رشد ۴٫۵ درصدی اقتصاد ایران در سال ۹۵

|
0 دیدگاه

صندوق بین المللی پول از بازگشت اقتصاد ایران به رشد خبر داد و رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ را حداقل ۴.۵ درصد و تورم را ۹.۲ درصد پیش بینی کرد.

صندوق بین المللی پول در گزارشی با بررسی وضعیت اقتصادی ایران پیش بینی کرد رشد اقتصادی ایران در سال جاری حداقل ۴٫۵ درصد باشد.

در این گزارش آمده است: به دنبال اجرایی شدن برجام تولید ناخالص داخلی ایران در نیمه نخست امسال بازگشت قدرتمندی داشته است. تولید و صادرات نفت به سرعت به سطح قبل ازتحریم ها بازگشته است و به ایران در مقابله با قیمت های پایین نفت کمک کرده است. رشد فعالیت ها در حوزه های کشاورزی، تولید خودرو، تحارت و خدمات حمل و نقلی باعث بازگشت رشد به بخش غیرنفتی شده است.

این نهاد بین المللی در ادامه گزارش خود رشد تولید ناخالص داخلی ایران برای سال ۲۰۱۷/۲۰۱۶ برابر با سال ۱۳۹۵ را حداقل ۴٫۵ درصد پیش بینی کرده است.

بر اساس این گزارش اتخاذ سیاست های مالی و پولی مناسب نیز به همراه همراهی قیمت های جهانی مواد غذایی باعث شده است تا تورم در ژوئن ۲۰۱۶ به ۶٫۸ درصد کاهش یابد هرچند تورم نقطه به نقطه در سپتامبر به ۹٫۵ درصد افزایش یافته است.

پیش بینی شده است نرخ تورم ۱۲ ماهه در سال ۲۰۱۷/۲۰۱۶ به ۹٫۲ درصد برسد.

این نهاد بین‌المللی همچنین از کاهش ۷ میلیارد دلاری ذخایر ارزی ایران  در نیمه نخست سال‌جاری خبر داده است و یکی از دلایل آن را افزایش واردات اعلام کرده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.