دستگاه های متولی نسبت به امر زکات حساسیت داشته باشند

|
0 دیدگاه

امام جمعه بندرعباس و رئیس شورای زکات در هرمزگان گفت: دستگاه های متولی و اعضای این شورا باید نسبت به فریضه مهم زکات در جامعه حساسیت داشته باشند.

آیت الله غلامعلی نعیم آبادی چهارشنبه در نشست شورای زکات استان افزود: در زمینه ترویج و تبلیغ امر زکات امسال بیش از ۴۰ برنامه تلویزیونی پخش شد و کتابی نیز در این زمینه از وی به چاپ رسید اما چون حساسیتی از سوی مسئولان مربوطه روی این موضوع نبوده چندان بازخوردی نداشته است.
وی بیان داشت: همه مسئولان از جمله تربیون نماز جمعه، صدا وسیما و ستاد احیای زکات باید نسبت به این فریضه مهم حساس باشند و اگر این کار صورت گیرد بسیاری از مشکلات اقتصادی کاهش می یابد.
رئیس شورای زکات در هرمزگان با اشاره به اینکه بهترین راه برای جذب زکات تبلیغ است، گفت: روحانیون مستقر و عالمان دینی می توانند در فریضه امر زکات در شهرها و روستاها در تبلیغ فرهنگ زکات نقش بالایی داشته باشند و مردم را برای ترویج این امر توجیه کنند.
نعیم آبادی گفت: زکات یکی از واجبات احکام مهم دین مبین اسلام است و مردم نیز این آمادگی را دارند که در این امر الهی مشارکت داشته باشند لذا اگر کوتاهی در پرداخت زکات صورت می گیرد باید اعضا آن را شناسایی و برطرف کنند.
وی بیان داشت: تبلیغات مناسب وکارآمد، برخورد شایسته بهره برداران امر زکات با مردم وهمچنین اهمیت به عنصرزمان ازعواملی هستند که می توانند نقش مستقیم وتاثیرگذاری در افزایش زکات داشته باشند.
برابر قول فقیهان زکات بر ۹ چیز از جمله گندم ، جو ، خرما ، کشمش ، طلا ، نقره ، شتر ، گاو و گوسفند واجب است و یکی از واجبات مالی و عبادی است که در نظام اسلامی از اهمّیت بالایی برخوردار است و در منابع دینی مانند کتاب و سنّت در ردیف نماز و جهاد قرار گرفته و یکی ‏از پنج ستون دین اسلام به شمار می‏رود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.