درخواست تشکیل شعبه‌های تخصصی رسیدگی به متخلفین

|
0 دیدگاه

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: در راستای جلوگیری از نابودی تالاب های کشور حق‌آبه ۱۰٫۸ میلیارد متر مکعبی در نظر گرفته شده که امیدواریم در اجرا نیز این میزان محقق شود.

رحیم میدانی در خصوص شرایط تالاب های کشور گفت: کشور ما نزدیک به ۷۰ پهنه آبی طبیعی دارد. که به دلیل برداشت زیاد از منابع آب سطحی متاسفانه تمام این ها در مرز آسیب و نابودی هستند، به همین خاطر حق آبه ۱۰٫۸ میلیارد متر مکعب به عنوان سهم محیط زیست در بهره برداری از تاسیسات آبی برای این مناطق در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه به سد زاینده رود و تالاب گاوخونی اشاره و بیان کرد: به طور مثال برای این تالاب حق آبه ۱۷۶ میلیون متر مکعب از سد زاینده رود در نظر گرفته شده و رها سازی می شود که متاسفانه در مسیر مصرف و این میزان آب به تالاب نمی رسد.

میدانی اظهار کرد: در بخش مدیریت مصرف و حفاظت از آب، برنامه ای در شورای هماهنگی حوضه آبریز باحضور استانداری ها، وزارت نیرو،وزارت کشور، جهادکشاورزی در راستای جلوگیری از  برداشت های غیرمجاز از طریق ایستگاه های پمپاژ و شق نهر برگزار می شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خاطرنشان کرد: به دلیل ساخت سد و ذخیره سازی آب در پشت دریاچه سدها، رهاسازی های که با هدف تالاب ها صورت می گیرد باید از طریق کنترل مصرف و کنترل حق آبه ها در طول مسیر، به صورت کامل رعایت شود تا حجم کامل آب به مقصد برسد.

میدانی تصریح کرد:عمده تلاش در حال حاضر بر احیای دریاچه ارومیه است،همچنین برای احیا دریاچه  هامون مراوداتی با کشور افغانستان صورت می گیرد.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تالاب های داخلی با کنترل برداشت حفظ می شوند، خاطرنشان کرد: ما در برنامه ریزی حق تالاب ها را دیدیم امیدواریم در اجرا نیز محیط زیست مدعی حق آبه خود باشد و در این زمینه نیز قوه قضائیه کمک رسان خواهد بود.

وی در انتها در خصوص نقش قوه قضائیه در این باره گفت: تحت قانون توزیع عادلانه آب به ما اجازه برخورد با تخلفات و طرح دعوی و ارجا به قوه قضائیه دیده شده، همچنین درخواست ایجاد شعبه های تخصصی برای رسیدگی به تخلفات آب و رای های قاطع با سرعت بالا نیز مطرح شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.