خزانه جواهرات ایران، گنجینه ای بی همتاست

|
0 دیدگاه

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین در بازدید از خزانه جواهرات ملی جمهوری اسلامی ایران این گنجینه را بی همتا خواند.

«باقر عزت بگوویچ» که برای سفری چهار روزه در صدر هیاتی به ایران سفر کرده است، در بازدید از این موزه افزود: خزانه جواهرات ملی ایران بیانگر فرهنگ و تاریخ کهن‌ مردم این کشور است و افزون بر ارزش اقتصادی، ذوق و سلیقه صنعتگران و هنرمندان ایرانی را نشان می دهد.
تاریخچه جواهرات ایران از زمان پادشاهان صفوی آغاز می‌شود و در ۳۶ گنجه دسته بندی شده‌اند.
محتویات این گنجه‌ها شامل انواع زیورآلات تزیینی، تاج و نیمتاج، جقه (پیش‌کلاه)، گلدان، سرپوش‌های غذا، قلیان، آینه، تنگ‌های مینا، شمعدان، فیروزه، شمشیر، خنجر، سپر، ساعت، قلمدان، انفیه‌دان، اشیای آراسته به یاقوت و لعل، تفنگ، عصا، مدال، تخت، سنجاق و گل سینه، مروارید و… است.
الماس دریای نور، تاج پهلوی، جقه نادری،‌ تاج کیانی متعلق به فتحعلی شاه، کره جواهرنشان و تخت طاووس (تخت خورشید) از مهمترین ذخایر خزانه جواهرات ملی است.
یادداشت تفاهم ترویج همکاری تجاری و سرمایه گذاری میان بنگاه های کوچک و متوسط چهارم آبان ماه در دیدار رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین با رییس جمهوری اسلامی ایران در تهران امضا شد.
عزت بگوویچ اضافه کرد: آنچه باید فوری حل شود، تسهیل در امور مربوط به روادید و موانع پولی و بانکی است؛ همچنین باید در زمینه ارسال کالا میان دو کشور تسهیلاتی به وجود آید تا زمینه آسان سازی سرمایه گذاری بین دو کشور را شاهد باشیم.
وی در نشست مشترک هیات های بلندپایه دو کشور گفت: خوشبختانه موافقتنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور امضا شده است و با توجه به ‏موافقتنامه بوسنی با اتحادیه اروپا، می توانیم دروازه ای برای دسترسی ایران به بازار اروپا باشیم. ایران نیز می تواند دروازه ای ‏برای دسترسی بوسنی به بازار آسیا باشد.‏
بوسنی و هرزگوین به پایتختی سارایوو و مساحت ۵۱ هزار و ۱۹۷ کیلومتر مربع در جنوب شرقی اروپا قرار دارد.
بر اساس آخرین برآوردهای آماری جمعیت این کشور چهار میلیون نفر است که به زبان های کرواتی، صربی و بوسنیایی گویش می کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.