رنو، دو غول خودروسازی ایران را دور زد!

|
0 دیدگاه

در شرایطی که شرکت خودروساز فرانسوی رنو، با دو خودروساز بزرگ داخلی توافقنامه همکاری امضا کرده بود اما در اقدامی غیرمنتظره از تولید مستقل در ایران خبر داد.

در دومین روز از نمایشگاه خودرو پاریس،سازمان گسترش و نوسازی ایران(ایدرو) و شرکت رنو فرانسه توافقنامه همکاری امضا کردند که براساس آن رنو با همکاری این سازمان در ایران کارخانه مستقل بنا خواهد کرد.

این توافقنامه در حالی امضاء شد که طی ماههای گذشته، با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها، رنو درباره شرایط همکاری‌های جدید با ایران خودرو و سایپا به توافق نرسید و در نهایت توانست نظر سازمان گسترش براي حضور مستقيم در ايران را جلب كند.
البته پیش از این نیز نماینده رنو در ایران تلویحا تهدید کرده بود که اگر درباره شرایط همکاری‌های جدید با ایران خودرو و سایپا به توافق نرسند به طور مستقل در ایران فعالیت خواهند کرد.

دیروز(جمعه) توافق نامه ای توسط منصور معظمی رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) و «تیری بلوره» قایم مقام مدیرعامل رنو با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با «کارلوس گون» مدیرعامل رنو به امضا رسید.

در همین حال وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت سهم سرمایه گذاری طرف فرانسوی در این قرارداد ۶۰ درصد تعریف شده و سهم طرف ایرانی ۴۰ درصد در نظر گرفته شده است.

به این ترتیب رنو اکثریت سهام را در این شرکت جدید خودروسازی داشته و مالک اصلی خط تولید و کارخانه تولیدی در ایران خواهد بود و می‌تواند فرایند تولید، فروش و خدمات پس از فروش محصولات خود را  بدون مشارکت ایران خودرو و سایپا و با مدیریت مستقیم خود در ایران ایجاد کند.
رنو ایران‌خودرو و سایپا را جا گذاشت

پس از برجام بود که پای مدیران رنو برای مذاکره مجدد به ایران باز شد و نه تنها ایران خودرو علاقمندی خود را برای حضور رنو در ایران نشان داد بلکه سایپا نیز داوطلب همکاری با این شرکت شد اما ایران خودرو و سایپا شرط گذاشته بودند که شرکت فرانسوی رنو باید تنها با یکی از آنها کار کند،در نهایت رنو با هر دو خودرو ساز به صورت جداگانه تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

در همین حال، این شرکت فرانسوی در اقدامی غیر منتظره از انعقاد قرارداد جدید همکاری با ایران خودرو و سایپا خودداری کرده و ترجیح داد به طور مستقل در ایران فعالیت کند.

این اقدام در حالی است که رنو از فرایند همکاری مشترک با ایران خودرو و سایپا در طول سال‌های گذشته و نحوه عملکرد دو خودروساز بزرگ داخلی، انتقاد داشت.

سال گذشته پیمان کارگر اظهار کرده بود:” از نحوه کار شرکای خود (ایران خودرو و سایپا) در خدمات پس از فروش ناراضی هستیم. نمایندگی خدمات پس از فروش خودروساز به ما می‌گوید قطعه تندر ۹۰ موجود نیست در حالیکه قطعه وجود دارد اما شرکای تجاری نمی‌خرند و به نمایندگی نمی‌رسانند بنابراین مشتری ناراضی است”.
به گفته وی، ” در مواردی شرکت خدمات پس از فروش خودروساز پول ندارد که قطعه را خریده و به نمایندگی خدمات پس از فروش تحویل دهد. با این حال ضعف دوستان (ایران خودرو و سایپا) در این حوزه نباید باعث ایجاد مشکل در خدمات پس از فروش محصولات رنو در ایران شود”.

4 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.