضور وزیران نفت و انرژی این کشور در محل دبیرخانه دائمی این سازمان برگزار می‌شود و روسیه در این نشست حضور نخواهد داشت.

وزیر نفت درباره فرصت یکماهه به شرکت‎های زیرمجموعه قرارگاه خاتم الانبیا برای حضور در میدان آزادگان اظهارکرد: آن‌ها از ما درخواست کردند برای حضور در این میدان سه ماه به آنها فرصت دهیم و ما موافقت کردیم؛ این فرصت سه ماهه دی‎ماه پایان می‌یابد.

زنگنه هدف از توسعه میدان‎های نفتی ایران را بالا بردن ضریب بازیافت مخازن عنوان کرد و افزود: با حفاری چاه‎های متعدد هم می‌توان تولید را افزایش داد؛ اما هدف ما افزایش ضریب بازیافت از مخازن است.

وزیر نفت درباره این که آیا متن قراردادهای جدید نفتی نهایی شده است، اظهارکرد: هنوز این متن نهایی نشده است و مراحل پایانی را می‌گذراند و هم اکنون در حال بررسی تایید صلاحیت شرکت‌های خارجی هستیم.

زنگنه در واکنش به این که وزارت نفت تنها شرکت‎های خارجی را تایید صلاحیت می‌کند، گفت: تایید صلاحیت شرکت‎های داخلی پیش از این انجام شده و ١١ شرکت تایید صلاحیت شده‌اند و در این مرحله نوبت شرکت‎های خارجی است.

به گفته وی، تا زمان ارزیابی صلاحیت‏‎ها، متن مدل جدید قراردادهای نفتی هم نهایی می‌شود.

وزیر نفت درباره حضور هندی‎ها در میدان فرزاد بی گفت: پیشنهاد مدل مالی آنها قابل قبول نیست و اگر این پیشنهاد تغییر نکند، هندی‎ها این میدان را توسعه نخواهند داد.

زنگنه درباره این که برخی‎ها معتقدند قیمت خوراک اتان گران است و آیا شما از این قیمت دفاع می‌کنید، ضمن دفاع از قیمت‌های کنونی، گفت: اگر قیمت گران است چرا برای یک تن اتان چهار تن تقاضا وجود دارد؟

به گفته وزیر نفت شرکت‌هایی که از خوراک اتان استفاده می‌کردند سال گذشته به ترتیب ٤٨ و ٥١ درصد سود خالص دریافت کردند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.