جای خالی هواپیماهای باری در قراردادهای خرید هواپیما

|
0 دیدگاه

با توجه به آماری نظیر وجود فقط ۷ فروند هواپیمای باری در ناوگان هوایی و نبود هواپیمای باری (کارگو) در پیش‌‌قراردادهای خرید هواپیماهای جدید، ادعای رئیس‌جمهور درباره رویکرد توسعه صادرات در قراردادهای اخیر تأمل‌برانگیز است دارد.

روز ۲۹ مهرماه امسال بود که رئیس‌جمهور در مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات عنوان کرد: «اینکه ما می‌گوییم هواپیما بخریم برای آن است که ما بتوانیم محصولات خود را به کشورهای هدف صادر کنیم».

در حالی رئیس‌جمهور یکی از اهداف خرید‌های کلان هواپیما برای ناوگان هوایی کشور را صادرات محصولات داخلی عنوان می‌کند که در بررسی پیش‌قراردادهای اخیر خرید هواپیما از کمپانی‌های ایرباس،‌ ATR، کمپانی بوئینگ و حتی کمپانی میتسوبیشی، خبری از خرید هواپیمای باری (کارگو) نیست.

فعلاً اصلی‌ترین پیش‌قرارداد ایران با کمپانی‌های سازنده هواپیما، پیش‌قرارداد خرید حدود ۱۱۸ فروند ایرباس و بیش از ۲۰ فروند هواپیما کوچک مسافری ATR است که در بررسی جزئیات این قرارداد‌ها خبری از خرید هواپیمای کارگو (باری) نیست و حتی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم‌ بر این گفته صحه گذاشت.

‌پس از امضای توافق هسته‌ای بین ایران و گروه موسوم به ۱+۵ و ‌دستاورد آن (برجام) به عنوان ‌برنامه جامع اقدام مشترک یا joint comprehensive plan of Action‌ بود که پیش‌قراردادی‌ بین ایران و کمپانی ایرباس فرانسه برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما به امضاء رسید مبنی بر اینکه ‌‌۱۱۸ فروند انواع هواپیمای ایرباس‌ شامل ۴۵ فروند‌ ایرباس ۳۲۱ و ۳۲۰، ۴۵ فروند‌ ایرباس ۳۳۰، ۱۶ فروند‌ ایرباس ۳۵۰ و ۱۲ فروند‌ ایرباس ۳۸۰ پهن‌پیکر‌ برای ایران‌ایر خریداری شود و در مدت زمان ۵ تا ۸ سال در اختیار هما قرار گیرد،البته این رقم به تازگی به ۱۱۰ فروند کاهش یافته است.

در این راستا باید گفت در خرید‌های آینده هواپیمای جدید، ما حداقل فعلاً برنامه‌ای برای خرید هواپیما باری نداریم و این جای تأمل دارد که چرا رئیس‌جمهور یکی از دلایل خرید هواپیمای نو را افزایش صادرات با هواپیما عنوان کرده است.

از سوی دیگر با بررسی ناوگان هوایی موجود کشور هم باید گفت که در حال حاضر از ۲۷۳ فروند هواپیمای موجود در کشور، تعداد ۲۶۶ فروند هواپیما، مسافری و ۷ فروند هواپیما، باری است، یعنی تعداد هواپیماهای باری موجود در کشور هم به اندازه‌ای نیست که دولت برای ارتقاء صادرات روی آن حساب باز کند.

ضمن آنکه در حال حاضر ۲۶۶ هواپیما در کل ناوگان هوایی داریم که ۱۱۰ فروند آن غیرفعال است، بنابراین فقط ۱۵۶ فروند هواپیمای فعال با میانگین عمر ۲۳ سال داریم که درصد بالایی از آن مسافری است.

از سوی دیگر نکته قابل توجه، سهم بسیار حداقلی ناوگان هوایی کشور در جابه‌جایی کالا است.

طبق اعلام دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در همایش تخصصی حمل‌ونقل صادراتی در دی‌ماه سال گذشته، ‌سهم جابه‌جایی کالا توسط مدل‌های حمل و نقلی‌ به ترتیب ۹۳ درصد جاده‌ای، ۶٫۹۸ درصد ریلی و‌ ۰٫۰۲ درصد برای حمل و نقل هوایی است،که همه این آمار نشانگر روند کاهشی سهم ایران در حمل‌ونقل بین‌المللی کالا توسط شرکت‌های هواپیمایی داخلی است.

مقصود اسعدی سامانی میزان جابه‌جایی بار از طریق حمل‌ونقل هوایی از سال ۱۳۸۹ که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرایی شد روند نزولی داشت.

وی گفته بود که حجم صادرات بار با هواپیما در سال ۱۳۸۹ به میزان ۵۹ هزار و ۷۶۳ تن بود که در سال ۱۳۹۰ به ۵۱ هزار و ۶۳۰ تن کاهش یافت؛ همچنین حجم صادرات بار از طریق هواپیما در سال ۱۳۹۱ روند نزولی داشته است و به ۲۸ هزار و ۸۰۴ تن رسید و این روند در سال ۱۳۹۲ نیز تکرار شد‌.

بنا به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزایش قیمت تمام شده بار صادراتی به دلیل افزایش نرخ سوخت پروازهای باری بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و نبود پایداری و استمرار بارهای قابل حمل از جمله دلایل کاهش سهم ایران از بازار حمل‌ونقل ایرانی بود.

بنابراین گزارش حتی سهم حمل و نقل هوایی در جابه‌‌جایی مسافر نیز بسیار محدود است. طبق آمار موجود سهم حمل‌ونقل جاده‌ای در بخش جابه‌جایی مسافر‌ ۹۳ درصد، سهم حمل‌ونقل ریلی ۳٫۹ درصد و سهم حمل‌ونقل هوایی ۳٫۱ درصد است.

حال با همه این تفاسیر جای تأمل دارد که چرا رئیس‌جمهور مدعی است یکی از دلایل خرید کلان هواپیمای نو‌، توسعه صادرات است؛ باید پرسید ‌آیا حجم صادرات از طریق هواپیما این قدر قابل توجه هست که دستمایه خرید کلان هواپیما شود؟ آیا اصولاً ما کالای صادراتی خاصی در کشور داریم که لازمه تقویت صاراتش هواپیما باشد‌؟ و هزاران سؤال دیگر در این حوزه که به نظر می‌رسد بهتر است رئیس‌جمهور در بیان چنین مطالبی شفاف‌سازی بیشتری داشته باشد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.