رشد حجم و ارزش معاملات در مهرماه فرابورس

|
0 دیدگاه

حجم معاملات فرابورس ایران در مهرماه امسال رشد ۵۰ درصدی و ارزش این معاملات افزایش ۱۰۰ درصدی را به ثبت رساند.

بازارهای فرابورس ایران نخستین ماه از فصل پاییز امسال را در حالی به پایان رساندند که ضمن افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به شهریورماه، دو عرضه اولیه سهام نیز در بازار دوم انجام، آغاز و پایان پذیره‌نویسی سه اوراق بدهی، عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم و معامله عمده ۳٫۱۳ درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران در این بازارها به ثبت رسید.
بر این اساس در مهرماه امسال تعداد ۴ هزار و ۲۳۹ میلیون ورقه بهادار در ۶۰۱ هزار دفعه در بازارهای فرابورس دست به دست شد که ارزش آن به ۳۵ هزار و ۷۰۴ میلیارد ریال رسید و به این ترتیب با ثبت این میزان معامله رشد بیش از ۵۰ درصدی حجم و تعداد دفعات معاملات و افزایش ۱۰۰ درصدی ارزش دادوستدها در ماهی که گذشت افتاق افتاد.
همچنین در این مدت بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس به‌ترتیب نقل و انتقال ۱۰۶۶، ۱۹۸۳ و ۱۰۹۶ میلیون سهم به ارزش ۲۲۸۰، ۷۲۲۹ و ۲۰۶۸ میلیارد ریال را تجربه کردند که نسبت به شهریورماه از رشد ۲۲، ۸۴ و ۵۱ درصدی حجم معاملات و افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی ارزش معاملات در این بازارها حکایت دارد.
در همین حال بازار ابزارهای نوین مالی نیز همچون سایر بازارها از روند رو به رشدی در معاملات فرابورس به ثبت رسید به طوری که ۹۵ میلیون ورقه به ارزش ۲۴ هزار و ۱۲۶ میلیارد ریال در این بازار دست به دست شد که با رشد ۴۱ و ۸۸ درصدی حجم و ارزش معاملات همراه بود.
این گزارش می افزاید: در مهرماه امسال طی ۱۸ روز معاملاتی، روزانه تعداد ۲۳۵ میلیون ورقه به ارزش ۱۹۸۴ میلیارد ریال در بازار فرابورس ایران مورد مبادله قرار گرفت و شاخص کل با رشد ۹ واحدی در آخرین روز معاملاتی این ماه به ارتفاع ۸۲۵ واحدی رسید.
همچنین در این مدت ابزارهای مالی از قبیل اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز با رشد ارزش معاملات روبه‌رو شدند؛ به طوری که اوراق بدهی دادوستد ۲۳ میلیون ورقه به ارزش ۲۲ هزار و ۷۰۱ میلیارد ریال را تجربه کرد و با رشد بیش از ۹۰ درصدی حجم و ارزش معاملات همراه بود.
افزون بر این؛ صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن هم با نقل و انتقال ۶۹۷ و ۷۲۸ میلیارد ریال اوراق در ماه گذشته روبه‌رو شدند که رشد ۷۳ و ۱۳ درصدی را نسبت به شهریورماه به ثبت رساند.
سه صنعت پالایشی‌ها، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم و صنعت فلزات اساسی هم به‌ترتیب صنایعی بودند که بیشترین سهم از ارزش معاملات بازار سهام فرابورس را در این مدت به خود اختصاص دادند که بر این اساس گروه پالایشی‌ها با ارزش معاملاتی بالغ بر ۱۳۱۱ میلیارد ریال سهم ۱۴ درصدی، گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم با دادوستد ۱۱۳۴ میلیارد ریال، سهم ۱۲ درصدی و گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش ۱۰۶۲ میلیارد ریال سهم ۱۲ درصدی را از مجموع ارزش معاملات سهام در بازارهای اول، دوم و پایه در اختیار گرفتند.
بر اسسا این گزارش؛ عرضه اولیه سهام دو شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان و تولید نیروی برق ماهتاب کهنوج هم در نخستین ماه پاییز امسال در بازار دوم فرابورس رقم خورد و اوراق اجاره شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، اوراق مرابحه گندم و اوراق مشارکت شرکت لیزینگ امید هم به ارزش مجموع ۱۱ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال پذیره‌نویسی شدند. بعلاوه این که عرضه اولیه “اخزا۱۰” با قیمت هر ورقه ۸۳۷ هزار  و ۳۵۰ ریال در این مدت صورت گرفت و ۳٫۱۳ درصد از سهام غیرمدیریتی “سمگا” به فروش رسید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.