دو روایت از دلایل رشد بهای دلار در بازار

|
0 دیدگاه

برخی صرافی‌ها کاهش عرضه ارز توسط بانک مرکزی را عامل رشد بهای دلار هفته‌های اخیر می‌دانند،اما رئیس شورای عالی نظارت کانون صرافان با رد کاهش عرضه ارز، تقویت دلار در برابر سایر ارزها را مهمترین دلیل این پدیده عنوان می‌کند.

در چند روز اخیر نرخ دلار در بازار به سیر صعود خود ادامه داد و روز گذشته برای دومین بار در ماه اخیر به ۳۶۰۰ تومان رسید و حتی در ساعاتی از این قیمت هم فراتر رفت.

برخی صرافان بازار تهران علت رشد نرخ ارز را کاهش عرضه ارز از سوی بانک مرکزی عنوان کردند. یکی از صراف‌ها گفت: حجم تقاضا در این مدت رشدی نداشته اما کاهش عرضه موجب شد قیمت دلار به ۳۶۰۰ تومان هم برسد.

اما سعید مجتهدی رئیس شورای عالی نظارت کانون صرافان با تاکید بر عدم تغییر در حجم عرضه ارز از سوی بانک مرکزی، اظهارداشت: مسئول عرضه ارز مداخله‌ای، بانک مرکزی است و این سوال را باید از آنها بپرسید اما بانک مرکزی با عرضه ارز مداخله‌ای توانسته بازار را مدیریت کند.

وی افزود: عرضه ارز از سوی بانک مرکزی در این مدت تغییری نداشته است و ارز توسط صرافی‌ برخی بانک‌ها تزریق می‌شود.

رئیس شورای عالی نظارت کانون صرافان در پاسخ به این سوال که آیا این افزایش بهای ارز طبیعی است، گفت: به نظر می‌رسد طبیعی است زیرا در چند روز اخیر نرخ دلار در برابر سایر ارزها مثلا نسبت به یورو یک درصد افزایش یافته و بهای اونس که رابطه معکوسی با دلار دارد،کاهش داشته است.

به گفته وی این مسائل نشان دهنده تقویت جهانی بهای دلار در هفته‌های اخیر است.

مجتهدی در پاسخ به این پرسش که آیا در روز‌های آینده هم نرخ ارز افزایشی خواهد بود، گفت: به نظر نمی‌رسد روزهای پیش‌رو بازار شاهد رشد نرخ ارز باشد زیرا بازار با تقاضای مازاد و یا کمبود عرضه روبرو نیست.

امروز از ساعات ابتدایی فعالیت بازار تهران تا این لحظه قیمت دلار ۵ تومان کاهش داشته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.