جایگزینی پساب فاضلاب با چاههای کشاورزی در دستور کار قرار گرفت

|
0 دیدگاه

معاون وزیر نیرو گفت: در راستای اجرای طرح جامع احیای منابع زیر زمینی آب، علاوه بر مسدودسازی چاههای غیرمجاز، جایگزینی پساب تصفیه شده فاضلاب با چاههای مجاز کشاورزی را در دستور کار قرار داده ایم.

رحیم میدانی  اظهار داشت: عمده مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است و یکی از علل اصلی افزایش برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی توسعه ناموزون کشاورزی و برداشت هایی است که به طور مستمر در طی سالها افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در حال حاضر در مجموعه ۶۰۹ دشت کشور، توسعه برداشت آب در ۳۵۰ دشت ممنوع اعلام شده و به عبارتی دشت ممنوعه هستند؛ ما در راستای اجرای طرح جامع احیای منابع زیر زمینی آب، علاوه بر مسدودسازی چاههای غیرمجاز، جایگزینی پساب تصفیه شده فاضلاب با چاههای مجاز کشاورزی را در دستور کار قرار داده ایم.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: با توجه به بحران منابع زیرزمینی آب و به منظور جبران بخشی از کسری حجم مخزن متوسط درازمدت سالیانه آبهای زیرزمینی کشور، استفاده از پتانسیل موجود پساب در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بدین منظور در کنار تکمیل و احداث پروژه های جدید تصفیه خانه ها و تأسیسات آب و فاضلاب، برای انتقال پساب تصفیه خانه های موجود و جدید به دشت ها، برای کشاورزی و تزریق به منابع زیرزمینی برنامه ریزی می شود.

میدانی با بیان اینکه “در تمامی کشورهای پیشرفته برای استفاده از پساب فاضلاب برنامه های مدونی دارند”، خاطرنشان کرد: میزان تصفیه فاضلاب در تصفیه خانه های کشور به حدی است که پساب به استانداردهای مناسب برای آبیاری مزارع و زمین های کشاورزی می رسد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.