رشد ۱۲ واحدی شاخص فرابورس در هفته سوم پاییز

|
0 دیدگاه

شاخص فرابورس(آیفکس) در سه روز معاملاتی هفته سوم پاییز امسال ۱۲ واحد رشد کرد و در ارتفاع ۸۲۳ واحد قرار گرفت.

در هفته سوم پاییز امسال طی سه روز معاملاتی تعداد ۶۱۲ میلیون ورقه در ۹۵ هزار نوبت در بازارهای فرابورس مورد مبادله قرار گرفت که ارزش آن بالغ بر ۱۴ هزار و ۶۲ میلیارد ریال بود.
شاخص کل فرابورس نیز در این مدت با افزایش ۱۲ واحدی همراه شد و به ارتفاع ۸۲۳ واحدی رسید. در همین حال ارزش بازار هم رشد بیش از ۵ هزار میلیارد ریالی را تجربه کرد تا رقم ۹۷۴ هزار و ۵۷۸ میلیارد ریال را در آخرین روز کاری هفته به ثبت برساند.
همچنین در میان بازارهای فرابورس، بازار ابزارهای نوین مالی بهترین عملکرد هفتگی را شاهد بود به طوری که در این بازار ۲۰ میلیون ورقه به ارزش ۱۲ هزار و ۲۳۷ میلیارد ریال معامله شد که از رشد ۴۵ و ۳۸۴ درصدی حجم و ارزش معاملات در این بازار حکایت داشت. به ترتیب در بازارهای سهام شامل بازار اول، دوم و پایه نیز تعداد ۸۸، ۳۲۷ و ۱۷۷ میلیون سهم مورد مبادله قرار گرفت که به ترتیب با ارزش ۱۹۷، ۱۲۳۸ و ۳۹۰ میلیارد ریالی همراه بود.
در همین حال دادوستد ۱۲ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۱۲ هزار و ۱۵ میلیارد ریال، نتیجه نقل و انتقالات صورت گرفته در اوراق بدهی فرابورس ایران در هفته ای که گذشت بود و ارقام مربوط به حجم و ارزش این اوراق، رشد بیش از ۴۰۰ درصدی را نسبت به هفته ماقبل تجربه کردند که بخش عمده این صعود نتیجه دو پذیره‌نویسی اوراق اجاره لوتوس پارسیان و اوراق مرابحه گندم در بازار ابزارهای نوین مالی بود.
بر اساس این گزارش؛ ارزش اوراق اجاره تامین سرمایه لوتوس پارسیان به میزان ۴۸۰ میلیارد ریال و اوراق مرابحه گندم به میزان ۱۰ هزار میلیارد ریال بود که به ترتیب سود ۱۶ و ۲۰ درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود به همراه خواهند داشت.
از سوی دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز با ارزش معاملاتی به اندازه ۱۰۰ و ۱۲۲ میلیارد ریال در این مدت روبه‌رو شدند که اگرچه در مقیاس هفتگی با ریزش همراه بود، اما نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۳۶۸ و ۲۵ درصدی را تجربه کردند.
همچنین در هفته ای که گذشت گروه پالایشی‌ها، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم و نیز گروه فلزات اساسی در پی معاملاتی به ارزش ۲۴۲، ۲۰۴ و ۲۰۱ میلیارد ریال، بالاترین سهم از ارزش معاملات خرد بازار سهام (اول، دوم و پایه) را به خود اختصاص دادند و گروه پالایشی‌ها سهم ۱۷ درصدی و دو گروه دیگر نیز سهم ۱۴ درصدی را از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس در اختیار گرفتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.