درآمدهایی که به دلیل ضعف زیرساختی حاصل نمی‌شود

|
0 دیدگاه

تلاش برای رشد درآمدهای حاصل از گردشگری یکی از برنامه‌های اقتصادی پیش رو ایران است که هم اکنون کیفیت ارائه خدمات در آنها و رتبه پایین ایران از لحاظ زیرساخت های گردشگری به عنوان یکی از نقاط ضعف موجود شناخته شده است.

صنعت سبز گردشگری ایران یکی از کانون های توجهات در دوران پس از برجام است. صنعتی که انتظار می رفت رشد آن چشم گیر تر و سریع تر از صنایع دیگر باشد.

رشدی که به طور میانگین ۱۰ درصد جذب گردشگران خارجی محاسبه شده و امید است تا پایان سال ۱۴۰۴ جذب گردشگر خارجی به ۲۰ میلیون نفر برسد.

در این شرایط شورای رقابت‌پذیری سفر و گردشگری مجمع جهانی اقتصاد، ایران را در زمینه زیرساخت خدمات گردشگری از بین ۱۴۱ کشور، رتبه ۱۱۹ اعلام کرده است.رتبه ای که با پتانسیل های بالقوه ایران سازگاری ندارد.

دلایل این رتبه را می توان در سهم پایین هتل های ۴ و ۵ ستاره در سطح کشور، کمبود نیرو آموزش دیده، پراکندگی ناهمگن هتل ها در کشور جست و جو کرد.

از هزار و ۳۸ هتل در کل کشور تنها ۳ درصد آن ۴ و ۵ ستاره هستند، به همین دلیل بنا بر آمار اعلام شده از سوی عضو شورای‌عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور ۷۰ درصد تورهای  خارجی متقاضی به سفر به ایران به دلیل نبود هتل مناسب رد می شود.

مسعود سطلانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آخرین اظهارات خود در خصوص حجم سرمایه گذاری برای توسعه زیرساخت های گردشگری، گفت: در حال حاضر ۱۷۵۰ پروژه در بخش گردشگری با سرمایه گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوص در دست اجراست و در این میان ۸۲۰ هتل یک تا پنج ستاره ساخته خواهد شد که از این تعداد نیز ۱۷۰ هتل چهار و پنج ستاره خواهد بود.

همچنین در سه سال گذشته ۳۵ هتل پنج ستاره نیز احداث شده که ساخت ۷۰ هتل پنج ستاره دیگر نیز از محل صندوق توسعه ملی در دست اجراست.

سلطانی فر خبر از مذاکره برای توسعه زیرساخت ها با کمک سرمایه گذاران خارجی خبر داد و گفت: ۲۰ مورد مذاکره با سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در بخش صنعت گردشگری انجام شده و در این میان با دو گروه سرمایه گذار از ترکیه و آلمان برای احداث هتل رایزنی های مناسبی انجام شده است.

کلان شهر تهران با ۹۶ هتل، بیشترین تعداد هتل را در سطح کشور دارد که در مقایسه با کلان شهر های دیگر سهم بیشتری از هتل های چهار ستاره و پنج ستاره را به خود اختصاص داده است.

محمدعلی فرخ مهر رئیس اتحادیه هتل و هتل آپارتمان های تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، در خصوص شرایط ارائه خدمات به هتل های تهران گفت: ارائه خدمات در هتل های این استان در شرایط قابل قبولی قرار دارد و مساحت اتاق و فضای هتل در مقایسه با کشورهای دیگر مناسب تر است.

وی افزود: هتل های این استان از تجهیزات و تاسیسات مناسب برخوردار است اما در طرف مقابل نبود نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده نقطه ضعف حال حاضر صنعت گردشگری به حساب می آید.

به طور قطع برنامه‌های در دست اجرا برای ارتقا جایگاه گردشگری ایران تاثیر گذار خواهد بود، اما نکته قابل توجه در این میان سرعت اجرای این پروژه است که باید قابل قبول و مطابق با برنامه ریزی‌ها باشد تا همچنان در حسرت درآمدهای مطمئن این حوزه نباشیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.