دولت تدبیر و امید تسهیلات کم بهره به ساکنان مناطق مرزی در نظر گرفته است

|
0 دیدگاه

استاندار آذربایجان غربی گفت: دولت تدبیر و امید با هدف محرومیت زدایی توجه ویژه ای به مناطق مرزی دارد بر این اساس برای کمک به تحقق اهداف یاد شده و از جمله طرح های حمایتی، تسهیلات و وام های کم بهره به ساکنان مناطق مرزی اختصاص خواهد داد.

قربانعلی سعادت در نشست با فعالان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شهرستان اشنویه در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی و هنری این شهرستان،با اشاره به طرح های حمایتی دولت تدبیر و امید از ساکنان مناطق مرزی، اظهار کرد: دولت برای مردم و ساکنان مناطق مرزی نیز تسهیلات و وام های کم بهره ای در نظر گرفته که مردم می توانند با تشکیل تعاونی و تشکل ها از این تسهیلات برای اجرای طرح های اقتصادی و طرح های اشتغالزا در روستاها و مناطق مرزی استفاده کنند.
وی همچنین گفت: دولت همه تلاش خود را برای اجرای طرح های صنعتی، اقتصادی، سرمایه گذاری و سایر طرح های اشتغالزا در حوزه های مختلف برای جوانان به کار گرفته است.
سعادت با اشاره به بکارگیری نیروهای بومی در پست های مدیریتی آذربایجان غربی افزود: یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید، استفاده از نیروهای بومی و تکیه بر اصل شایسته سالاری در انتصاب مدیران بوده و در این خصوص از فرمانداران، ائمه جمعه و شخصیت های برجسته شهرستان ها خواسته ایم که بانک اطلاعاتی از نیروهای شایسته شهرستان خود تهیه کرده و در اختیار دولت قرار دهند تا در مناصب مدیریتی بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.
استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود وحدت، اتحاد و همدلی میان مردم آذربایجان غربی را بی نظیر عنوان کرد و افزود: همواره کسانی تلاش در ایجاد تفرقه و اختلاف میان قومیت ها را دارند، با توکل به خداوند متعال و در سایه اتحاد و همدلی مردم، این توطئه ها ناکام مانده و با شکست مواجه شده اند.
سعادت به ناامنی های موجود در اشنویه در سال های ابتدایی انقلاب اسلامی نیز اشاره و اظهار کرد: در آن زمان بخشی از اشنویه به خاطر حزب دموکرات ناامن شده بود که در عملیاتی به فرماندهی شهید والامقام مهدی باکری و همچنین همکاری مردم، اشنویه آزادسازی شد و مردم در سایه این امنیت برای رشد، تعالی و شکوفایی شهرستان حرکت کردند که باید قدر این امنیت و آسایش را بدانیم و در برابر اقدامات تفرقه آمیز دشمنان با هوشیاری، وحدت و همدلی ایستادگی کنیم.
وی با بیان اینکه ناامنی های گذشته، بسیاری از فرصت های توسعه و سرمایه گذاری در آذربایجان غربی و شهرستان هایی همچون اشنویه را از بین برد، افزود: در زمان ناامنی، شعاع کارهای اجرایی بسیار محدود بود و در بیشتر روستاهای اشنویه فی الواقع هیچ کار عمرانی انجام نمی شد، پس از عبور از این وضع و بازگشت امنیت و آسایش به استان، همواره نظام اسلامی برای جبران عقب ماندگی ها و محرومیت زدایی تلاش کرده است که این تلاش ها در دولت تدبیر و امید بیشتر به چشم می خورد.
استاندار آذربایجان غربی به مشکلات پیش روی دولت یازدهم برای اجرای طرح های عمرانی نیز اشاره کرد و گفت: دولت تدبیر و امید در شرایطی با انتخاب مردم روی کار آمد که وضع اقتصادی در کشور بسیار بد، صندوق ذخیره ارزی خالی و رشد اقتصادی نیز منفی بود و به لحاظ اعتبارات، دولت با تنگناهای فراوانی برای پیشبرد و تکمیل طرح های نیمه تمام به جا مانده از دولت قبل مواجه بود.
سعادت اضافه کرد: دولت های نهم و دهم به رغم درآمدهای بسیار بالا از محل فروش نفت، متاسفانه برای توسعه زیرساخت ها و توسعه سرمایه گذاری در استان و شهرستان ها اقدامی انجام نداد و در همین راستا دولت تدبیر و امید از زمان شروع بکار، با اولویت بندی طرح های عمرانی تلاش کرده که این طرح ها را به مرحله بهره برداری رسانده و در اختیار مردم قرار دهد.
سعادت همچنین گفت: امروز با اقدامات دولت در استان خوشبختانه فضای بسیار خوبی برای سرمایه گذاری مهیا شده است که باید تلاش کنیم با جذب سرمایه گذاری، برای رونق اقتصادی و اشتغالزایی جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان گام برداریم.
وی به ظرفیت های سرمایه گذاری در شهرستان اشنویه نیز اشاره و خاطرنشان کرد: شهرستان اشنویه به لحاظ وجود صنایع تبدیلی، معادن غنی، تولید عسل و همچنین بواسطه وجود آب و خاک حاصلخیز یکی از مناطق مستعد برای سرمایه گذاری های صنعتی و اقتصادی، سرمایه گذاری در بخش تولید محصولات کشاورزی و باغی و همچنین سرمایه گذاری برای ایجاد مراکز پرورش ماهی های سردآبی است ولازم است این ظرفیت ها به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی معرفی شود.
سعادت در بخش دیگری از سخنان خود، به نرخ بالای بی سوادی در استان اشاره کرد و افزود: در استان آذربایجان غربی نرخ بی سوادی متاسفانه بالاست و در شهرستان اشنویه حتی این نرخ از متوسط استانی هم بالاتر است که این مساله ضرورت تشویق کودکان به ویژه دختران را برای سوادآموزی در اشنویه چند برابر می کند.
وی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی و دولت حتی برای یک دانش آموز در یک نقطه دورافتاده معلم اعزام می کند، ادامه داد: به این منظور برای دستگاه های مربوطه در استان سهمیه اجرای طرح سوادآموزی مشخص شده که انتظار داریم با اجرای این طرح، نرخ بی سوادی در استان کاهش یابد و به متوسط کشوری برسد.
بازسازی و تعریض جاده اشنویه به ارومیه نیز از دیگر موضوع های مطرح شده توسط استاندار در این نشست بود.
سعادت در رابطه با تعریض جاده اشنویه گفت: با موافقت دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد که بعد از اتمام طرح مطالعات ساخت جاده اشنویه به ارومیه، برای این طرح ردیف بودجه مشخصی اختصاص یابد.
سعادت همچنین در این نشست، برای پیگیری طرح ساخت و تکمیل کمربندی اشنویه، ساماندهی رودخانه هایی که از وسط شهر اشنویه عبور می کنند و پیگیری مساله رونق مجدد واحدهای راکد و نیمه فعال شهرستان در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، قول مساعد داد.
ایجاد اشتغال برای جوانان، تخصیص اعتبارات ویژه برای جبران عقب ماندگی ها و توسعه شهرستان، محرومیت زدایی از چهره شهرستان، احداث جاده اشنویه- ارومیه، پیگیری تکمیل طرح های نیمه تمام شهرستان، رفع موانع سرمایه گذاری، تاسیس رشته های فنی و مهندسی و پذیرش دانشجو در این رشته ها در دانشگاه های اشنویه، توجه ویژه به عشایر و روستائیان، توسعه فضاهای آموزشی، تکمیل ساختمان انجمن معلولان شهرستان و رفع موانع توسعه فعالیت های سمن ها از جمله مهمترین موارد و موضوع های مطرح شده توسط فعالان و منتخبان شهرستان در این نشست بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.