جشنی که بعد از ۱۲ سال دوباره تکرار شد‌

|
0 دیدگاه

ایران که روزگاری بزرگ‌ترین واردکننده سنتی گندم بود، در سال ۱۳۸۳ با دستیابی به خودکفایی در تولید گندم، جشن خودکفایی را برپا کرد و روز ۲۶ آبان را به‌عنوان روز خودکفایی گندم در تقویم ثبت کرد.

خودکفایی گندم که در سال‌های پایانی دولت هشتم محقق و در دولت گذشته به فراموشی سپرده‌شده بود، در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار گرفت و در مرداد ماه امسال برای دومین سال پیاپی ایران در تأمین این محصول استراتژیک به خودکفایی رسید در دنیای امروز کشورهاي مختلف براي دستيابي به امنيت غذايي از تدابير گسترده‌اي استفاده مي‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان در مورد خودکفایی گندم در کشور و استان، گفت: تولید غلات ازجمله گندم نقش مهمی در قدرتمند بودن هر کشور دارد و کشوری که نتواند نیازهای مردم خود را تولید کند بدون شک باید سلطه دیگران را بپذیرد.

آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی بابیان اینکه کشاورزی شغلی مقدس است زیرا اکثر انبیاء به این شغل مشغول بوده‌اند، بیان کرد: باید جایگاه کشاورز و کشاورزی در جامعه ارتقاء داده شود تا جوانان به فکر کارهای پشت میزی نباشند.

وی اضافه کرد: امروز شاهد جشن خودکفایی گندم در کشور هستیم و این نشان از توانمندی‌های کشاورزان استان است و باید مشکلات آن‌ها را حل کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان با اشاره اینکه خربزه و گوجه کاری ازلحاظ اقتصادی برای کشاورز به‌صرفه نیست، اظهار کرد: کشاورزان باید با استفاده از علم و تکنولوژی محصولات موردنیاز کشور ازجمله گندم‌، جو‌ و دانه‌های روغنی را تولید کنند.

آیت‌الله نعیم‌آبادی افزود: باید با برنامه‌ریزی مناسب و رفع مشکلات کشاورزان در تولید محصولات استراتژیک کشور به خوداتکایی برسیم.

دفتر آمار سازمان خواربار جهانی  در تازه‌ترین آمار خود، ‌از ایران به‌عنوان هفتمین مصرف‌کننده گندم جهان نام‌برده است. بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی ایران با سرانه مصرف ۱۹۴ کیلوگرم در سال به‌عنوان هفتمین مصرف‌کننده بزرگ گندم در سطح جهان شناخته شد.

در دنیای امروز کشورهاي مختلف براي دستيابي به امنيت غذايي از تدابير گسترده‌اي استفاده مي‌کنند. برخي از کشورها سعي مي‌کنند در توليد محصولات اساسي و استراتژيک خودکفا شوند مثل ايران و کره جنوبي در توليد گندم و هند در ساير محصولات؛ برخي از کشورهای دیگر نیز سعي مي‌کنند با اعمال تعرفه‌هاي وارداتي و ممنوعيت‌هاي صادراتي محصولات مختلف، اين مهم را به انجام برسانند که از آن جمله مي‌توان ايران (‌گندم‌)‌، کره (‌گندم، برنج) و ژاپن (‌برنج‌) را نام برد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص میزان تولید گندم در استان، گفت: در سال زراعی ۹۵-۹۴ کشاورزان استان با همراهی از طرح اصلاح الگوی کشت و تولید محصول استراتژیک گندم بیش از۶۲ هزار تن گندم تولید کردند که در مقایسه با سال ۹۲-۹۱ حدود ۱۵۰ درصد رشد تولید داشته‌ایم.

ناصر حیدری پوری افزود: سال گذشته سطح زیر کشت گندم ۱۳هزار هکتار بود که از این سطح بیش از ۶۲هزاران محصول برداشت شد.

وی خاطرنشان کرد: گندم کاران هرمزگان با استفاده از شیوه کشت روی نوار تیپ درکشت گندم باعث افزایش ۵۰درصدی عملکرد، صرفه‌جویی ۵۰درصدی آب  و کاهش هزینه‌های تولیدشده‌اند.

ضرورت خودکفایی در تولید گندم در حالی است که پیش‌بینی می‌شود جمعیت جهان تا چند سال آینده به رقم هشت میلیارد نفر برسد و با افزایش مداوم جمعیت در کشور ما هم، نیاز به مواد غذایی روزبه‌روز در حال افزایش است. در بخش کشاورزی ما برای ارتقای امنیت غذایی و خودکفایی واقعی در تولید محصولات کشاورزی به‌طورجدی نیازمند ساخت انبارها، سیلوها و توسعه صنایع فرآوری و تبدیلی کشاورزی، نگهداری درست محصولات کشاورزی، توسعه و تجهیز شبکه‌های حمل‌ونقل، توسعه مکانیزاسیون، تنوع‌بخشی به الگوهای تولید و عرضه مطلوب غذا، آموزش و ترویج، تغذیه و مصرف درست در خانوارهای شهری و روستایی هستیم.

با توجه به شرایط خاص کشور ما و افزایش جمعیت، صرفاً با افزایش سطح زیر کشت نمی‌‏توانیم به خودکفایی حقیقی در تولید محصولات کشاورزی دست‌یابیم، زیرا مهم‌ترین رکن خودکفایی درست مصرف کردن مواد غذایی و محصولات کشاورزی و در رأس آن جلوگیری از ضایعات و دورریز این مواد است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادی کشاورزی هرمزگان هفته گذشته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نیاز سالیانه این استان به بذر گندم دو هزار و ۷۰۰ تن است، گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در راستای خودکفایی بذر گندم هم‌اکنون سه هزار تن بذر گندم در استان تولیدشده است.

سید حسن حسینی افزود: در سال‌های گذشته هرمزگان بذر گندم موردنیاز خود را از استان‌های خوزستان و فارس تأمین می‌کرد، اما امروز به خودکفایی در این زمینه رسیده است.

وی با اشاره به اینکه از اواسط شهریور عملیات توزیع بذر گندم در استان آغازشده، بیان کرد: شهرستان‌های رودان، میناب، حاجی‌آباد، بستک، پارسیان و بندرعباس از مناطق مهم تولید گندم در هرمزگان هستند.

حسینی تصریح کرد: سطح زیر کشت گندم در هرمزگان ۱۳هزار هکتار است و سالیانه حدود ۶۲هزار تن محصول تولید می‌شود که در صورت داشتن بارندگی‌های مناسب در سال جاری، پیش‌بینی می‌شود تولید امسال نسبت به سال قبل پنج درصد افزایش داشته باشد.

وی بابیان اینکه رتبه هرمزگان در تولید گندم در سطح کشور ۲۷ است، گفت: گندم تولیدی ۳۲درصد نیاز استان را تأمین و مابقی از استان‌های خوزستان و فارس خریداری می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان افزود: گندم از محصولات استراتژیک و موردنیاز کشور است و سازمان جهاد کشاورزی برای توسعه کشت آن برنامه‌ریزی هدفمند را در دستور کار قرار دارد.

گندم یکی از مهم‌ترین محصولات زراعی ایران است و نقش بسیار مهمی در تأمین درآمد و نیازهای خودمصرفی و خود عرضه‌ای کشاورزان و مردم ایران دارد. جمعیت روبه رشد امروزی و مشکلات تغذیه آن‌ها باعث شده که محصول مهمی چون گندم به‌عنوان اصلی‌ترین ماده خوراکی اهمیت ویژه‌ای پیدا کند.

خودکفایی در تولید گندم همانند هر محصول دیگری نیازمند بهره‌وری درست از عوامل علمی و فناوری دارد. ارتقای دانش و مهارت تولیدکنندگان و استفاده از فناوری‌های نوین، استفاده از تجربیات موفق جهانی در تولید، عرضه و مصرف گندم و نان و انجام پژوهش‌های مرتبط در زمینهٔ فرآوری و مصرف گندم ازجمله این عوامل هستند. با کمک این عوامل می‌توان به مناسب‌ترین گزینه برای دستیابی به توسعه کشاورزی یعنی به دست آوردن حداکثر محصول از مجموعه ثابتی از عوامل تولید رسید. به این مفهوم که از بیشترین ظرفیت بالقوه در امر تولید از طریق بهبود کارایی فنی استفاده شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در هفتم شهریورماه سال جاری از خودکفایی مجدد ایران در تولید گندم خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۱۱ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری‌شده است.

حسن رکنی اظهار کرد: در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم و بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری بر خودکفایی ایران در تولید گندم مقرر شد در برنامه‌ریزی چهار یا پنج‌ساله این هدف تحقق پیدا کند که خوشبختانه پس از گذشت سه سال، امسال شاهد خودکفایی مجدد ایران در تولید گندم هستیم.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۱۱ میلیون تن گندم از کشاورزان داخلی خریداری‌شده که این میزان برطرف‌کننده کامل نیازهای نانوایی‌ها و خوراک مردم در کشور است.

رکنی در ادامه بابیان اینکه این موضوع یکی از دستاوردهای فوق‌العاده ارزشمند دولت است، تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی نامناسب و عدم بهبود آن تاکنون اما با توجه ویژه به کشاورزان در افزایش عملکرد و استفاده بهینه از منابع موجود توانستیم به یکی از اساسی‌ترین نیازهای کشور دست پیدا کنیم.

میزان خرید تضمینی گندم از ۴٫۸ میلیون تن در سال ۱۳۹۲، هم‌اکنون به ۱۱٫۵ میلیون تن رسید. همچنین واردات گندم که در سال ۱۳۹۲ بالغ‌بر ۴٫۸ میلیون تن بود، به ۸۵۰ هزار تن کاهش‌یافته است. بر این اساس، میزان خرید تضمینی گندم در طول این سال‌ها ۱۳۹٫۵ درصد افزایش‌یافته است.

البته در این مدت ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دولت به کشاورزان برای خرید تضمینی گندم پرداخت کرده و تنها چهار هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن باقی‌مانده است که گفته‌شده تا پایان مهرماه دولت با کشاورزان به‌صورت کامل تسویه می‌کند.

سال ۱۳۹۲ میزان خرید تضمینی گندم ۴٫۶ میلیون تن بود. این رقم در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به ترتیب ۶٫۷ و ۸٫۱ میلیون تن بود. بر این اساس، به‌طور متوسط هرسال به میزان دو میلیون تن بر خرید تضمینی گندم افزوده‌شده است.

به نظر می‌رسد عملکرد گندم کاران، در رشد بخش کشاورزی تأثیر بسزایی داشته است، چراکه رشد بخش کشاورزی از ۴٫۷ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۵٫۴ درصد در سال ۱۳۹۴ افزایش‌یافته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.