حقوقی‌ها پیش قراول رکوردزنی‌های امروز

|
0 دیدگاه

در حالی که شاخص کل نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران بعد از مدت‌ها تراز ۸۰ هزار واحدی را رد کرده، سامانه معاملاتی بار دیگر با مشکل مواجه شد، به‌طوری که مدتی اطلاعات شرکت مدیریت فناوری بورس تهران قابل رویت نبود. همچنین نمادهایی که امروز بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند بیشترین عرضه را، آن هم در قیمت های بالا، توسط حقوقی ها شاهد بودند.

بورس تهران امروز شاهد رکوردزنی‌هایی در مقدار نماگر بازار سرمایه بود، به‌طوری که شاخص نقدی و قیمتی امروز از ابتدای شروع معاملات شروع به رشد کرد و نسبت به روز گذشته بیش از ۱۰۰۰ واحد بالا رفت و بعد از مدت‌ها توانست کانال ۸۰ هزار واحدی را رد کند تا تراز ۸۰ هزار و ۳۴۰ واحدی بالا رود.

در حالی که بورس اوراق بهادار تهران شاهد افزایش شدید دماسنج بازار سرمایه است، دوباره هسته مرکزی معاملات با مشکلاتی مواجه شده به‌طوری که مشاهده اطلاعات در سایت شرکت  مدیرت فناوری بورس تهران قابل مشاهده نبود. آن‌طور که شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اعلام کرده دلیل این مشکل مشخص نیست و آن ها در حال بررسی این موضوع هستند. این مشکل به حدی بود که زمان گشایش تمامی بازارهای فرابورس ایران از ساعت ۹:۳۰ آغاز شد.

امروز نماد کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیش از ۱۵۴ واحد تاثیر منفی در شاخص کل بیشترین نقش را در نوسانات نزولی شاخص بازار سرمایه ایفا کرد. همچنین در طرف مقابل نماد شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌گذاری غدیر و فولاد مبارکه به ترتیب با ۱۰۵، ۹۸ و ۹۶ واحد تاثیر مثبت در نمایاگر بازار سرمایه بیشترین نقش را در صعود شاخص کل به قله ۸۰ واحدی داشتند.

امروز در بسیاری از نمادهایی که در رشد شاخص کل تاثیر گذار بودند عرضه شدید حقوقی‌ها قابل مشاهده بود به طوری که در نماد فولاد مبارکه اصفهان ۱۶میلیون و ۵۴۱ هزار سهم و در نماد صنایع مس ایران ۳۶ میلیون و ۶۴۳ سهم در نماد سرمایه گذاری غدیر ۱۴ میلیون و ۴۱۲ هزار سهم به فروش گذاشته شد. همچنین درنماد گسترش و نفت  پارسیان ۴۵ میلیون و ۵۹۸ هزار سهم معادل بیش از ۹۴ درصد عرضه‌ مربوط به افراد حقوقی می‌شد در نتیجه سهم بازار امروز که در آن شاخص کل توانست به مددش بیش از ۱۰۰۰ واحد رشد کرده و رکورد زنی کند بیشتر بابت فشار عرضه حقوقی‌ها در قیمت‌های بالا بود، عرضه‌هایی که فشار آن را باید سهامداران خرد تجربه کنند.

در اولین روز این هفته شاخص کل هم‌وزن نیز توانست ۱۳۳ واحد رشد کند و به رقم ۱۵ هزار و ۸۴۸ واحدی برسد. همچنین شاخص آزاد شناور پس از ۱۲۴۰ واحد رشد تا کانال ۸۹ هزار و ۶۰۸ واحدی بالا رفت. علاوه بر این شاخص بازار اول پس از ۹۸۴ واحد صعود رقم ۵۶ هزار و ۶۲۰ واحدی را تجربه کرد. شاخص بازار دوم نیز پس از ۷۵۸ واحد رشد به رقم ۱۷۳ هزار و ۲۵۵ واحدی رسید.

ارزش معاملات امروز به رقم ۲۷۷ میلیارد و ۲۰۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید و حجم معاملات نیز پس از مدت‌ها توانست رقم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون را رد کند.

در معاملات امروز نماد شرکت‌های لیزینگ ایرانیان، تولیدی کاشی تک‌سرام، ملی صنایع مس ایران، خوراک دام پارس، سیمان مازندران، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو بازگشایی شدند.

همچنین نماد معاملاتی شرکت سیمان هرمزگان، سبحان دارو و صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان در پایان معاملات امروز متوقف شدند.

در معاملات امروز شرکت معدنی و صنعتی چادرملو که با یک معامله درون‌گروهی و با کد به کد کردن ۱۰۰ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان بیشترین حجم و ارزش معامله را به خود اختصاص داد. همچنین شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تنها با یک معامله درون گروهی به حجم نزدیک به ۹۰ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۲۰ میلیارد تومان مقام دوم در حجم و ارزش معاملات را از آن خود کرد. رقم دقیق ارزش معاملات هر دو شرکت امروز به عدد ۱۹ میلیارد و ۳۶ میلیون تومان بالغ شد.

در اولین روز از معاملات این هفته معامله‌گران و نوسان‌گیران بازار سرمایه بار دیگر در صف خرید سهام شرکت آسان پرداخت پرشین که به تازگی عرضه اولیه شده ایستادند و این سهم توانست بار دیگر با پنج درصد رشد قیمتی همراه شود.

امروز در گروه شیمیایی ۱۱۰ میلیون و ۱۸۴ هزار سهم به ارزش نزدیک به ۲۶ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت و در گروه فلزات اساسی بیش از ۱۲۵ میلیون سهم به ارزش ۲۱ میلیارد و ۸۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین در گروه خودرو حجم معاملات عدد ۱۰۹ میلیون را رد کرد و ارزش معاملات به بیش از ۲۰ میلیارد تومان رسید. علاوه بر این در گروه استخراج کانه‌های فلزی شرایط سختی را شاهد بودیم و بیشتر نمادهای این گروه توانستند رشد قیمتی را تجربه کنند.

نماد معاملاتی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بابت تقسیم سود نقدی بسته شده بود، بار دیگر بدون محدودیت نوسان قیمت بازگشایی شد و بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرد به‌طوری که در این نماد قیمت نزدیک به هشت درصد افت کرد و بیشترین تاثیر منفی را در نوسانات شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بر جای گذاشت.

امروز آیفکس نیز رکوردی را تجربه کرد و توانست بعد از مدت‌ها بیش از ۱۰ واحد رشد کرده و به رقم ۸۳۹.۲ برسد. ارزش معاملات فرابورس ایران به عدد ۱۳۷ میلیارد و ۱۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بالغ شد که این عدد ناشی از حجم دست به دست شدن ۴۲۱ میلیون و ۴۰۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۹ هزار و ۸۲۹ نوبت دادوستد بود.

نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی مارون با ۵.۴۸ واحد تاثیر مثبت در آیفکس بیشترین نقش را در نوسانات صعودی شاخص کل فرابورس تهران داشت. بعد از این نماد پتروشیمی زاگرس، شرکت پتروشیمی خراسان و پالایش نفت شیراز بیشترین تاثیر مثبت را نیز در افت و خیزهای آیفکس داشتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.