داغ حسرت ۸ هزار میلیارد تومان اختلاس بر دل مدارس ناایمن

|
1 دیدگاه

در حالی خبر فساد ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان منتشر شده که داغ حسرت ۸ هزار میلیارد اختلاس بر تن نحیف و صد چاک مدارس نیمه ساخت و یا در حال ساخت مانده است.

با وجود گذشت دو هفته از بازداشت رییس صندوق ذخیره فرهنگیان بابت فساد بزرگ مالی در این صندوق، مقامات ارشد دولت یازدهم که در سه سال اخیر صدها بار درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی سخن گفته‌اند، سکوت کرده‌اند.

به گزارش افکارنیوز، به گفته نمایندگان مجلس، حجم فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان ۸ هزار میلیارد تومان است. مدیرکل پیشین آموزش و پرورش زنجان در این خصوص گفته است مسوولان صندوق ذخیره فرهنگیان، پول‌های معلمان را به‌عنوان وام در اختیار افرادی که مشخص نیست معلم باشند، قرار داده‌اند. در حال حاضر بخشی از این سرمایه گم شده و آنها اعلام می‌کنند که نمی‌دانیم این پول‌ها چطور شده است و این موضوع نشان می‌دهد که نظارتی در کار نبوده است.

برخی تحلیلگران معتقدند یکی از دلایل برکناری علی‌اصغر فانی، وزیر سابق آموزش و پرورش، همین موضوع بوده است؛ به طوری که در پی افشای فساد ۸ هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان و احتمال استیضاح قریب‌الوقوع وزیر آموزش و پرورش، رییس‌جمهور وزیر را برکنار کرد تا کار به استیضاح نکشد.

اما در حالی خبر فساد ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان منتشر شده که داغ حسرت ۸ هزار میلیارد اختلاس بر تن نحیف و صد چاک مدارس نیمه ساخت و یا در حال ساخت مانده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که هزینه ساخت هر مدرسه حدود سه میلیارد تومان است. مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران اعلام کرده بود که «برای ساخت هر مدرسه ۳ میلیارد تومان هزینه و اعتبار لازم است.»

این در شرایطی است که مرتضی رییسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در نشست خبری دهم شهریورماه امسال خود گفته بود: «هزینه ساخت هر کلاس ۱۵۰ میلیون تومان است.»

این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که با ۸ هزار میلیارد گم‌شده در صندوق ذخیره فرهنگیان، می‌توان ۲۶۶۶ مدرسه ساخت. یا با این رقم می‌توان ۵۳ هزار و ۳۳۳ کلاس درس ایجاد کرد.

در حال حاضر گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۳۳ درصد مدارس کشور، یعنی یک‌سوم آنها به دلیل فرسودگی ناایمن بوده که باید تخریب یا مقاوم‌سازی شوند. این موضوع را معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در اردیبهشت‌ماه امسال خبر داد. نوروزی، مدیرعامل بنیاد برکت نیز گفته است که «بر اساس آنچه که مسئولان وزارت اموزش و پرورش گفته‌اند و من در جریان قرار گرفتم، حدود ۱۰۷ هزار مدرسه در کشور وجود دارد که ۳۰ درصدشان نیازمند نوسازی، تخریب و بازسازی است.»

همچنین در حال حاضر حدود ۱۳۰۰ کلاس خشتی و گلی در کشور شناسایی شده که حدود ۵۰ درصد آن در سیستان و بلوچستان است.

از سوی دیگر، مرتضی رییسی، رییس سازمان نوسازی مدارس کشور گفته است؛ «حدود ۳۰ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی هستند و اعتباری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان و یا به عبارتی ۳ میلیارد دلار لازم است که برای همیشه با کلاس های غیراستاندارد خداحافظی کنیم.»

۳ میلیارد دلار، با رقم دلار آزاد امروز (۳۶۱۴ تومان)، رقمی بالغ بر ۱۰ هزار و ۸۴۲ میلیارد تومان می‌شود. این رقم، تنها ۲ هزار و ۸۴۲ میلیارد تومان بیش از رقمی است که در صندوق فرهنگیان اختلاس شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: رحمان محمدی اصل

باسلام
مدیریت محترم خبر گزاری آسیا اینجانب به عنوان یک ایرانی ضمن پیگیری نتیجه حقوق های نجومی از آن خبرگزاری محترم تقاضا دارم در دفاع از حقوق عمومی لطفاً انتقاد حقیر را در جراید منتشر نمائید تا آقای رئیس جمهور به ملت ستم دیده و مالباخته ایران توضیح دهند مدیران متخلف بانک مرکزی به چه حقی از مورخ ۹/۴/۹۲ تا به امروز هزاران میلیارد از بیت المال مسلمین را بدون دریافت هیچ گونه سود به مفسدان بانک تجارت کرمان پرداخت نموده اند مفسدانی که در دوهه گذشته بیشترین تخلفات مالی کشور و بزرگترین فساد بانکی را مرتکب شده اند و مدیران بانک مرکزی در جهت حمایت از این مفسدان فساد ۱۳۲۷۱ میلیارد تومان را با معدل گیری به مبلغ ۷۰ میلیارد کاهش دادند با این حال چرا باید بیت المال را نیز به نفع همین مفسدان مصادره کنند و دستگاه قضایی که حافظ حقوق عمومی است و با اینکه اطلاع دارد به دلیل وضعیت اقتصادی حاکم در کشور بیش از ۵۰ درصد ملت دچار فقر و گرسنگی هستند و مفسدان پول این ملت را غارت می کنند با این حال چرا در قبال غارت بیت المال سکوت می کنند آیا سکوت و عدم برخورد دستگاه قضایی با مسئولین بانک مرکزی قابل توجیه است ؟ ملت نباید با سکوت خود اجازه دهند مفسدان با استفاده از اعمال نفوذ خود این فساد را نیز در پشت پرده حل و فصل نمایند شماره تماس ۰۹۱۴۹۳۰۳۹۳۷

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.