دولت کجای پازل تولید و صنعت قرار دارد؟

|
0 دیدگاه

صنایع کوچک و بنگاه های تولیدی خرد، قربانی صنایع بزرگ کشور شده اند و همه ی توجهات به صنایع اصلی کشور معطوف شده است.

صنایع کوچک و بنگاه های تولیدی خرد، قربانی صنایع بزرگ کشور شده اند و همه ی توجهات به صنایع اصلی کشور معطوف شده است. غفلت از صنایع کوچک و توجه همه جانبه به صنایع بزرگ، درد این روزهای صنایع خرد و کوچک در کشور است.

ایران از صنایع متنوع و بزرگی برخوردار است که برخی از آنها به دلیل اهمیت و گستردگی به طور مستقیم در اختیار دولت قرار دارد.

به طور مثال صنعت نفت، پتروشیمی، خودرو سازی و … از جمله این صنایع هستند و دولتی محسوب می‌شوند هر چند که همیشه ادعاهایی برای مستقل بودن این صنایع وجود دارد اما واقعیت این است که صنایع بزرگی که از آنها نام برده شد به طور مستقیم و غیر مستقیم در اختیار دولت قرار دارد و نمونه بارز آن در صنایع فولاد کشور است که اسما خصوصی اما رسما وابسطه به دولت است. طبق آمارهای ارائه شده از بانک های جهانی تولیدات صنایع خرد ایران دارای رشد چشم گیری بوده است. هرچند که این تولیدات روند منفی را نیز در برهه ای از زمان به خود دید، اما برآیند کلی برای آن طبق آمارها مثبت است.

بانک جهانی نیز در جدیدترین گزارش از سلسله گزارش های ماهانه خود اعلام کرد تولیدات صنعتی ایران در نخستین ماه سال جاری میلادی رشد ۳٫۳ درصدی و در ماه دوم این سال رشد منفی ۰٫۵ درصدی داشته است.

تولیدات صنعتی ایران در سال ۲۰۱۲ رشد منفی ۱۶٫۹ درصدی را تجربه کرده بود که بر این اساس در دو ماه نخست سال جاری میلادی وضعیت بخش صنعت ایران نسبت به سال قبل بهتر شده است.

تولیدات صنعتی جهان در سال ۲۰۱۲ با رشد ۲٫۴ درصدی مواجه شده بود و این رقم برای ماه های ژانویه و فوریه ۲۰۱۳ به ترتیب ۰٫۱ درصد و ۰٫۳ درصد اعلام شده است.

بر اساس این گزارش صادرات ایران در ماه های ابتدایی سال ۲۰۱۳ نیز وضعیت بهتری نسبت به سال ۲۰۱۲ داشته است. در حالی که رشد صادرات ایران(بر اساس قیمت)در سال ۲۰۱۲ تنها ۰٫۷ درصد بوده است صادرات ایران در سه ماه نخست سال جاری میلادی با رشد ۶٫۷ درصدی مواجه شده است.

در عین حال واردات ایران(بر اساس قیمت) که در سال ۲۰۱۲ رشد منفی ۱٫۵ درصدی داشته است در سه ماه نخست سال جاری میلادی بیش از پیش کاهش یافته و رشد منفی ۸٫۴ درصدی را تجربه کرده است.

بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود نرخ تورم ایران در پایان مارس ۲۰۱۳ را ۴۰٫۷ درصد اعلام کرده است که نسبت به ماه قبل از آن اندکی کاهش داشته است. نرخ تورم ایران در فوریه همین سال ۴۱ درصد اعلام شده بود.

اما در این فضا رقابتی کردن فضای تولیدات کشور می تواند به روند جاری کمک شایانی کند. زیرا بنگاه های کوچک زود بازده و همچنین صنایع کوچک می توانند بیش از پیش فعالیت کنند و این بر فضای رقابتی به طور ناخودآگاه بر کیفیت مثبت  محصولات این مجموعه ها نیز تاثیر مستقیم خواهد داشت.

صنایع کوچک مزایای فراوانی دارد که از مهمترین آنها می توان به فعال شدن بیشتر بخش خصوصی در عرصه اقتصاد، اشتغال زایی و همچنین کاهش بار دولت اشاره کرد که همه اینها در گروی توجه و رفع موانع تولید در این صنایع است.قطعا دولت باید به فکر کوچک کردن خود باشد و یکی از بهترین راه ها حمایت و تقویت صنایع کوچک و مولد است. زیرا این صنایع علاوه بر اشتغال زایی بیشتر در سطح جامعه به علت کیفیت بهتر مدیریت محصولات با کیفیت تری را نیز تحویل می دهد.

دولت فربه یکی از معضلات و موانع اصلی در رقابت پذیری صنایع است و در چندین سال گذشته صنایع کشور زیر چتر دولت بوده اند و نتوانسته اند آن طور که باید پیشرفت کنند.

حمایت‌های دولت از صنایع به صورت نامحدود منجر به عدم پیشرفت صنایع، عدم رقابت پذیری در بازارهای جهانی، کاهش کیفیت تولیدات می‌شود و حمایت باید محدود به زمان خاص، هدفمند و مشروط به بهبود کیفیت تولیدات باشد و در غیر این صورت، صنایع برای همیشه عقب مانده و فاقد معیارهای کیفی می‌مانند  که این خود ضربه بزرگی به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.