رشد معاملات اوراق بدهی در هفته اول پاییز

|
0 دیدگاه

تعداد ۳ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۳ هزار و ۱۴۴ میلیارد ریال در هفته نخست پاییز امسال در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران معامله شد که به‌ترتیب با رشد ۲۳ و ۱۹ درصدی حجم و ارزش دادوستدها همراه بود.

در اولین هفته معاملاتی پاییز امسال تعداد یک هزار و ۳۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۶ هزار و ۲۱۱ میلیارد ریال طی ۱۵۰ هزار دفعه در بازار فرابورس دادوستد شد.
شاخص کل فرابورس(آیفکس) نیز در این مدت با یک واحد افزایش به رقم ۸۱۷ واحد در پایان هفته رسید و ارزش بازار هم روز چهارشنبه رقم ۹۷۱ هزار و ۷۳۵ میلیارد ریال را ثبت کرد که نسبت به روز مشابه در هفته ماقبل با افت کمتر از نیم درصدی همراه بود.
همچنین هفته گذشته در بازار اول و دوم به ترتیب ۲۷۳ و ۴۵۵ میلیون سهم به ارزش ۶۵۱ و یکهزار و ۶۲۴ میلیارد ریال دادوستد شد که از افت حجم معاملات در این دو بازار و رشد ۹ درصدی ارزش معاملات در بازار دوم حکایت داشت.
در بازار پایه نیز نقل و انتقال ۲۷۳ میلیون سهم به ارزش ۴۲۰ میلیارد ریال در این مدت به ثبت رسید که با رشد ۲۴ و ۱۳ درصدی حجم و ارزش معاملات همراه بود.
در همین حال بازار ابزارهای نوین مالی نیز معاملات خود را به تعداد ۳۰ میلیون ورقه به ارزش ۳ هزار و ۵۱۶ میلیارد ریال رساند که اگرچه با رشد ۸ درصدی ارزش دادوستدها روبه‌رو شد اما افت ۳۸ درصدی حجم معاملات را تجربه کرد. بعلاوه این که تعداد معاملات در این بازارها با رشد حداکثر ۹۳ درصدی در مقیاس هفتگی روبه‌رو شدند.
در این میان معاملات اوراق بدهی نیز در هفته‌ گذشته تعداد ۳ میلیون ورقه بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی معامله شد که ارزش آن به رقم ۳ هزار و ۱۴۴ میلیارد ریال رسید و به‌ترتیب با رشد ۲۳ و ۱۹ درصدی حجم و ارزش دادوستدها همراه بود. همچنین در این بازار اوراق تسه به تعداد ۰٫۲۷ میلیون ورقه به ارزش ۲۳۳ میلیارد ریال خرید و فروش شد که با افزایش ۷۳ و ۶۵ درصدی حجم و ارزش همراه بود.
این گزارش می افزاید: در بازار سهام فرابورس ایران در هفته ای که گذشت به ترتیب سه گروه فلزات اساسی، پالایشی‌ها و هتل و رستوران بالاترین سهم از ارزش معاملات این بازار را به خود اختصاص دادند و بر این اساس در صنعت فلزات اساسی ۳۸۶ میلیارد ریال سهم معامله شد که سهم ۱۷ درصدی از ارزش کل معاملات بازارهای اول، دوم و پایه در اختیار گرفت. همچنین در گروه‌های پالایشی‌ها و هتل و رستوران نیز به‌ترتیب ۲۳۹ و ۱۹۱ میلیارد ریال سهم مبادله شد که سهم ۱۰ و ۸ درصدی را به خود اختصاص داد.
گفتنی است در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته چهار در بازار دوم فرابورس نیز شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان با عرضه اولیه ۱۲٫۲ درصد از مجموع سهام در دست خود با قیمت ۴۷۶۰ ریال، به طور رسمی وارد بازار سهام شد. این شرکت نهمین عرضه اولیه امسال فرابورس ایران به‌شمار می‌رود که در شش ماه دوم سال عرضه شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.