دسترسی ارس به بازار ۱۸ هزار میلیارد دلاری اروپا

|
0 دیدگاه

دبیر همایش ملی نقش مناطق آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: منطقه آزاد ارس با موقعیت استراتژیک خود به بازار ۱۸هزار میلیارد دلاری اتحادیه اروپا دسترسی دارد که باید به دنبال استفاده از این موقعیت باشد.

محمد باقر بهشتی در همایش ملی نقش مناطق آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی که در منطقه آزاد ارس برگزار شد، گفت: اقتصاد ایران با مشکلات متعددی مواجه است که برای رفع این مشکلات از سیاست‌هایی شامل اصل ۴۴ قانون اساسی، برنامه های توسعه ای ایران، و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کمک گرفته شده تا در نهایت به تحول در توسعه ایران بیانجامد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه توسعه ایران بهبود شرایط زندگی مردم و ارتقاء جایگاه بین المللی را به دنبال خواهد داشت، گفت: هدف از اقتصاد مقاومتی مقاوم سازی اقتصاد وافزایش انعطاف پذیری آن است که این امر با اقتصاد مقابله ای که تعریف غرب است تفاوت دارد.

محمد باقر بهشتی در ادامه به دستاوردهای اقتصاد مقاومتی اشاره و بیان کرد: فرصت سازی، درون زایی و برون گرایی، افزایش مشارکت مردمی، افزایش درآمد مردم، افزایش در صادرات و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان از نمونه‌های دستاوردها و اهداف اقتصاد مقاومتی است.

دبیر همایش در ادامه به وظایف مناطق آزاد در اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی اشاره و افزود: تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای بین المللی از نمونه وظایف مناطق آزاد است.

وی اظهار کرد: در بند ۱۱ سیاست اقتصاد مقاومتی به توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به منظور انتقال فناوری، تسهیل تولید، صادرات کالا و تأمین نیازهای ضروری به کمک منابع مالی خارج از کشورمی توان اشاره کرد.

بهشتی رشد و پیشرفت مناطق آزاد را مشروط به دو دلیل دانست و گفت: عدم دخالت مسئولان سیاسی کشور با توجه به قوانین حاکم بر مناطق آزاد و استفاده از مدیران توانمند اقتصادی در رأس امور این مناطق می تواند باعث پیشرفت این مناطق شود.

وی در پایان به موقعیت استراتژیک منطقه آزاد ارس اشاره و بیان کرد: این منطقه با یک واسطه به بازار ۱۸ هزار میلیارد دلاری اتحادیه اروپا دسترسی دارد که به طور قطع توسعه منطقه آزاد ارس توسعه اقتصاد ایران را به دنبال خواهد داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.