تولید ناخالص داخلی ایران دست کم ۴٫۵ درصد افزایش خواهد داشت

|
0 دیدگاه

صندوق بین المللی پول با انتشار گزارشی پیش بینی کرد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ دست کم ۴٫۵ درصد افزایش داشته باشد.

نمایندگان صندوق بین‌المللی هفته گذشته در سفر به ایران، اعلام کردند که شرایط اقتصادی کشورمان به میزان قابل ملاحظه‌ای بهبود خواهد یافت؛ اما کسری بودجه تشدید شده و تورم ۱۲ ماهه به ۹٫۲ درصد می‌رسد. در گزارش صندوق بین المللی پول که در پی سفر اخیر مسئولان صندوق بین المللی پول به ایران منتشر شد، آمده است: شرایط اقتصادی ایران طی سال های ۲۰۱۶- ۲۰۱۷ به صورت قابل توجهی در حال بهبود است. تولید ناخالص داخلی واقعی این کشور طی نیمه نخست امسال و با برداشته شدن تحریم ها پس از اجرایی شدن برجام به صورت قاطعانه ای افزایش یافت.

در ادامه این گزارش آمده است: تولید و صادرات نفت سریعاً در سطح قبل از تحریم ها افزایش یافت و این موضوع به غلبه بر تأثیر پایین بودن بهای نفت در بازارهای جهانی کمک کرد. همچنین، افزایش فعالیت ها در بخش کشاورزی، تولید خودرو، تجارت و خدمات حمل و نقل به بهبود رشد در بخش غیر نفتی منجر شد. پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی واقعی در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ دست کم ۴٫۵ درصد افزایش داشته باشد.
این هیات پس از بازگشت از ایران، گزارش کارشناسی خود را درباره وضع و شرایط اقتصادی کشور منتشر کردند. متن کامل گزارش نمایندگان این صندوق بین‌المللی به شرح زیر است:
هیات کارشناسی صندوق مایل است از مقامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان امور مالیاتی، سازمان برنامه و بودجه و سایر سازمان‌های دولتی مربوطه بخاطر همکاری، مباحثات و گفتگوهای صریح و مهمان‌نوازی ایشان تشکر نماید.
شرایط اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۵ (۱۷/۲۰۱۶) در سطح قابل ملاحظه‌ای بهبود می‌یابد. طی شش ماه نخست سال و به دنبال لغو تحریم‌ها پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های واقعی افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرده است. رقم تولید و صادرات نفت به ‌سرعت به سطوح پیش از اعمال تحریم‌ها بازگشته که این امر به خنثی نمودن آثار منفی ناشی از کاهش قیمت‌های جهانی نفت کمک نموده است. افزایش فعالیت‌ در بخش کشاورزی، صنعت خودروسازی، تجارت و خدمات حمل و نقل به بهبود رقم رشد در بخش غیرنفتی منجر شده است.
پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های واقعی، رشد دست‌کم ۴٫۵ درصدی را در سال ۱۷/۲۰۱۶ تجربه نماید. اتخاذ سیاست‌های محتاطانه پولی و مالی طی سال‌های اخیر و مناسب بودن قیمت مواد خوراکی در سطح بین‌المللی، سبب شد که نرخ تورم (نقطه به نقطه) شاخص بهای مصرف‌کننده در خرداد ۱۳۹۵ (ژوئن ۲۰۱۶) تا ۶٫۸ درصد کاهش پیدا کند. اگرچه نرخ تورم نقطه به نقطه در شهریور ۱۳۹۵ (سپتامبر ۲۰۱۶) به ۹٫۵ درصد افزایش یافته است؛ اما طبق پیش‌بینی‌های هیأت صندوق،  انتظار می‌رود نرخ تورم (متوسط ۱۲ ماهه) در سال ۱۷/۲۰۱۶ به ۹٫۲ درصد برسد.
دولت ایران اصلاحات گسترده و بلندپروازانه‌ای را به‌منظور حمایت از رشد پایدار اقتصادی به اجرا درمی‌آورد. برای مهار تورم در میان‌مدت، مقامات ایرانی یک بازبینی اساسی در چارچوب سیاست پولی کشور را در نظر گرفته‌اند و همچنین کاهش تدریجی کسری مالی غیرنفتی را در دستور کار دارند. در این برنامه، مقامات تسویه معوقات دولتی، افزایش سرمایه پایه بانک‌ها و تقویت نظارت بر بانک‌ها را هدف‌گذاری نموده‌اند. قوانین جدید در زمینه مبارزه با تأمین مالی تروریسم به تصویب رسیده و دولت تعهد نموده تا ابزارهای احتیاطی در نظام مالی را به‌منظور دسترسی بهتر به نظام مالی جهانی افزایش دهد. از نظر هیأت صندوق، اجرای این اصلاحات به‌منظور اطمینان از احیای روابط با اقتصاد جهانی، افزایش رشد اقتصادی و برخورداری از یک اقتصاد بازارمحورتر و متنوع‌تر ضروری و حیاتی به نظر می‌رسد.
صندوق بین المللی پول یکی از معتبرترین منابع ارزیابی و پیش‌بینی وضعیت اقتصادی جهان محسوب می‌شود و مقر آن در واشینگتن است.
کاهش تورم در ایران به عدد تک رقمی از وعده های انتخاباتی “حسن روحانی،” رئیس جمهور ایران، بود که ماه های پایانی دوره چهار ساله ریاست خود را سپری می‌کند.
گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول درباره ایران می‌گوید که برای کمک به رشد اقتصادی بیشتر بخش خصوصی در ایران، تحول اساسی در نظام بانکی این کشور الزامی است.
کارشناسان صندوق بین‌المللی پول معتقدند اجرای برنامه گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و اتصال بانک‌های ایرانی به بانک‌های جهان را تقویت می‌کند.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.