جبران هزینه‌های جنگ‌ستیزی آل‌سعود با ویزای حج

|
0 دیدگاه

تصمیم جدید مقامات سعودی‌ برای دریافت هزینه سنگین جهت صدور ویزای عمره و تمتع، موجب خشم مسلمانان کشورهای مختلف شده است.

طبق تصمیم جدید کابینه وزرای عربستان به ریاست شاهزاده «محمد بن نایف»، زائرانی که برای دومین‌بار قصد سفر به سرزمین وحی در قالب حج عمره و تمتع را دارند، می‌بایست مبلغ ۲ هزار ریال سعودی (یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان) بابت هزینه صدور ویزا پرداخت کنند.

این در حالیست که اتخاذ این تصمیم با اعتراض مسلمانان کشورهایی چون مصر، مراکش، ترکیه، اردن و آفریقای جنوبی همراه شده است.

در آفریقای جنوبی قرار است امروز (یکشنبه) یک نشست اضطراری ازسوی فعالان اجتماعی و همچنین شورای عالمان دینی مسلمان برای اعتراض به این تصمیم سعودی‌ها برگزار شود.

«یوسف ابرامجی»، فعال اجتماعی اهل آفریقای جنوبی که اخیرا از حج بازگشته در این‌باره گفت: موسم حج عمره در حال آغار است و مردم عصبانی هستند. عربستان نمی‌تواند این هزینه‌های گزاف را به مسلمانان تحمیل کند و این تصمیمات نه تنها مسلمانان آفریقای جنوبی، بلکه مسلمانان سایر نقاط جهان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و حج را برای بسیاری از آنها دشوار می‌کند. ما این هفته تصمیم خواهیم گرفت چه اقداماتی در این‌باره انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما خواستار پاسخ سریع عربستان هستیم، اما آنها به نامه‌های ارسالی از سازمان‌های مختلف از جمله شورای حج و عمره و مجریان تورهای زیارتی پاسخ نمی‌دهند.

پیش از این مسلمانان مراکش نیز در اعتراض به تصمیم سعودی‌ها برای دریافت هزینه چشمگیر صدور ویزای حج، این مناسک الهی را تحریم کرد.

انجمن آژانس‌های مسافرتی مصر نیز تصمیم گرفته سفرهای زائرانش به عمره و تمتع را تحریم کند و با تشکیل کمیته‌ای با همکاری وزارت امور خارجه، به عربستان سفر و آنها را متقاعد به تغییر تصمیم خود کند.

در این میان برخی از کمپانی‌های گردشگری در مصر خواستار اعزام نکردن زائران به حج و عمره شده‌اند، اما انجمن آژانس‌های مسافرتی این کشور اعلام کرده فعلا منتظر انجام مکاتبات با مسئولان سعودی است.

هرچند، براساس این تصمیم که از امروز (۲۵ مهر) اجرایی خواهد شد، صدور ویزا برای افرادی که اولین‌بار به حج مشرف می‌شوند، همچنان رایگان خواهد بود.

تصمیم دولت عربستان برای افزایش چشمگیر هزینه صدور ویزای حج این پرسش را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا هزینه‌های سنگین اعزام نیرو و خرید تسلیحات برای کشتار مردمان بی‌گناه یمن بوده که آل‌سعود را به فکر راهی برای جبران کسری بودجه خود انداخته؟ و یا تکمیل پروژه توسعه مسجدالحرام را بهانه‌ای برای دریافت پول بیشتر از مسلمانان در ازای سفر به سرزمین وحی قرار داده است؟

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.