جدیدترین نمونه از قاچاق “سازمان‌یافته” ظروف شیشه‌ای در هرمزگان

|
0 دیدگاه

در جدیدترین نمونه از پرونده قاچاق ظروف شیشه‌ای، با توقیف محموله ۵ کانتینر ظروف شیشه‌ای مشخص شد بیش از ۳۰۰تن از این کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی قاچاق شده است.

در تازه‌ترین نمونه از پرونده  قاچاق ظروف شیشه‌ای، یک محموله ۵کانتینری با تلاش مأموران در گلوگاه شهید میرزایی ضبط و با بررسیهای بیشتر، قاچاق ۳۴۵تن از این کالا محرز می‌شود.

بر اساس این گزارش در اواخر سال گذشته پنج دستگاه کانتینر شامل  ظروف شیشه‌ای، چینی، قاشق و چنگال، توسط مأمورین ایستگاه شهید میرزایی بندرعباس توقیف می‌شود. همچنین در گزارش نیروی انتظامی استان هرمزگان به خروج  مقادیر زیادی ظروف شیشه‌ای از گمرک قشم بدون انجام تشریفات گمرکی اشاره و موضوع به تعزیرات حکومتی به‌عنوان مرجع قضایی مرتبط اعلام می‌شود.

پس از این گزارش هیئت بازرسی از سوی گمرک ایران در اردیبهشت ماه سال جاری برای بررسی دقیقتر به گمرک قشم اعزام می‌شوند. در ادامه، مشخص می‌شود شرکت ش.ک.ب. به‌مدیریت خانم م.  اقدام به اظهار مقادیری کالا تحت عنوان ظروف شیشه‌ای و چینی در گمرک قشم نموده‌ است.

با بررسیهای بیشتر گروه اعزامی از گمرک ایران، مشخص می‌شود مقدار ۳۴۵تن ظروف شیشه‌ای بدون اظهار و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی ترخیص شده است.

همچنین با توجه به اینکه پرونده مذکور از سوی گمرک، به‌عنوان  پرونده قاچاق سازمان یافته تلقی می‌شود، پرونده قاچاق ظروف شیشه‌ای، از تعزیرات  حکومتی به دادسرای بندرعباس ارسال می‌شود.

برمبنای این گزارش، ۵کانتینر توقیفی به‌ارزش ۷میلیارد تومان تحویل سازمان اموال تملیکی شده است، اما از آنجا که محموله توقیفی با اظهارنامه ثبت‌شده در گمرک قشم مطابقت داشت، محموله مذکور قاچاق تلقی نشد، بر همین اساس ناظر گمرکات به‌استناد ماده ۱۱۵ قانون امور گمرکی، از مقام قضایی درخواست می‌کند تا محموله کشف‌شده به‌عنوان وصول جریمه کالای قاچاق در توقیف بماند.

گمرک ایران به‌استناد مواد مختلف قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز درخواست تعقیب کیفری مدیرعامل شرکت و ترخیص‌کار مربوطه را می‌نماید. (همان‌طور که در سند بالا مشاهده می‌شود) در درخواست اولیه مبلغ جریمه ۲۵میلیارد تومان در نظر گرفته می‌شود که در نامه مرداد ماه سال جاری به مقامهای قضایی این مبلغ با تصحیح ۸میلیاردی به ۳۳میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.